Dobré noviny
Muž, ktorý prekonal koronavírus, sa nakazil znova aj juhoafrickou mutáciou. Je to však dobrá správa
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Muž, ktorý prekonal koronavírus, sa nakazil znova aj juhoafrickou mutáciou. Je to však dobrá správa

Ilustračná foto
Ilustračná foto — Foto: TASR/AP

Päťdesiatsedemročný muž z Izraela, ktorý sa vyliečil z nového koronavírusu, sa pri ceste do Turecka nakazil druhýkrát. Tentoraz však juhoafrickou mutáciou.

TEL AVIV 2. februára - Variant koronavírusu z Južnej Afriky a mutácie z Veľkej Británie a Brazílie v posledných týždňoch vzbudzujú znepokojenie nielen u odbornej verejnosti, ale v populácii všeobecne. Tieto verzie SARS-CoV-2 sú infekčnejšie ako ich predchodcovia a mohli by ovplyvniť priebeh pandémie. Podľa doteraz dostupných údajov je juhoafrická mutácia najnebezpečnejšia, pretože je odolná voči neutralizujúcim protilátkam

Vznikla tak obava, že imunita získaná po prekonaní nového koronavírusu, prípadne po očkovaní, nebude proti nemu účinná. Výskumníci v JAR, ktorí testovali tamojší variant, však zdôraznili, že je potrebný ešte ďalší výskum účinnosti iných súčastí imunitnej reakcie.

Prvá nákaza bola oveľa horšia

Teraz vedci v Izraeli pozorovali prvý prípad znovunakazenia koronavírusom juhoafrickým kmeňom. Našťastie, ide o lepšie správy, ako sa očakávalo. Ide o 57-ročného muža menom Ziv Yaffe, ktorý bol po príchode z Turecka testovaný na koronavírus. Ukázalo sa, že je pozitívny a tentoraz sa nakazil juhoafrickým variantom.

Pre The Jerusalem Post povedal, že keď bol nakazený prvýkrát v auguste, cítil sa oveľa horšie: „Nie som doktor, ani vedec, ale môžem povedať, že keď som mal koronavírus prvýkrát, bol som naozaj veľmi chorý.“ Dodal, že teraz mal len mierne príznaky, ako bol napríklad plný nos - na rozdiel od celej škály príznakov pri prvom nakazení.

Možné vysvetlenie, prečo nemal po druhej nákaze žiadne symptómy, je, „ že pred novým variantom ho chránia protilátky z pôvodného vírusu,“ tvrdí profesor Shai Efrati z Tel Avivskej univerzity.

Jeho rodina sa nenakazila

Yaffe sa v súčasnosti podieľa na štúdií profesora Efratima, ktorá sa zaoberá imunitným systémom ľudí po zotavení z koronavírusu. „Odkedy ho pozorujeme, ale zatiaľ sme to videli u každého – protilátky sa časom znižujú - ale my stále nevieme, či budú dostatočné ako prevencia pred ďalším nakazením. Malo by sa zdôrazniť, že protilátky vás nevyhnutne nemusia chrániť pred infekciou,“ ozrejmil profesor.

„Mal vírus, ale nebol chorý,“ povedal Efrati a dodal: „Spolu s ním žili aj jeho manželka, dcéry a vnúčatá - nikto z nich však nebol infikovaný.“

„Toto je prípad, z ktorého sa dá veľa naučiť. Protilátky, ktoré si vytvoril v auguste, ho chránili pred vypuknutím choroby,“ povedal pre Ynet a uzavrel: „To znamená, že protilátky, ktoré sa vyvinuli z pôvodného vírusu, mu poskytli ochranu, hoci boli infikované juhoafrickou mutáciou.“

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?