Bratislavskí seniori sa v lete veľa dozvedia o hudbe či astronómii
TASR
TASR

Bratislavskí seniori sa v lete veľa dozvedia o hudbe či astronómii

Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal dnes tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave.

Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal v utorok 6. augusta 2013 tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. augusta (TASR) – Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal dnes tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave. Na jej slávnostnom otvorení v zaplnenej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca privítal nových študentov primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a Janka Chládecká, riaditeľka Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, ktoré odborne pripravuje prednášky.

"Táto univerzita je príspevkom mesta k práci so seniormi. Teší nás váš veľký záujem o vzdelávanie," povedal v úvode primátor.

Úvodná prednáška Petra Michalicu sa týkala hudby a jej významu pre život človeka. Známy husľový virtuóz hovoril nielen o svojej ceste k hudbe a zážitkov z účinkovania v rôznych krajinách sveta, ale aj o jej význame a účinkoch. Vyše 150 účastníkov sa dozvedelo, že korene hudby sú v Indii, čo je to Bachova architektúra, prečo stáročia zneje hudba v kostoloch, o význame hudobnej interpretácie či o využívaní hudby v muzikoterapii, pretože pôsobí blahodarne.

"V súčasnosti si každý môže naordinovať hudbu. Spievanie uspávanok deťom sú vitamíny duše človeka. Hudba vo filme mi často tisne slzy do očí," vyznal sa hudobník, ktorý v závere aj zahral niekoľko ukážok na husliach.

Pre TASR Michalica uviedol, že často hráva na rôznych podujatiach seniorom, ale takúto prednášku má prvýkrát a prijal ju s nadšením.

Celkove sú pripravené štyri prednášky Letnej univerzity seniorov počas prvých dvoch augustových týždňov. Na nich poprední slovenskí umelci a historici zasvätia účastníkov do tajov rôznych odborov. Vývojom Slnka s trvaním miliardy rokov a najnovšími výsledkami vo výskume Slnka zo Zeme bude hovoriť astronóm Vojtech Rušin. Pomoháčsku Bratislavu a prvých habsburských panovníkov predstaví profesor Jozef Baďurík. Univerzitu uzatvorí prednáška Kataríny Nádaskej o ženách liečiteľkách a bosorkách, obvineniach z bosoráctva či trestoch a najznámejších procesoch s bosorkami v Bratislave.

Každý účastník letnej univerzity dostane na záver certifikát o jej absolvovaní, ale skúšok sa seniori báť nemusia. Vlani absolvovalo toto vzdelávanie vyše 100 záujemcov. Počas prednášok sa dozvedeli o sídelnom vývoji v slovanskej dobe na území Bratislavy, slovenskej metropole 20. a 21. storočia, priemyselnej Bratislave aj o najnovších archeologických výskumoch v slovenskej metropole.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…