Dobré noviny
V Holandsku už nestretnete ani jedného túlavého psíka. Ako sa im to podarilo?
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

V Holandsku už nestretnete ani jedného túlavého psíka. Ako sa im to podarilo?

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné — Foto: Pexels

V Holandsku už túlavé psy na ulici nestretnete.

AMSTERDAM 23. júna - Počet psov sa v Holandsku od 19. storočia navyšoval. Takmer každá domácnosť mala minimálne jedného psa. Besnota psov však viedla k tomu, že štvornohí miláčikovia skončili neraz na ulici. S odstupom času ste túlavé psy mohli stretnúť kdekoľvek. 

Alarmujúca situácia 

Podľa informácií portálu Animal Channel, Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že okolo 200 miliónov psov na svete nemá svoj domov. Tie však majú šteniatka, a tak sa počet túlavých psov navyšuje. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

V Holandsku sa rozhodli tento problém vyriešiť aj napriek tomu, že mnohým krajinám sa to nedarí. Stali sa tak prvou krajinou na svete, kde na ulici nenájdete túlavých psov. 

Našli riešenia 

Holandská vláda prišla s konkrétnymi krokmi. Prišli s metódou PSVIR. Tieto písmenká charakterizujú začiatočné písmená anglických slov, ktoré v preklade znamenajú výber, sterilizácia, vakcinácia, identifikácia a návrat, uvádza portál Bright side

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

Čo sa týka sterilizácie a kastrácie, vláda hradila všetky výdavky a určila dni, kedy boli tieto úkony povinné. Štvornohí miláčikovia museli prejsť aj lekárskou prehliadkou, ktorou sa aspoň sčasti zabránilo šíreniu chorôb. 

Prijali ďalšie zákony 

Vláda s odstupom času prijala aj ďalšie zákony. Týkajú sa predovšetkým ochrany zvierat. Majitelia psov, ktorí ich zanedbávajú alebo týrajú, môžu stráviť vo väzení až tri roky a budú musieť siahnuť aj hlboko do vrecka, pretože im hrozí pokuta vo výške viac ako 16 000 dolárov. 

Foto: Ilustračné
Foto: Ilustračné Foto: pixabay.com

Keďže obyvatelia kupovali psov najmä z obchodu, v Holandsku sa rozhodli zvýšiť dane, ktoré sa týkajú kúpy psov v obchodoch. Taktiež rozbehli zaujímavú kampaň. Ľudia tak mali možnosť starať sa o opustené šteniatka a aj vďaka kampani si viac ako milión psíkov našlo nový domov.

Už ste čítali?