Dobré noviny
Novinky od Pfizeru: Testujú vakcínu, ktorá by sa iba prehltla a aj to, či je vhodná pre deti
Alexandra Valková
Alexandra Valková

Novinky od Pfizeru: Testujú vakcínu, ktorá by sa iba prehltla a aj to, či je vhodná pre deti

Testovanie vakcíny na deťoch
Testovanie vakcíny na deťoch — Foto: unsplash

Údaje z testovania by mali byť dostupné v druhej polovici roku 2021.

USA 26. marca - Spoločnosť Pfizer Inc a jej nemecký partner BioNTech SE začali testovať svoju vakcínu COVID-19 na deťoch mladších ako 12 rokov.

Hovorkyňa spoločnosti Pfizer Sharon Castillo v stredu uviedla, že prvým dobrovoľníkom v počiatočnom štádiu pokusu boli podané prvé injekcie. Vakcínu povolil americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) koncom decembra pre osoby vo veku 16 rokov a viac. Spoločnosti dúfajú, že sa im podarí rozšíriť očkovanie na toto vekové rozpätie začiatkom roku 2022.

Deťom budú podávané dve vakcíny v troch rôznych dávkach - 10, 20 a 30 mikrogramov - v skúške so 144 účastníkmi.

Rozšírenie štúdie

Ako píše portál dailymail.co.uk, vedci plánujú  rozšíriť štúdiu na 4500 účastníkov v neskoršom štádiu štúdie, pričom deti budú rozdelené do troch skupín: vek šesť mesiacov až dva roky, vek dva až päť rokov a vek päť až 12 rokov, uvádza clinicaltrials.gov.

V každej skupine asi polovica dostane dve dávky s odstupom 21 dní a druhej polovici sa podá placebo.

Testovanie bezpečnosti a znášanlivosti vakcíny

Tím otestuje bezpečnosť, znášanlivosť a imunitnú reakciu vyvolanú vakcínou, pravdepodobne meraním hladín protilátok u mladých jedincov. Ak sa preukáže, že vakcína je bezpečná a účinná, bude druhá vakcína ponúknutá tým, ktorí predtým dostali placebo.

Testovanie sa v súčasnosti vedie v centrách v troch štátoch: Massachusetts, Severná Karolína a Ohio. Hovorkyňa spoločnosti Pfizer uviedla, že spoločnosti dúfajú, že budú mať k dispozícii údaje z pokusu v druhej polovici roku 2021.

Spoločnosť Pfizer medzitým testovala vakcínu u detí vo veku od 12 do 15 rokov. Spoločnosť očakáva, že z tohto pokusu bude mať údaje v najbližších týždňoch, dodala. U 16 a 17 ročných v USA sa používa iba vakcína Pfizer-BioNTech.

Deti sú často poslednou skupinou, ktorá sa má testovať počas klinických štúdií. Ich telá a imunitný systém sa správajú odlišne, čo znamená, že môžu mať odlišné potreby liečby. Navyše, deti môžu potrebovať rôzne dávky alebo veľkosti ihiel v závislosti od ich výšky, hmotnosti a veku - preto je väčšina detí očkovaná až po dôkladnom dokumentovaní bezpečnosti v dospelej populácii.

Ďalšie novinky od spoločnosti

Ako píše portál cnbc.com, spoločnosť Pfizer okrem tohto testovania začala aj s testovaním perorálneho antivírusového liečiva. Tento liek je súčasťou triedy liekov nazývaných proteázové inhibítory a účinkuje tak, že inhibuje enzým, ktorý vírus potrebuje na replikáciu v ľudských bunkách.

„Boj proti pandémii COVID-19 si vyžaduje prevenciu vakcínami aj cielenú liečbu tých, ktorí sa nakazia vírusom,“ uviedol v tlačovej správe hlavný vedecký pracovník spoločnosti Pfizer Mikael Dolsten. „Vzhľadom na to, ako mutuje SARS-CoV-2, a vzhľadom na pokračujúci globálny dopad COVID-19, je pravdepodobné, že bude zásadné mať prístup k terapeutickým možnostiam tak v súčasnosti, ako aj po skončení pandémie.“

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?