Dobré noviny
Analýza: IT sektor trpí nedostatkom žien
TASR
TASR

Analýza: IT sektor trpí nedostatkom žien

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR - Marko Erd

Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat je priemere v rámci EÚ zamestnaných v IT sektore len 17 % žien z celkového počtu IT špecialistov.

Bratislava 13. mája (TASR) - Vlani pracovalo v rámci krajín Európskej únie zhruba 8,9 milióna ľudí v IT oblasti. IT špecialistov je celkovo stále málo, vzhľadom na potreby trhu, no chýbajú najmä ženy. Túto profesiu vlani vykonávalo v Únii len 17 % žien (1,5 milióna). Najnižší podiel žien v oblasti informačných a komunikačných technológii (IKT) je v Maďarsku (9 %), Českej republike (10 %) a Grécku. Najvyšší podiel je v Bulharsku (28 %), Lotyšsku (25 %) a Rumunsku (24 %). Podľa európskeho štatistického úradu Eurostat je priemere v rámci EÚ zamestnaných v IT sektore len 17 % žien z celkového počtu IT špecialistov.

Slovensko je v prípade podielu žien v IKT sektore na konci rebríčka, konkrétne na 24. mieste z 28 krajín EÚ. "Vlani sme mali v IT sektore z celkového počtu zamestnaných len 12 % žien. Jednou z mnohých bariér, ktoré bránia ženám sa viac uplatniť v oblasti informačných a komunikačných technológií, je dominancia mužov v odbore, ktorí s nimi ťažšie spolupracujú a takisto horšie znášajú, ak sú vedení práve ženami," uvádza Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Podľa štatistík vyrastá na Slovensku mladá generácia IT žien. Väčšina z nich je totiž vo veku 20 až 39 rokov. Zlepšenie v oblasti zamestnanosti však nie je príliš citeľné. Podľa štatistík totiž v roku 2015 pracovalo v IT sektore 11 % žien, za tri roky sa teda situácia zlepšila len niečo okolo jedného percenta.

Výrazne nedostatkom IT špecialistov trpí aj Slovensko. IT sektor je jedným z najrýchlejšie rastúcich sektorov v rámci EÚ. Počet IT špecialistov narástol v Únii o 36,1 % od roku 2007 do roku 2017. Je to desaťkrát rýchlejšie ako rast celkovej zamestnanosti, ktorá za rovnaké desaťročné obdobie vzrástla o 3,2 %.

"Prieskumy ukazujú, že nerovnosť mužov a žien vo vzdelávaní v odboroch veda, technológie, inžinierstvo a matematika sa prehlbuje. Ak by sa trend podarilo zvrátiť, naštartovalo by to viac aj ekonomický rast v Únii, pričom by sa mohlo do roku 2050 vytvoriť o 1,2 milióna pracovných miest viac. Hrubý domáci produkt by vďaka tomu mohol dovtedy stúpnuť o 820 miliárd eur," konštatuje analytička.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…