Nestor slovenskej žurnalistiky Roman Kaliský sa narodil pred 95 rokmi
TASR
TASR

Nestor slovenskej žurnalistiky Roman Kaliský sa narodil pred 95 rokmi

V roku 1962 knižne debutoval zbierkou reportáží Dlhá cesta, v ktorej zachytil vývinový proces slovenskej spoločnosti od konca vojny až do obdobia budovania nového spoločenského zriadenia.

Na archívnej foto slovenský novinár Roman Kaliský — Foto: TASR

Slovenská Ľupča/Bratislava 22. septembra (TASR) - Nestor slovenskej žurnalistiky a publicista Roman Kaliský sa v novembrových dňoch 1989 ako publicista svojimi vystúpeniami v rádiu Slobodná Európa postavil na obranu uväznených disidentov z tzv. bratislavskej päťky. V sobotu 23. septembra uplynie 95 rokov od jeho narodenia.

Roman Kaliský sa narodil 23. septembra 1922 v Slovenskej Ľupči. Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a neskôr v Liptovskom Mikuláši, kde v roku 1943 zmaturoval. V tom istom roku začal študovať chemickotechnologické inžinierstvo na Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita - STU) v Bratislave, štúdium prerušil a zapojil sa do Slovenského národného povstania (SNP).

Redaktorom denníka Práca sa stal po skončení druhej svetovej vojny a pôsobil v ňom do roku 1948, potom bol šéfredaktorom denníka Ľud a od roku 1953 bol dramaturgom slovenského dokumentárneho a neskôr hraného filmu. Publicista v roku 1962 knižne debutoval zbierkou reportáží Dlhá cesta, v ktorej zachytil vývinový proces slovenskej spoločnosti od konca vojny až do obdobia budovania nového spoločenského zriadenia.

Jeho druhým literárnym počinom bola kniha literárnych reportáží z roku 1963 Obžalovaný, vstaňte!. Dielo sa dočkalo piatich vydaní. Kaliský sa stal spoluautorom knihy esejí o Slovenskom národnom povstaní (SNP) Konfrontácia (1968) a autorom televíznej hry Koniec a začiatok.

Prémiu z rúk predsedu Klubu literatúry faktu pri Spolku slovenských spisovateľov Jozefa Leikerta v novembri 1998 dostal novinár za knihu Na poslednom úteku z roku 1997.

Od októbra 1956 do 30. novembra 1967 pracoval v týždenníku Kultúrny život ako reportér a publicista. Od decembra 1967 pôsobil ako redaktor v Slovenskej televízii (STV, dnes RTVS) v Bratislave.

Pre postoj k augustovým udalostiam v roku 1968 a nasledujúcej normalizácii bol politicky diskriminovaný a nesmel publikovať.

Po politických zmenách v novembri 1989 a páde komunistického režimu sa vo februári 1990 stal riaditeľom STV. Na tomto poste pôsobil do augusta 1990. Neskôr bol redaktorom v Slovenských národných novinách, Literárnom týždenníku a v rokoch 1993 až 1994 pracoval ako zástupca šéfredaktora denníka Republika. Autorsky spolupracoval aj s ďalšími denníkmi Národná obroda, Koridor a Pravda.

Podieľal sa aj na vzniku Slovenského syndikátu novinárov.

Dokumentárny film o Romanovi Kaliskom bol nakrútený v roku 1996. Pamätnú medailu svätého Cyrila a Metoda odovzdal žurnalistovi v októbri 2002 predseda Matice slovenskej Jozef Markuš. Cenu Štefana Moyzesa Nadácie Matice slovenskej odovzdali novinárovi a publicistovi Romanovi Kaliskému v apríli 2009.

Publicista zomrel 8. novembra 2015 v Bratislave vo veku 93 rokov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…