Zo sprievodkýň krajčírky. Rodinná cestovka sa zmenila na výrobňu rúšok, rozdávajú ich aj nemocniciam
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

Zo sprievodkýň krajčírky. Rodinná cestovka sa zmenila na výrobňu rúšok, rozdávajú ich aj nemocniciam

Nikdy sa netreba vzdávať. Dôkazom toho je slovenská cestovka, ktorá sa rozhodla prežiť neľahké časy výrobou rúšok. Dokonca sa jej darí pomáhať tým, ktorí to potrebujú.

Veľmi populárnymi sa stali rúška so slovenským znakom. — Foto: Pekneruska.sk

ŠAMORÍN 9. apríla - Zo sprievodkýň sa stali externé krajčírky, zo šoférov kuriéri, z interných zamestnancov skladníci, baliči či žehliči. Aj takto vyzerá realita v cestovnej kancelárii DAKA. „Keď som povedal „Poďme šiť rúška", všetci sa mi najprv smiali,“ začal s rozprávaním konateľ cestovnej kancelárie David Gavaľa.

Vyšli z vyšliapaných koľají

Rodinná cestovka je dôkazom toho, že namiesto sťažovania je niekedy potrebné vybehnúť z vyšliapaných koľají a nevzdávať sa. Gavaľa tvrdí, že týmto spôsobom chceli firmu zachrániť, keďže sa dá povedať, že cestovný ruch pandémia dočasne zruinovala. „Hľadali sme možnosti, ako maximálne znížiť režijné náklady a najmä ako nemusieť prepustiť všetkých zamestnancov,“ zdôraznil.

Cestovka sa zameriava hlavne na poznávacie zájazdy vo veľkom počte. Tento rok mali celkovo v pláne až 1 000 termínov zájazdov väčšinou do Európskych metropol.
Cestovka sa zameriava hlavne na poznávacie zájazdy vo veľkom počte. Tento rok mali celkovo v pláne až 1 000 termínov zájazdov, väčšinou do európskych metropol. Foto: Pixabay/Sadnos

Gavaľa priznal, že spočiatku boli zúfali: „Situácia, ktorá nastala, spôsobila, že posledné 3 týždne sme nepredali jediný zájazd a týždne predtým boli predaje stále slabšie. Zo dňa na deň sme museli zrušiť desiatky zájazdov a, žiaľ, ďalšie sa budú ešte musieť rušiť.“

Myslia aj na pomoc druhým

Zdá sa však, že v správnom čase prišla správna myšlienka a firma sa dočasne preorientovala na výrobu a predaj rúšok. Navyše, je veľmi pozitívne, že sa im darí aj pomáhať - z každého rúška putuje 1 euro na rúška pre tých, ktorí ich najviac potrebujú.

„Obracajú sa na nás rôzne organizácie a žiadnu z nich sme neodmietli. Spolu je to už takmer 2000 rúšok, ktoré sme ušili a bezplatne venovali rôznym neziskovým organizáciám. Ide najmä o nemocnice, záchranné zdravotné služby, hospice, či organizácie pre pomoc ľudom v núdzi,“ vymenoval. „Priebežne dopĺňame všetky fotografie aj na našej stránke - pekneruska.sk,“ dodal.

Dopravná zdravotná služba v Leviciach dostala 20 rúšok. — Foto: pekneruska.sk
Rúška venovali aj záchrannej zdravotnej službe v bratislavskej Dúbravke. — Foto: pekneruska.sk
Záchranná zdravotná služba v Šali. — Foto: pekneruska.sk
Interná klinika na Kramároch - 100 KUSOV — Foto: pekneruska.sk

Populárne je rúško s vyšitým znakom Slovenska

Hoci spočiatku začínali s klasickými jednofarebnými rúškami, ich výber je stále širší. V ponuke majú už 70 rôznych vzorov zo 100 % bavlny. „Rovnako sme ako prví priniesli na trh rúška s vyšitým znakom Slovenska, ktoré sú medzi klientmi veľmi obľúbené, a vytvorili sme tak vlastnú edíciu ZVLÁDNEME TO,“ povedal Gavaľa.

Aktuálne sú v ponuke tieto rúška v bielej a čiernej farbe, každú chvíľu by mali pribudnúť aj modré a červené.
Aktuálne sú v ponuke tieto rúška v bielej a čiernej farbe, každú chvíľu pribudnú ale modré a červené farebnosti. Foto: pekneruska.sk

„Veľkou špecialitou je stále aj rúško s potlačou. Dokážeme už od jedného kusu vyrobiť rúško s akýmkoľvek logom, obrázkom, textom, či fotografiou,“ upresnil konateľ firmyTo všetko podľa jeho slov s donáškou do 24 hodín v Bratislave a okolí. Pri objednávke nad 50 eur je doručenie bezplatné.

Chcú sa vrátiť k pôvodnému podnikaniu

Slováci sú príkladom v nosení rúšok pre celý svet, inak to nie je ani v DAKE. Sú vyzbrojení vlastnými rúškami.Berieme ich už za bežnú súčasť nášho života,“ pousmial sa konateľ.

„Všetci ale chceme veriť, že čo najskôr ich nikto z nás nebude potrebovať a budeme sa môcť vrátiť k nášmu pôvodnému podnikaniu, ktoré nás vždy neskutočne bavilo,“ uzavrel s dodatkom, že dúfa, že sa tak stane ešte tento rok.

Kúpte si pekné rúško a podporte dobrú vec aj vy

Ak si chcete zakúpiť pekné rúško aj vy a zároveň podporiť dobrú vec, ponuku pôvodne slovenskej cestovky nájdete na ich webe pekneruska.sk.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…