Einstein zaplatil poslíčkovi lístočkom, o ktorom vyhlásil, že raz bude mať hodnotu. Slová, ktoré by si mal prečítať každý, po rokoch odhalili
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Einstein zaplatil poslíčkovi lístočkom, o ktorom vyhlásil, že raz bude mať hodnotu. Slová, ktoré by si mal prečítať každý, po rokoch odhalili

Poslíček, ktorý pred 95 rokmi dostal do rúk dva listy od samotného Alberta Einsteina, pravdepodobne netušil, čo drží v rukách. Po rokoch sa hodnotný unikát vydražil. Cena odkazu nemeckého fyzika sa vyšplhala do závratných súm.

— Foto: Koláž DN/TASR/AP, Twitter/RT

JERUZALEM 25. októbra – Jedna z najdôležitejších postáv histórie vedy, nemecký fyzik Albert Einstein sa v roku 1922 nachádzal v Japonsku, kde prednášal na niekoľkých konferenciách. Práve tento rok sa stal osudným pre poslíčka v jednom z tokijských hotelov. Počas pobytu v hotelovej izbe si Einstein spisoval svoje pocity na kus papiera. V tom mu na dvere zaklopal poslíček s balíkom.

Laureát Nobelovej ceny za fyziku za rok 1921 pri sebe buď nemal drobné, alebo zamestnanec nechcel porušiť tamojšie zvyky a peniaze odmietol. To s istotou nevie snáď nikto. Poslíček teda dostal od Einsteina dva listy s pekným odkazom. Po nemecky vedec na kus papiera napísal: „Pokojný a skromný život prináša viac radosti ako honba za úspechom, z ktorej plynie iba večný nepokoj.“ Na druhom liste svojou rukou napísal príslovie: „Kde je vôľa, tam je cesta.“ Dva biele papiere obsahujúce niekoľko písmen odovzdal do rúk muža so slovami, že ak bude mať šťastie, tento kus papiera bude mať raz oveľa väčšiu hodnotu ako „sprepitné“.

Foto: Twitter/RT

Slová Alberta Einsteina sa naplnili. Dva listy, ktoré pred 95 rokmi daroval zamestnancovi hotela sa v Jeruzaleme vydražili za 1,3 milióna dolárov (1,1 milióna eur). Do dražby dal listy poslíčkov synovec. Kto vzácnosť kúpil, nie je známe. Totožnosť nového majiteľa totiž nebola zverejnená.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…