Dobré noviny
Dominantu Banskej Štiavnice, Horný kostol na kalvárii, zrekonštruujú
TASR
TASR

Dominantu Banskej Štiavnice, Horný kostol na kalvárii, zrekonštruujú

Na snímke Horný kostol kalvárie v Banskej Štiavnici.
Na snímke Horný kostol kalvárie v Banskej Štiavnici. — Foto: TASR/Branislav Račko

V týchto dňoch sa totiž začína s obnovou tejto pamiatky postavenej v roku 1751.

Banská Štiavnica 12. júna (TASR) - Jednu z najvýraznejších dominánt Banskej Štiavnice, Horný kostol na kalvárii, čaká rekonštrukcia. V týchto dňoch sa totiž začína s obnovou tejto pamiatky postavenej v roku 1751.

"Príprava na opravu Horného kostola trvala tri roky. Bolo potrebné vyriešiť statiku, strechy, výskum fresiek, kamenných článkov. Hlavne vnútri sme začali fresky pomaly reštaurovať," priblížil správca kalvárie a predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharík.

Obnova kostola by mala trvať dva roky. Zrekonštruovaná bude podľa Macharíka fasáda, vnútorné sochy, fresky a hlavne veľký vstupný portál, ktorý bol zničený zásahom delostreleckého granátu na jar 1945. O tejto skutočnosti vypovedajú aj šrapnely, ktoré našli vo fasáde kostola.

"V týchto dňoch sa nám na kalvárii objavili nečakané nálezy. Sú to šrapnely z delostreleckého granátu. Kalvária bola pravdepodobne zasiahnutá tromi delostreleckými granátmi ešte v apríli 1945, keď sa oslobodzovala," podotkol Macharík s tým, že nájdených ich bolo približne 50. Streľba úplne zničila aj jednu kaplnku a ťažko narušila vstupný portál.

Po dokončení bude kostol prístupný verejnosti, v akom režime, ešte zatiaľ podľa Macharíka nie je doriešené. Slúžiť sa tu budú aj príležitostné bohoslužby. V budúcnosti bude trvalo sprístupnená jedna veža kostola, odkiaľ je výhľad na banskoštiavnický vulkán. Podľa Macharíka by tu mohla vzniknúť tiež malá prírodovedná expozícia. Pred vandalmi chcú kostol chrániť kamerovým systémom.

Iná bude zrejme aj farba fasády kostola. "Dnes vidíme kostol poslednýkrát v tomto starom šate, ktorý je tu v tejto podobe od roku 1979, kedy sa kostol maľoval. Bol namaľovaný nie úplne šťastnou farebnou kombináciou, takže teraz riešime, ako bude vyzerať po novom. Bude trochu iný," prezradil Macharík.

Rekonštrukcia kostola bude podľa jeho slov stáť približne 400.000 eur. Polovicu zaplatí Nadácia VÚB, zvyšné prostriedky budú hľadať z iných zdrojov. Predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch, ktorá je partnerom obnovy už od roku 2008, podporila rekonštrukciu kalvárie už celkovou sumou vo výške približne 770.000 eur. Resch zároveň uviedol, nadácia pri obnove pamiatky pomáha nielen finančne, ale aj vlastnými rukami, prostredníctvom dobrovoľníctva.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BANSKOBYSTRICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?