Dobré noviny
Slovensko mení očkovaciu stratégiu. Pozrite sa, kedy sa na rad dostanete vy
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Slovensko mení očkovaciu stratégiu. Pozrite sa, kedy sa na rad dostanete vy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo podrobnosti ohľadom dlho očakávanej zmeny stratégie očkovania proti ochoreniu covid-19.

BRATISLAVA 20. januára - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo podrobnosti ohľadom dlho očakávanej zmeny stratégie očkovania proti ochoreniu covid-19. Urobilo tak prostredníctvom vyhlášky, v ktorej ukázalo, ktoré skupiny obyvateľov budú mať prednosť.

Na Slovensku sa zatiaľ očkuje dvomi vakcínami - od konzorcia Pfizer/BioNTech a od Moderny, pričom koncom januára sa očakáva schválenie vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. Podľa vyhlášky človek druhú dávku dostane najskôr po 28 dňoch od prvej dávky, nie po 21 dňoch, ako to bolo doteraz.

Seniori sa už môžu prihlasovať

Na očkovanie je nutné prihlásiť sa prostredníctvom centrálneho objednávkového systému uverejneného na webovom sídle www.korona.gov.sk. O očkovanie tak po novom môžu požiadať slovenskí seniori nad 85 rokov.

Ako priblížil minister zdravotníctva Marek Krajčí, prihlásiť sa môžu cez formulár na korona.gov.sk, no možné to bude len v niektorých okresoch. Ešte v pondelok (18. 1.) povedal, že takýmto ľuďom môžu pomôcť prihlásiť sa na očkovanie buď rodinní príslušníci, alebo ich lekári.

Čo ak sa niekto nedostaví?

V prípade, že sa na očkovanie v daný deň nedostavia všetky objednané osoby, očkovacia dávka sa môže podať prioritne osobám s vekom najmenej 65 rokov, ktorým sa v danom zdravotníckom zariadení poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť, alebo takej osobe, ktorá je objednaná na očkovanie a má závažnú chorobu významne zvyšujúcu riziko ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, a to bez ohľadu na vek.

Taktiež by jej v danom zdravotníckom zariadení mala byť poskytovaná ústavná zdravotná starostlivosť. Prípadne môžu zaočkovať inú osobu s vekom najmenej 65 rokov s niektorou z vážnych diagnóz.

Zmenená očkovacia stratégia:

  1. fáza - zdravotníci; študenti lekárskych aj nelekárskych odborov, zamestnanci nemocníc a záchranári, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientom; zamestnanci Domovov sociálnych služieb (DSS); terénni sociálni pracovníci; kňazi rôznych cirkví, ktorí poskytujú duchovnú službu pre pacientov s covidom v nemocnici alebo DSS; zamestnanci mobilného odberového miesta, ktorí prichádzajú do kontaktu s testovanou osobou.
  2. fáza - osoby nad 85 rokov
  3. fáza - osoby nad 75 rokov
  4. fáza - osoby nad 65 rokov
  5. fáza - ľudia s vážnymi ochoreniami (onkologickí pacienti, ľudia po transplantácii, ľudia po prekonaní sepsy, pneumónie; srdcovocievni pacienti, obézni ľudia s BMI nad 35, pacienti so závažnou poruchou imunity...)
  6. fáza - ďalšie skupiny ľudí s chorobami
  7. fáza - učitelia nad 55 rokov
  8. fáza - osoby nad 55 rokov
  9. fáza - ostatní učitelia
  10. fáza - osoby nad 45 rokov
  11. fáza - osoby nad 18 rokov

Celý zoznam si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk.

Už ste čítali?