EL: Guédé pod sprchy za 12 minút, Stochov PAOK otočil zápas

Futbalista Freiburgu Admir Mehmedi (vľavo) sa teší po strelení gólu so spoluhráčom Matthiasom Ginterom počas zápasu 1. kola skupinovej fázy Európskej ligy SC Freiburg - Slovan Liberec 19. septembra 2013. Foto: TASR/AP

Bratislava 19. septembra (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Karim Guédé strávil na ihrisku počas zápasu svojho tímu SC Freiburg proti českému zástupcovi v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2013/2014 FC Slovan Liberec len dvanásť minút a v 78. minúte ho po druhej žltej karte hlavný rozhodca Cristian Balaj poslal pod sprchy.

Dvadsaťosemročný stredopoliar sa "vykartoval" v priebehu dvoch minút. Liberec si z nemeckej pôdy odniesol po remíze 2:2 cenný bod, ktorý si vybojoval dvoma gólmi v druhom polčase.

Tri body si do tabuľky L-skupiny pripísal PAOK Solún, v ktorého drese odohral celé stretnutie ďalší Slovák Miroslav Stoch. Grécky účastník EL otočil nepriaznivý vývoj stretnutia a gólom Vukiča z 92. minúty zvíťazil nad Šachťarom Karagandy 2:1.

Do brány Rapidu Viedeň sa v zápase na pôde FC Thun postavil slovenský brankár Ján Novota, ktorý kapituloval síce iba raz, Rapidu to však na zisk čo i len bodu zo švajčiarskej pôdy nestačilo. V 35. minúte ho prekonal Schneuwly a zariadil tesné víťazstvo domácich 1:0.

Fanúšikovia Legie Varšava počas zápasu 1. kola skupinovej fázy Európskej ligy Lazio Rím - Legia Varšava v Ríme 19. septembra 2013. Foto: TASR/AP

Futbalisti španielskej Valencie vstúpili do bojov v skupinovej fáze EL nečakane hladkou domácou prehrou 0:3 so Swansea. Domáci favorit a osemfinalista minulej edície Ligy majstrov hral od 10. minúty bez vylúčeného francúzskeho stopéra Adila Ramiho a početnú výhodu už o päť minút využil Bony Wilfried. Po zmene strán pridali "labute" ďalšie dva góly a do tabuľky A-skupiny si pripísali tri body.

Frankfurt urobil krátky proces s Bordeaux, keď už po šestnástich minútach si vybudoval dvojgólový náskok a napokon zvíťazil 3:0.

Salzburg, na súpiske ktorého chýbal slovenský reprezentant Dušan Švento, sa do jemu známej európskej pohárovej súťaže číslo dva odpichol domácim víťazstvom 4:0 nad Elfsborgom.

Duel PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad viedol slovenský rozhodca Ivan Kružliak, bulharský majster a premožiteľ Slovana Bratislava v 2. predkole Ligy majstrov prekvapujúco vyhral na pôde holandského tímu 2:0. Fiorentina aj bez zraneného nemeckého útočného kladiva Maria Gomeza doma hladko 3:0 zdolala Pacos Ferreira.

Do jarného 16-finále EL sa prebojujú dva najlepšie tímy z každej z dvanástich skupín. K 24 postupujúcim klubom sa pridá osem mužstiev, ktoré obsadia 3. priečky v skupinách Ligy majstrov. Hracím dňom EL je tradične štvrtok. Prvé zápasy sú na programe 20. septembra. Ďalšie kolá: 3. októbra, 24. októbra, 7. novembra, 28. novembra a 12. decembra. Každý tím hrá s každým raz doma a raz vonku, celkovo v skupine absolvujú mužstvá šesť zápasov. Finále sa uskutoční 15. mája 2014 v Amsterdame.

Galéria: Úvodné kolo skupinovej fázy Európskej ligy

sumáre zápasov 1. kola skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2013/2014:

A-skupina:

FC St. Gallen - Kubaň Krasnodar 2:0 (0:0)

Góly: 56. a 76. Karanovič, ČK: 90.+3 Kabore (Kubaň)

FC Valencia - Swansea City 0:3 (0:1)

Góly: 15. Wilfried, 58. Michu, 62. de Guzman, ČK: 10. Rami (Valencia)

B-skupina:

Dinamo Záhreb - Černomorec Odessa 1:2 (1:0)

Góly: 43. Fernandes - 62. Antonov, 65. Dja Djedje

PSV Eindhoven - Ludogorec Razgrad 0:2 (0:0)

Góly: 60. Bezjak, 74. Misidjan

/rozhodca: Ivan KRUŽLIAK (SR)/

C-skupina:

Red Bull Salzburg - IF Elfsborg 4:0 (2:0)

Góly: 36. Alan, 45., 69. a 79. Soriano (prvý z 11 m)

Standard Liege - Esbjerg fB 1:2 (0:0)

Góly: 74. Mujangi - 63. van Buren, 90.+5 Bakenga

D-skupina:

NK Maribor - Rubin Kazaň 2:5 (1:2)

Góly: 35. Milec, 73. Fajič - 23. Karadeniz, 27. Marcano, 69. Jeremenko, 90. Rondon, 90.+3 Rjazancev

SV Zulte-Waregem - Wigan Athletic 0:0

E-skupina:

ACF Fiorentina - Pacos Ferreira 3:0 (1:0)

Góly: 30. Rodriguez, 67. Matos, 76. Rossi

Pandurii Targu Jiu - Dnepr Dnepropetrovsk 0:1 (0:1)

Gól: 38. Rotaň

F-skupina:

Eintracht Frankfurt - Girondins Bordeaux 3:0 (2:0)

Góly: 4. Kadlec, 16. Russ, 52. Djakpa, ČK: 62. Brechet (Bordeaux)

SC Freiburg - Slovan Liberec 2:2 (2:0)

Góly: 22. Schuster (z 11 m), 35. Mehmedi - 67. Kalitvincev, 74. Rabušic, ČK: 78. GUÉDÉ - 90.+1 Rybalka

/K. Guédé nastúpil v 66. minúte, v 78. minúte videl po druhej žltej červenú kartu - L. Hroššo a Ľ. Kolár sedeli na lavičke náhradníkov/

I-skupina:

Betis Sevilla - Olympique Lyon 0:0 (0:0)

Vitoria Guimaraes - HNK Rijeka 4:0 (1:0)

Góly: 36. Abdoulaye, 48. Plange, 68. Maazou, 81. Andre

J-skupina:

Apollon Limassol - Trabzonspor 1:2 (1:1)

Góly: 18. Sangoy (z 11 m) - 20. Malouda, 86. Erdogan

Lazio Rím - Legia Varšava 1:0 (0:0)

Gól: 53. Hernanes

K-skupina:

Šeriff Tiraspoľ - Anži Machačkala 0:0 (0:0)

Tottenham Hotspur - Tromsö IL 3:0 (2:0)

Góly: 21., 29. Defoe, 86. Eriksen

L-skupina:

Maccabi Haifa - AZ Alkmaar 0:1 (0:0)

Gól: 71. Gudmundsson

PAOK Solún - Šachťor Karagandy 2:1 (0:1)

Góly: 75. Athanasiadis, 90.+2 Vukič - 50. Canas (z 11 m), ČK: 87. Poryvajev (Karagandy)