Dobré noviny
V Indii vo všetkých vlakoch a na staniciach nahradia plastové poháre hlinené. Čaj z nich vraj chutí lepšie
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

V Indii vo všetkých vlakoch a na staniciach nahradia plastové poháre hlinené. Čaj z nich vraj chutí lepšie

Hlinené hrnčeky sa majú vrátiť na vlakové stanice.
Hlinené hrnčeky sa majú vrátiť na vlakové stanice. — Foto: Instagram/rokaduet_kitchen_lifestyle

Na staniciach a vo vlakoch v Indii budú podávať nápoje v hlinených pohároch, aby obmedzili toxický odpad a zvýšili príjmy dedinských hrnčiarov.

NAÍ DILLÍ 15. decembra - Malá a nenáročná „relikvia“ z minulosti Indie sa chystá na veľký návrat. Indická vláda vyhlásila, že jednorazové plastové poháre nahradia na všetkých vlakových staniciach kulhady, uvádza portál The Guardian.

Kulhady sú tradičné, ručne robené hlinené poháre, ktoré sú zvyčajne bez náteru a sú neglazované. Nemajú ani uško, no sú dokonale biologicky rozložiteľné a šetrné k životnému prostrediu. Preto indický minister železníc Piyush Goyal chce, aby nahradili plastové poháre.

Čaj takto chutí lepšie

„Kulhady nielenže pomôžu obmedziť používanie toxických plastov a šetria životné prostredie, ale poskytnú nové pracovné pozície a zvýšia príjmy hrnčiarov,“ povedal Goyal a dodal, že si pamätá, že čaj z keramického pohára chuti lepšie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Nazia Sait (@made_in_my_kitchenn)

Mnoho Indov má podobné spomienky, ako kedysi v zime stáli na železničnom nástupisku a v rukách zvierali horúce hrnčeky s čajom. Mnohí prisahajú, že čaj vďaka zemitej aróme, ktorá sa šíri hlinou, chutí lepšie.

Podobné pokusy už zlyhali

Nie je to prvýkrát, čo sa indická vláda snaží o návrat kulhadov. Pred 16 rokmi to však nevyšlo a plastové poháre naďalej ostali na výslní. Aj napriek tomu hlinené hrnčeky na niektorých staniciach pretrvali do dneška - napríklad aj v hinduistickom posvätnom mieste Váránasí, ktoré leží pri brehu rieky Gangy v štáte Uttarpradéš.

India má bohatú tradíciu hrnčiarstva. Každá dedina má svojho hrnčiara. A hoci dopyt po ich výrobkoch klesá, pretože čoraz viac Indov využíva plasty či oceľ, na vidieku sú na uskladnenie vody stále charakteristické hlinené nádoby.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ritam_ಕನ್ನಡ (@ritam_kannada)

Plány sú náročné na koordináciu

Pred pandémiou využívalo denne vlakovú dopravu 23 miliónov ľudí. Podľa političky a odborníčky na remeslá Jaye Jaitly bude potrebné zabezpečiť enormné množstvo kulhadov. Jaitly bola súčasťou aj predchádzajúcich snáh o návrat kulhadov.

Tvrdí, že prvou vecou, ​​ktorú musia železnice urobiť, je upustiť od štandardizácie tvaru a veľkosti. To bol podľa nej jeden z dôvodov, prečo podobná politika v minulosti zlyhala. Keďže sa hlina líši od oblasti k oblasti a predmet je vyrábaný ručne, nie je možné, aby hrnčiari vyrábali presne ten istý pohár.

Rapídne zvýšenie príjmu

Výzvou bude tiež organizácia rozptýlených hrnčiarov v krajine. „V blízkosti hlavných železničných staníc budú musieť byť napájacie centrá s elektrinou a ďalšími zariadeniami, kde môžu hrnčiari pracovať. Na dopravenie pohárov na každú stanicu je možné použiť miestnu dopravu, ktorá tiež môže zabezpečiť viac pracovných miest,“ dodala Jaitly.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Sarah ? (@bangali_nari_cookbook)

Komisia pre priemysel už začala potrebné zariadenia distribuovať. „Priemerný príjem hrnčiara sa zvýši z 2 500 rupií (28 eur) mesačne na 10 000 rupií (približne 112 eur),“ uviedol predseda komisie Vinai Kumar Saxena.

Už ste čítali?