Pediatrička poradila jediný správny spôsob, ako máte obliecť dieťaťu v zime šál
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Pediatrička poradila jediný správny spôsob, ako máte obliecť dieťaťu v zime šál

Za oknami sa strieda dážď, vietor a v niektorých častiach Slovenska už aj sneh. Mamičky malých detí by sa aj napriek tomu nemali nechať odradiť od prechádzok. Viete, ako svoju ratolesť správne obliecť?

Ilustračná foto — Foto: Pixabay.com

BRATISLAVA 13. januára - Máte doma novorodenca či staršie dieťatko? Nebojte sa s ním ísť von aj v nepriaznivom počasí. Netreba však zabúdať na jednú veľmi dôležitú vec. Správne oblečenie. Vždy myslite na to, aby ste svoje dieťa nebabušili. Oblečenie radšej vrstvite. Môže sa totiž stať, že počas pobytu na vzduchu sa počasie zmení a vy vášmu dieťaťu nebudete mať, čo vyzliecť. Ak sa totiž dieťa spotí, existuje veľká pravdepodobnosť, že prechladne.

Počasie by nemalo byť merítkom či je vhodné ísť von alebo nie. Bábätko, ak je správne oblečené, pobyt na vzduchu zvládne bez akýchkoľvek problémov. Len zriedkakedy sa stane, že je počasie natoľko nepriaznivé, aby musel rodič so svojim drobcom zostať počas celého dňa doma. Dieťa si, ak je pravidelne na vzduchu, automaticky buduje imunitu. „Horšie je, ak dieťa nechávame dlho doma alebo je na vzduchu len krátko. Ak potom ide pri výrazne zhoršenom počasí von, jeho organizmus sa ťažšie prispôsobuje zmene a dieťa rýchlejšie ochorie,“ vysvetlila pre portál Najmama.sk detská lekárka Monika Antošová.

Pobyt na vzduchu už od narodenia

Ako uvádza pediatrička Antošová, pre dieťa je potrebný pobyt na vzduchu od narodenia. „S novorodencom môžeme ísť von v zime od 2 týždňov, ak je teplota vyššia ako -5 stupňov Celzia. V lete zase po ukončení prvého týždňa života."

Foto: Pixabay

Na otázkou koľko stupňov je vhodných pre pobyt dieťaťa vonku, odpovedala detská lekárka jednoznačne. S bábätkami do troch mesiacov by sa nemalo chodiť von pri teplote nižšej ako -5 stupňov Celzia. Ak je však slnečno, na slnku môže byť teplejšie a tak neexistuje dôvod, prečo zostávať doma. Pri deťoch od troch do dvanástich mesiacov by nemala byť teplota nižšia ako -10 stupňov Celzia. Pri deťoch od jedného roka je to veľmi individuálne. „Ak by sa však týmto riadili rodičia vo Vysokých Tatrách alebo v Alpách, potom by deti nemohli ísť von aj niekoľko týždňov. Čiže zdravé a vhodne oblečené dieťa, staršie ako pol roka, stoleruje aj o málo nižšiu teplotu,“ dodáva.

Bábätko chráni kočík, staršie deti vhodné oblečenie

Bábätka, ktoré sú počas celej prechádzky v kočíku, sú chránené pred chladom a vetrom fusakom, dekami a oblečením. Pri starších detičkách, ktoré už behajú treba dbať na vhodnosť oblečenia. Dobrou radou je starý známy cibuľový systém obliekania, v preklade vrstvenie. Myslite nato, že dieťa by malo byť iba o jednu vrstvu viac, ako dospelí. Podľa odborníčky však treba dbať na dve základné veci. „Pri daždi, respektíve vo vlhkom prostredí, je potrebné chrániť nohy. Ak je teplota nízka alebo fúka silný vietor, čiapka je nutná,“ radí pediatrička.

Na čo treba zabudnúť!

„Často vidíme v zime deti so šálom na ústach a nose. Toto nie je vhodný spôsob prevencie proti ochoreniu, skôr naopak. Vzduch, ktorý dieťa vydychuje je teplejší ako vonkajšie prostredie. Automaticky sa zráža na látke, zamŕza a viac škodí, ako pomáha.“ Niektoré mamičky si myslia aj to, že prechádza po nákupnom centre je vhodná. Nie, nie je! Pre dieťa určite nie. Tieto návštevy treba minimalizovať. „Detské kútiky v obchodných centrách sú ideálnym zdrojom nákazy dieťaťa. A nielen to. Pobyt v preplnených priestoroch s klimatizáciou je častou príčinou získanej infekcie dýchacích ciest,“ prízvukuje lekárka.

Ako obliecť svoje dieťa do auta

Väčšina rodičov robí pri usádzaní dieťaťa do autosedačky obrovskú chybu. V zime svojho drobca oblečiete do hrubej a nafúknutej vetrovky, posadíte na miestečko a pripútate pásom. Môže sa vám zdať, že dieťa je v bezpečí. Zdanie však klame. Medzi telom vášho dieťaťa a pásom vznika medzera kvôli už spomínanej zimnej bunde, ktorá zvyšuje riziko ublíženia v prípade nárazu. Radšej teda vykúrte poriadne auto, vyzlečte dieťa a až potom štartujte. 

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…