Bratislavskí poslanci odmietli ropovod cez mesto
TASR
TASR

Bratislavskí poslanci odmietli ropovod cez mesto

Bratislavskí mestskí poslanci dnes odmietli, aby plánované ropovodné prepojenie Bratislava-Schwechat Pipeline viedlo cez takzvaný Mestský koridor.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 27. júna (TASR) – Bratislavskí mestskí poslanci dnes odmietli, aby plánované ropovodné prepojenie Bratislava-Schwechat Pipeline viedlo cez takzvaný Mestský koridor. V uznesení, ktoré schválili, zároveň vyzvali vládu SR, aby upustila od tohto zámeru a zvážila trasovanie cez tzv. Karpatský koridor. Ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (Smer-SD) chcú pozvať na rokovanie zastupiteľstva v septembri, aby informoval o aktuálnom stave prípravy ropovodu.

Dnešnú diskusiu poslancov o ropovode rozvášnili najmä aktivisti z občianskeho združenia Nie ropovodu. Na zastupiteľstvo priniesli cédečko s alternatívnymi mapami trasovania ropovodu, ktoré mal bratislavský magistrát minulý rok vo februári, počas minulej vlády, prevziať od autorov projektu. "Cédečko nemáme, lebo sme ho neprevzali. Podmienky prevzatia boli totiž pre náš úrad úplne neprijateľné," reagovala Jela Plencnerová, poverená vedením územného plánovania mesta. Vraví, že prevzatím cédečka mala vziať osobnú zodpovednosť za utajenie všetkých údajov, ktoré na ňom boli nahraté. "Nemohla som podpísať záväzok za 76 ľudí, ktorí podo mnou pracujú, ak by sme chceli tento projekt zapracovať do podkladových štúdii územného plánu," vysvetlila. Cédečko preto podľa nej vrátili a mesto sa malo zúčastňovať zasadnutia pracovnej skupiny. "Odvtedy však nezasadla."

Poslancov však informácia šokovala. Tvrdili, že o skutočnosti mali vedieť už pred rokom a pol, keď sa udalosť odohrala. Nejaké utajovanie od vedenia mesta odsúdili. "Toto je závažné zlyhanie," reagoval predseda najväčšieho mestského klubu SDKÚ-DS, Most-Híd Ivo Nesrovnal. Za horšie ako zlé skutočnosť označila poslankyňa Anna Dyttertová (KDH). "Prečo sme to nemohli vedieť pred 1,5 rokom? To bolo tiež vecou utajovania? Občania, máte tu poslancov, ktorí o ničom nevedeli a dosiaľ im boli informácie zatajované," odkázala Bratislavčanom.

Primátor vraví, že si na prevzatie cédečka presne nepamätá. "Snažil som sa rozpamätať na tú situáciu, ale nie som si vedomý, že by som mal o tom informáciu," povedal. Tvrdí však, že ďalší pokus o utajovanie informácií o ropovode už neprišiel a nerozumie, prečo by sa mal takýto projekt skrývať pred verejnosťou. "Trasovanie by malo byť predmetom verejnej diskusie. Tento princíp nie je zlúčiteľný so stavebným zákonom a tým, ako sa obstarávajú podklady na územný plán," podotkol.

Na aprílovom zastupiteľstve poslanci primátora rovnako zaviazali k tomu, aby do materiálu o ropovode predložili aj stanoviská hlavnej architektky či ostatných odborných útvarov. Dnes ich poslanci v dokumente nedostali, čo kritizovalo zastupiteľstvo aj aktivisti. "Bol problém v tom, že nemáme definitívne trasovanie ropovodu. Ministerstvo hospodárstva ho neupresnilo," reagoval Ftáčnik. Poslanci žiadajú materiál dopracovať.

Zastupiteľstvo dnes rovnako schválilo, aby sa začalo pracovať na zmene územného plánu, z ktorého by bolo trasovanie ropovodu cez mesto vylúčené. Aktivisti však upozornili, že zákon o významných investíciách, ktorý prijali pred niekoľkými dňami poslanci parlamentu, vyradí mesto z rozhodovania o ropovode. "Nechápeme, prečo teraz primátor neprotestuje či doslova nekričí. Ak prezident zákon podpíše, ropovod sa môže postaviť aj v rozpore s územným plánom kraja a mesta," vystríhal Miroslav Dragun z OZ Nie ropovodu. Primátor to však vylučuje. "Zákon nevstupuje do územného plánu mesta. Ak nebude obsahovať koridor, cez ktorý by mal viesť ropovod, nemôže to zmeniť ani tento zákon," vysvetlil.

Dve trasy, ktoré v januári prerokovala vláda, vedú cez Einsteinovu a Dolnozemskú ulicu. Rozhodnutie by malo padnúť do konca roka.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…