Bratislavskí seniori sa v lete veľa dozvedia o hudbe či astronómii
TASR
TASR

Bratislavskí seniori sa v lete veľa dozvedia o hudbe či astronómii

Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal dnes tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave.

Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal v utorok 6. augusta 2013 tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 6. augusta (TASR) – Prednáškou Hudba v živote človeka sa začal dnes tretí ročník Letnej univerzity seniorov v Bratislave. Na jej slávnostnom otvorení v zaplnenej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca privítal nových študentov primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik a Janka Chládecká, riaditeľka Centra ďalšieho vzdelávania Univerzity Komenského, ktoré odborne pripravuje prednášky.

"Táto univerzita je príspevkom mesta k práci so seniormi. Teší nás váš veľký záujem o vzdelávanie," povedal v úvode primátor.

Úvodná prednáška Petra Michalicu sa týkala hudby a jej významu pre život človeka. Známy husľový virtuóz hovoril nielen o svojej ceste k hudbe a zážitkov z účinkovania v rôznych krajinách sveta, ale aj o jej význame a účinkoch. Vyše 150 účastníkov sa dozvedelo, že korene hudby sú v Indii, čo je to Bachova architektúra, prečo stáročia zneje hudba v kostoloch, o význame hudobnej interpretácie či o využívaní hudby v muzikoterapii, pretože pôsobí blahodarne.

"V súčasnosti si každý môže naordinovať hudbu. Spievanie uspávanok deťom sú vitamíny duše človeka. Hudba vo filme mi často tisne slzy do očí," vyznal sa hudobník, ktorý v závere aj zahral niekoľko ukážok na husliach.

Pre TASR Michalica uviedol, že často hráva na rôznych podujatiach seniorom, ale takúto prednášku má prvýkrát a prijal ju s nadšením.

Celkove sú pripravené štyri prednášky Letnej univerzity seniorov počas prvých dvoch augustových týždňov. Na nich poprední slovenskí umelci a historici zasvätia účastníkov do tajov rôznych odborov. Vývojom Slnka s trvaním miliardy rokov a najnovšími výsledkami vo výskume Slnka zo Zeme bude hovoriť astronóm Vojtech Rušin. Pomoháčsku Bratislavu a prvých habsburských panovníkov predstaví profesor Jozef Baďurík. Univerzitu uzatvorí prednáška Kataríny Nádaskej o ženách liečiteľkách a bosorkách, obvineniach z bosoráctva či trestoch a najznámejších procesoch s bosorkami v Bratislave.

Každý účastník letnej univerzity dostane na záver certifikát o jej absolvovaní, ale skúšok sa seniori báť nemusia. Vlani absolvovalo toto vzdelávanie vyše 100 záujemcov. Počas prednášok sa dozvedeli o sídelnom vývoji v slovanskej dobe na území Bratislavy, slovenskej metropole 20. a 21. storočia, priemyselnej Bratislave aj o najnovších archeologických výskumoch v slovenskej metropole.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…