Dobré noviny
Ešte stále môžeme zachrániť planétu, tvrdí slávny dokumentarista. Svetoví lídri sa však musia spojiť a spraviť jedno
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Ešte stále môžeme zachrániť planétu, tvrdí slávny dokumentarista. Svetoví lídri sa však musia spojiť a spraviť jedno

Na snímke je David Attenborough a ľadovce, ktoré plávajú počas východu slnka neďaleko grónskeho Kulusuku. Grónsko prišlo v roku 2019 o rekordné množstvo ľadového príkrovu.
Na snímke je David Attenborough a ľadovce, ktoré plávajú počas východu slnka neďaleko grónskeho Kulusuku. Grónsko prišlo v roku 2019 o rekordné množstvo ľadového príkrovu. — Foto: Repro foto: BBC, TASR/AP

Tento týždeň sa konal globálny virtuálny samit OSN o biodiverzite. Vystúpil na ňom aj známy producent dokumentárnych filmov David Attenborough, ktorý poukázal na to, že planétu stále môžeme zachrániť.

LONDÝN 1. októbra - Keď sa povie meno David Attenborough, milovníkom dokumentárnych filmov sa ihneď vybaví príjemný hlas, ktorý sprevádza nádherné scenérie našej prírody. 94-ročný britský prírodovedec sa dokumentom venuje už takmer 70 rokov.

Attenborough, ktorý dlhé roky vyzýva na ochranu prírody, sa najnovšie postavil za ochranárov. Tvrdí, že na to, aby sme zabránili devastácii prírody a planéty, ročne potrebujeme investovať 500 miliárd dolárov. Odkazuje, že planéta je vo vážnom ohrození, no stále ju môžeme zachrániť. Informuje o tom spravodajská agentúra Reuters.

Príroda je pod obrovským tlakom

Producent, ktorého nový film dokumentuje nebezpečenstvo spojené s klimatickými zmenami, výzvu na zvýšenie investícii na ochranu prírody predniesol v rámci samitu OSN zameranom na podnecovanie opatrení na ochranu divokej prírody.

„Naša príroda je pod obrovským tlakom, ktorý v ľudských dejinách nemá obdobu, a budúcnosť celej planéty, kde záleží na každom jednom živote, je v ohrození,“ uviedol vo svojom vyhlásení.

Stále ju môžeme zachrániť

Napriek tomu vraví, že ešte nie je neskoro: „Stále máme možnosť odvrátiť katastrofickú stratu biodiverzity, ale čas je neúprosný.“ Podľa jeho slov by sa financovanie malo presunúť z fosílnych a priemyselných odvetví do ochranárskych aktivít.

Svet ročne utratí odhadom 80 - 90 miliárd dolárov na ochranu prírody, štúdie však ukazujú, že na záchranu ekosystémov pred kolapsom môžu byť potrebné až stovky miliárd dolárov.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

David thoroughly enjoyed meeting up with his good friend @michael.palin recently. It was such a joy to watch them share stories of their travels and some of the surprising things that happened...Here's a sneak peek. You can see the full interview in cinemas next week, running after David's new film, A Life On Our Planet.

Príspevok, ktorý zdieľa A Life On Our Planet (@davidattenborough),

Pre budúce generácie

Britský premiér Boris Johnson na stredajšom samite uviedol, že existujú čoraz väčšie dôkazy o túžbe odvrátiť „hroziacu katastrofu“„Nech je toto dňom, keď sa akcia začne... Nechajme budúcim generáciám svet rovnako rozmanitý a úžasný ako ten, ktorý sme zdedili,“ uviedol Johnson.

Na summite vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vyhlásila, že kríza biodiverzity je i krízou ľudstva. Nad prírodou podľa prezidentky už nepotrebujeme víťaziť, ale žiť s ňou v harmónii. „Používajme menej chemikálií, chráňme si našu pôdu. Potraviny môžeme pestovať spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu,“ uviedla.

Vyzvala na využívanie riešení vychádzajúcich z prírody aj v pôdnom a lesnom hospodárstve. „Pretože rovnováha, od ktorej všetci závisíme, je veľmi krehká,“ skonštatovala s tým, že pomôcť môže každý.

Najnovší dokument slávneho dokumentaristu Život na našej planéte by sa na Netflixe mal objaviť v nedeľu 4. októbra

Už ste čítali?