Dobré noviny
Školáci si nesú domov vysvedčenia. Peniaze nie sú ideálnou formou odmeny, radí detská psychologička
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Školáci si nesú domov vysvedčenia. Peniaze nie sú ideálnou formou odmeny, radí detská psychologička

2.A na Základnej škole Jána Lipského v Trenčianskych Stankovciach
2.A na Základnej škole Jána Lipského v Trenčianskych Stankovciach — Foto: TASR - Radovan Stoklasa

V prvom rade je dôležité, aby sa dieťa nestrachovalo prísť domov so zlým vysvedčením.

Dnes sa pre viac ako 700-tisíc žiakov a študentov na Slovensku zatvárajú školské brány. Každé dieťa si zo školy prinesie horšie či lepšie vysvedčenie, ktoré má odrážať jeho celoročné úsilie. Či už má váš školák dôvod na radosť, alebo domov prinesie horšie známky, rodičia by nemali zabudnúť na odmenu. Peniaze za vysvedčenie podľa psychologičky nie sú ideálnou formou odmeny. Lepšie je venovať deťom čas a oceniť ich prácu počas školského roka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Škola HOST (@skola_host)

Čo s odmenou?

„Dieťaťu treba vyjadriť uznanie, že to zvládlo. A keď sa niečo nepodarilo, treba ho povzbudiť, že má pred sebou nový školský rok, keď to bude lepšie,“ uviedla detská psychologička Tatiana Zimová Tordajiová. Rodič môže dieťa obdariť aj nejakou pozornosťou, psychologička však neodporúča drahé darčeky.

Ako zareagovať, keď dieťa donesie vysvedčenie s veľmi zlými známkami? „Netreba trestať, lebo deti potom majú strach, čo sa im môže stať, keď donesú zlé vysvedčenie,“ vysvetlila odborníčka. Radí skôr zhodnotiť rok, poukázať na to, čo bolo zlé, a stanoviť priority do budúceho roka. „V prvom rade je dôležité, aby sa dieťa nestrachovalo prísť domov so zlým vysvedčením, lebo sa bojí reakcie rodičov,“ pridala sa aj psychologička Denisa Maderová.

Dieťa musí mať podľa nej pocit, že aj keď rodičov nepoteší, budú mu ochotní dať druhú šancu. „Rodič preto môže pri pohľade na zlé vysvedčenie prejaviť sklamanie alebo aj hnev, no zároveň by mal vyjadriť aj podporu a ochotu pomôcť dieťaťu si školský prospech zlepšiť,“ zdôraznila Maderová. „Môžu mu napríklad navrhnúť, že sa budú učiť spolu, alebo mu zabezpečia doučovanie,“ dodala.

Dopriať zaslúžený oddych

Podľa psychologičky by sa rodičia mali v takýchto chvíľach aj zamyslieť nad tým, či svojmu dieťaťu v priebehu školského roka venovali dosť času. Deti by počas prázdnin mali načerpať nové sily a oddýchnuť si, preto by ich rodičia nemali tlačiť napríklad do opakovania učiva, ktoré im v škole nejde. „Som za to, aby prázdniny boli oddychové, ale čítanie zábavnej literatúry určite odporúčam,“ dodala Zimová Tordajiová.

Začiatok nového školského roka je už jasný

Školské brány sa pre približne 708-tisíc žiakov v školskom roku 2021/2022, ktorý opäť poznačila pandémia ochorenia Covidu-19, otvorili naposledy vo štvrtok. Od piatka 1. júla sa pre 468 540 žiakov základných, 25 078 žiakov špeciálnych základných škôl, viac ako 208-tisíc žiakov stredných škôl v dennom aj externom štúdiu a 6098 školákov špeciálnych stredných škôl začínajú letné prázdniny. Po prvý raz si domov prinesie koncoročné vysvedčenie aj vyše 58-tisíc prváčikov.

Oddych čaká aj viac ako 52-tisíc učiteľov základných a stredných škôl, ktorí pracujú v školách na plný úväzok a 10 660 s kratším úväzkom. Vyučovanie v školskom roku 2022/2023 sa začne v pondelok 5. septembra.

Prevádzka v materských školách nekopíruje školské letné prázdniny, ale bude v takzvanom letnom režime. Niektorí žiaci sa vrátia do lavíc aj počas prázdnin v rámci takzvaných letných škôl. Tie sa uskutočnia v termíne od 11. júla do 26. augusta. Hlavným cieľom je podpora škôl pri organizácii aktivít na vyrovnanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov vrátane žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a na integráciu žiakov prichádzajúcich z Ukrajiny. 

Už ste čítali?