Einstein zaplatil poslíčkovi lístočkom, o ktorom vyhlásil, že raz bude mať hodnotu. Slová, ktoré by si mal prečítať každý, po rokoch odhalili
Dominika Dobrocká
Dominika Dobrocká

Einstein zaplatil poslíčkovi lístočkom, o ktorom vyhlásil, že raz bude mať hodnotu. Slová, ktoré by si mal prečítať každý, po rokoch odhalili

Poslíček, ktorý pred 95 rokmi dostal do rúk dva listy od samotného Alberta Einsteina, pravdepodobne netušil, čo drží v rukách. Po rokoch sa hodnotný unikát vydražil. Cena odkazu nemeckého fyzika sa vyšplhala do závratných súm.

— Foto: Koláž DN/TASR/AP, Twitter/RT

JERUZALEM 25. októbra – Jedna z najdôležitejších postáv histórie vedy, nemecký fyzik Albert Einstein sa v roku 1922 nachádzal v Japonsku, kde prednášal na niekoľkých konferenciách. Práve tento rok sa stal osudným pre poslíčka v jednom z tokijských hotelov. Počas pobytu v hotelovej izbe si Einstein spisoval svoje pocity na kus papiera. V tom mu na dvere zaklopal poslíček s balíkom.

Laureát Nobelovej ceny za fyziku za rok 1921 pri sebe buď nemal drobné, alebo zamestnanec nechcel porušiť tamojšie zvyky a peniaze odmietol. To s istotou nevie snáď nikto. Poslíček teda dostal od Einsteina dva listy s pekným odkazom. Po nemecky vedec na kus papiera napísal: „Pokojný a skromný život prináša viac radosti ako honba za úspechom, z ktorej plynie iba večný nepokoj.“ Na druhom liste svojou rukou napísal príslovie: „Kde je vôľa, tam je cesta.“ Dva biele papiere obsahujúce niekoľko písmen odovzdal do rúk muža so slovami, že ak bude mať šťastie, tento kus papiera bude mať raz oveľa väčšiu hodnotu ako „sprepitné“.

Foto: Twitter/RT

Slová Alberta Einsteina sa naplnili. Dva listy, ktoré pred 95 rokmi daroval zamestnancovi hotela sa v Jeruzaleme vydražili za 1,3 milióna dolárov (1,1 milióna eur). Do dražby dal listy poslíčkov synovec. Kto vzácnosť kúpil, nie je známe. Totožnosť nového majiteľa totiž nebola zverejnená.

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…