Dobré noviny
Málokto si všimol, že prezidentka nosí na oblečení zvláštny symbol: Jeho význam by sme mali poznať všetci
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Málokto si všimol, že prezidentka nosí na oblečení zvláštny symbol: Jeho význam by sme mali poznať všetci

Zuzana Čaputová nosí na oblečení zvláštny symbol. Myslí na tých, ktorí to potrebujú najviac.

BRATISLAVA 12. septembra – September je mesiac venovaný deťom, ktoré ochoreli na rakovinu. Na tento deň nezabudla ani prezidenta slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Ten si pripomína v podobe stužky. „September je medzinárodný mesiac povedomia o detskej rakovine, ktorého symbolom je zlatá stužka.“ Tú s hrdosťou nosí na oblečení.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Čaputová (@zuzana_caputova),

Deti, ktoré prekonali rakovinu sú pre takúto skúsenosť silnejšie a podľa slov prezidentky majú nám byť vzorom.

„Preto si dnes aj ja na znak solidarity pripínam Zlatú stužku, ktorá mi bude pripomínať, že tak, ako zlato prechádza ohňom, aby sa stalo silnejším a tvrdším, podobne deti, ktoré prekonali rakovinu, prešli náročnou skúškou a stali sa preto silnejšími a verím, že aj súcitnejšími. Sú vzorom pre nás všetkých,“ informovala o tom na sociálnej sieti.

Účastníkom podujatia s názvom Sme zlatí sa v sobotu prihovorila prezidentka formou videovizitky na sociálnej sieti.

„V nej prezidentka vyzdvihla nielen snahu lekárov a zdravotného personálu, ktorí sa venujú detským onkologickým pacientom, ale aj deti, ktoré s týmto druhom ochorenia bojujú a tiež ich rodiny.“

Pri príležitosti sobotného podujatia, ktoré po štvrtý raz zorganizovala nezisková organizácia Deťom s rakovinou, sa stretli odborníci, vyliečení pacienti a rodičia pacientov, ako aj podporovatelia združenia. Desiatkam detí, ktoré za posledný rok úspešne zvládli boj s onkologickým ochorením, odovzdali ocenenia. Informoval o tom TASR.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Martin Baumann

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Národného ústavu detských chorôb Alexandra Kolenová poukázala na to, že rodičov vyliečených pacientov, ale aj pacientov zaujímajú v súvislosti s ich ochorením rôzne témy týkajúce sa ďalšieho života po vyliečení. Ako uviedla, tento rok rezonovali témy ako prevencia komplikácií liečby vďaka ochrane proti infekčným ochoreniam a očkovanie či psychologické aspekty liečby i obavy z recidívy ochorenia po vyliečení.

„Význam konferencie má viacero aspektov. Pre deti je dôležité, aby cítili spolupatričnosť a stretli sa s ostatnými deťmi, ktoré si prešli rovnako náročnou životnou skúškou. Pre rodičov sú určené odborné prednášky, ktoré informujú i pomáhajú zvládať náročné životné obdobie po návrate detí do bežného života,“ uviedla na záver Kolenová.

Už ste čítali?