Dobré noviny
Na Hradných slávnostiach v Jasenove bude aj ochutnávka dobovej kuchyne
TASR
TASR

Na Hradných slávnostiach v Jasenove bude aj ochutnávka dobovej kuchyne

Na snímke vpravo exminister kultúry SR Marek Maďarič na Jasenovskom hrade, archívna snímka
Na snímke vpravo exminister kultúry SR Marek Maďarič na Jasenovskom hrade, archívna snímka — Foto: TASR/Roman Hanc

Podujatie, v minulosti verejnosti známe ako Noc hradných zrúcanín, sa uskutoční v nedeľu 11. augusta.

Jasenov 9. augusta (TASR) – Súčasťou Hradných slávností na Jasenovskom hrade bude aj ochutnávka dobovej kuchyne. Postarajú sa o ňu šarišskí šermiari zo združenia Sarus. TASR o tom informovala starostka obce Jasenov (okr. Humenné) Lucia Sukeľová.

Ako informovala Sukeľová, zmena názvu súvisí najmä s tým, že program slávnosti tohto roku presunuli na poobedie. Súčasťou hradných nocí zvykne byť aj podsvietenie hradov, Jasenovský je však osvetlený každú noc.

„U nás v Jasenove sa program začne už o 13.00 h. Rodiny s deťmi budú môcť cestou k hradu na lesnej trase súťažiť a získavať sladké odmeny za splnenie disciplín. Hore na hrade o 14.30 h vystúpi folklórna skupina Dupna so svojím programom a o 15.00 h privítame hostí, občianske združenie Sarus od Prešova, ktoré vystúpi s humorne ladeným programom kaukliarov, šermiarov. Následne o 15.30 h ponúknu ochutnávku dobovej stredovekej kuchyne," priblížila program nedeľného podujatia.

Slávnosti nie sú podľa Sukeľovej slov určené len pre lokálnych turistov. V minulých rokoch zaznamenali aj návštevníkov z michalovského okresu či košického kraja. „Hrady, ktoré sa obnovujú na Zemplíne a Šariši, sa medzi sebou spájajú. Turisti si môžu zberať počas týchto letných slávností pečiatky, ktoré potvrdia, že hrady navštívili. Za to bude na konci (sezóny – pozn. TASR) vylosovanie a môžu získať vecné dary. Podporuje sa myšlienka, že hrady sa spájajú a vzájomne si nekonkurujú," uviedla v tejto súvislosti.

Na Jasenovskom hrade aj tento rok realizujú rekonštrukčné práce. Deje sa tak v rámci projektu Obnovme si svoj dom. „Vďaka projektu získavame od ministerstva kultúry dotáciu na materiál na obnovu hradu a zároveň dostávame od ministerstva práce dotáciu na zamestnávanie dlhodobo nezamestnaných," vysvetlila Sukeľová s tým, že každoročne na hrade pracuje tím 25 až 30 ľudí vrátane odborných pracovníkov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?