Prezidentka sa zaviazala, že jej kancelária bude uhlíkovo neutrálna. Ročne vysadia 1300 stromov
TASR
TASR

Prezidentka sa zaviazala, že jej kancelária bude uhlíkovo neutrálna. Ročne vysadia 1300 stromov

Kancelária prezidenta SR má na najbližšie obdobie smelé plány.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k plánu uhlíkovo neutrálnej prezidentskej kancelárie — Foto: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA 14. septembra - Kancelária prezidenta SR má na najbližšie obdobie smelé plány. Ako dnes na tlačovej konferencii uviedla samotná hlava štátu Zuzana Čaputová, súvisia s cieľom, ktorí si dali. Tým je stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou na Slovensku.

Prezidentka pripomína, že Slovensko sa ako prvé v regióne zaviazalo k európskemu cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050. „Znamená to, že neprestanem produkovať CO2, ale vyprodukujeme ho len toľko, koľko sme ho schopní redukovať alebo minimalizovať kompenzačnými opatreniami," vysvetľuje.

Cestovanie komerčnými letmi

Dodáva, že aj preto oslovili ministerstvo životného prostredia a Inštitút environmentálnej politiky, aby im pomohli s prepočtami. Na kompenzáciu uhlíkovej stopy prezidentky vraj bude potrebné ročne vysadiť 1300 stromov.

Zároveň identifikovali opatrenia, ktoré by mali smerovať k redukcii tvorby CO2 a k jej následnej kompenzácii: „Aby som bola konkrétna, ak sa to podarí, mali by sme byť prví na Slovensku do roku 2030 a mali by sme byť inšpiráciou pre slovenské inštitúcie a takisto pre iné prezidentské kancelárie vo svete."

A aké sú konkrétne opatrenia? Prezidentka by napríklad na dlhšie lety chcela využívať klasické komerčné linky.  Veľkým zdrojom oxidu uhličitého je doprava, preto je cieľom kancelárie prejsť k elektrickým alebo hybridným automobilom. „Jednak pri nákupe, ale takisto prostredníctvom výpožičiek, ktoré sú v tomto smere bežné,“ podotkla Čaputová.

Pomôže aj energetická efektívnosť budov

Znižovať oxid uhličitý by mala aj energetická efektívnosť budov, ktoré sú v správe prezidentskej kancelárie. „Znamená to tie najvyššie nároky na energetickú efektivitu a ekologické štandardy pri akýchkoľvek úpravách a opravách verejných budov,“ povedala.

Strecha Karáčoniho paláca, ktoré je sídlom Kancelárie prezidenta SR, by podľa hlavy štátu mala mať fotovoltaické panely a taktiež aj prvky zelenej infraštruktúry, čiže zelené strechy a zelené steny tam, kde to bude možné, vysvetlila Čaputová.

Ekologické prezidentské dary

Kancelária bude spolupracovať so štátnym podnikom Lesy SR a Tatranským národným parkom. „Už budúci mesiac, keď nám to situácia okolo koronavírusu dovolí, pri najbližšom regionálnom výjazde, by malo dôjsť, v spolupráci s neziskovou organizáciou, k výsadbe prvých stromov," priblížila prezidentka.

„Vysoké štandardy budeme mať aj na prezidentské dary. Takisto by mali byť ekologické a z recyklovateľných materiálov vždy, keď to bude čo i len trošku možné," hovorí prezidentka.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.