Dobré noviny
Manželia z východu vo svojej dielničke ručne vyrábajú kovové ozdoby. Vyrazia vám na ne aj osobný odkaz
Petronela Svečnjaková
Petronela Svečnjaková

Manželia z východu vo svojej dielničke ručne vyrábajú kovové ozdoby. Vyrazia vám na ne aj osobný odkaz

Tibor a Veronika Pastirákovci/personalizované náramky a vidličky
Tibor a Veronika Pastirákovci/personalizované náramky a vidličky — Foto: Archív Ručičkovo

Zamilovaný pár z Trebišova svoju lásku vnáša aj do oceľových a mosadzných výrobkov.

TREBIŠOV 19. februára - Drobné remeslá boli na Slovensku dlhé roky v útlme a postupne vymierali. Dnes je situácia iná a čoraz viac mladých ľudí prichádza na to, že poctivá remeselná práca ich baví a je tým, čím by sa chceli živiť.

Kovové výrobky s osobnými príbehmi

Manželia Veronika a Tibor Pastirákovci si v Trebišove založili firmičku Ručičkovo. Venujú sa výrobe kovových náramkov, na ktoré si zákazníci môžu dať vyraziť personalizovaný text, a tiež razeniu vlastných textov do príborov. Každý kúsok je originálny a vyrábaný ručne, s láskou.

V rozhovore s manželmi Pastirákovcami sa dočítate, aký sortiment Ručičkovo ponúka, ako vznikol nápad pustiť sa do tohto projektu a aj to, prečo je práca s kovom náročná.

Vaša firmička sa volá Ručičkovo. Prečo ste sa rozhodli pre takýto utešený názov?

Názov Ručičkovo vznikol ešte predtým, než sme začali vyrábať razené náramky. Na svoju vtedajšiu tvorbu som si vytvorila stránku na Facebooku, ktorú som chcela pomenovať názvom, ktorý dá návštevníkom stránky hneď najavo, že ide o ručne vyrobené veci. Táto stránka šla popri povinnostiach po pár mesiacoch do zabudnutia. Pripomenula sa nám, keď sme začali vyrábať náramky s ručne razenými textami a hľadali sme vhodný názov, ktorý by ich prezentoval. Názov Ručičkovo na nás pôsobí milo a vzbudzuje predstavu niečoho, čo súvisí s rukami a taktiež s ručnou prácou. Symbol dvoch rúk a srdca v našom logu symbolizuje prácu nás dvoch, Veroniky a Tibora a to, že sú naše veci vyrábané s láskou.

Náramky od firmy Ručičkovo.
Náramky od firmy Ručičkovo. Foto: Archív Ručičkovo

V rámci vašej firmy vyrábate kovové náramky, do ktorých si zákazník môže dať vyraziť ľubovoľný odkaz. Ako vznikol nápad pustiť sa do takejto výroby?

Veronika: Ešte pred Ručičkovom som vytvárala čelenky z recyklovaného papiera technikou ecoist. Neskôr som začala ponúkať aj hrnčeky s ručne maľovanou tabuľovou plochou. Papierové čelenky slúžili ako ozdoba pre ľudí, a hrnčeky pre nich predstavovali personalizovaný darček, keďže na tabuľovú plochu si mohli kriedou napísať akýkoľvek odkaz. V náramkoch sme spojili tieto dva produkty do jedného, čiže možnosť ozdobiť si a možnosť napísať si, teda nechať si vyraziť vlastný odkaz. To, že to budú kovové náramky, bola skôr vec náhody, keďže nás na jednej dovolenke očaril výklad s medenými nádobami. Tak to na nás zapôsobilo, že po príchode domov sme začali hľadať informácie o kovoch, mosadzi a medi, a procese ich spracovania. Po intenzívnom hľadaní a štúdiu sme si povedali, že to skúsime, a tak sme prešli od papiera ku kovu.

Tibor Pastirák pri výrobe.
Tibor Pastirák pri výrobe. Foto: Archív Ručičkovo

Je takéto narábanie s kovom náročné? Ako ste sa naučili s ním pracovať?

Tibor: Aj keď náramky pôsobia jemne a jednoducho, je za nimi fyzicky náročná práca. Ručné razenie textov je časovo a fyzicky náročný proces, keďže každý jeden znak a symbol sa razí ručne a samostatne. Práca s kladivom je napriek tomu príjemný únik od sveta technológií, ktorý je všade okolo nás. Začiatky boli veľmi náročné, no môj švagor, ktorý sa venuje práci s nerezom, mi dal veľa cenných rád, ako pracovať efektívne s kovom, ako ho spracovať, nastrihať do požadovaného tvaru, ako ho správne vyleštiť či zohnúť. Aj vďaka nemu sme sa mohli od prvých pokusov o náramok dostať až k výslednému produktu, ktorý sme sa odvážili darovať ďalej a nakoniec aj ponúkať zákazníkom. V čom som si musel pomôcť sám, bolo razenie textov. Postupne metódou pokus-omyl sme sa dopracovali od prvých pokusov pôsobiacich strašidelne až k výsledku, ktorý môžete vidieť dnes.

Lopatka na koláče.
Lopatka na koláče. Foto: Archív Ručičkovo.


Kovové náramky tvoria gro vašej práce, ale zákazníkom neponúkate len tie. Aký je váš sortiment?

Popri náramkoch s vlastnými textami ponúkame naším zákazníkom aj príbory, konkrétne sú to polievkové lyžice, čajové lyžičky a dezertné vidličky, na ktoré im ručne razíme texty podľa ich želania. V ponuke máme taktiež aj tortové lopatky, na ktoré razíme personalizované texty od výmyslu sveta. Popri našich „razených“ produktoch nám ostali v ponuke aj hrnčeky s ručne maľovanou tabuľovou plochou, na ktorú môžete sebe alebo vašej blízkej osobe napísať akýkoľvek odkaz kriedou. Okrem týchto personalizovaných produktov ponúkame našim zákazníkom aj niečo z iného súdka - svadobné pierka v rôznych prevedeniach.

Vaše kovové výrobky sú z mosadze, ocele či medi. Ako sa o ne zákazníci majú správne starať?

Oceľové náramky vyrábame z nehrdzavejúcej ocele, čo znamená, že pri nich nie je nutná špeciálna staroslivosť. Sú odolné voči vlhkosti a svoju farbu časom nemenia. Jediné poškodenie, ktoré im hrozí, je poškriabanie, preto odporúčame ich pri skladovaní chrániť od iných šperkov. Mosadzné a medené náramky časom tmavnú, naberajú patinu, čo je pre tieto kovy prirodzený proces. Pre množstvo zákazníkov je práve táto nadobudnutá patina zaujímavým aspektom. Ak si ale zákazník praje náramok stále lesklý, existuje veľké množstvo domácich postupov na obnovenie lesku, prípadne ponúkame aj handričku, ktorá je špeciálne určená na vyleštenie týchto kovov.

Veronika Pastiráková leští náramok.
Veronika Pastiráková leští náramok. Foto: Archív Ručičkovo.

Na Slovensku je v súčasnosti množstvo remeselníkov, ktorí ponúkajú svoje hand-made výrobky. Aký je váš kľúč k úspechu?

Hand-made tvorba zažíva veľký záujem spoločnosti a narastá počet výrobcov ponúkajúcich svoje ručne zhotovené výrobky, ale taktiež aj zákazníkov, ktorí takéto výrobky vyhľadávajú a uprednostňujú pred zahraničnou veľkovýrobou. V záplave takýchto nových predajcov je možno ťažšie presadiť sa, než sa to na začiatku zdá. Dôležité je ísť vlastnou cestou, odlíšiť sa od konkurencie a ponúkať kvalitné produkty. Naša voľba bola poskytnúť zákazníkovi produkt, ktorý bude mať pre neho niečo osobné, v našom prípade je to jeho vlastný text. Týmto sa stáva pre zákazníka náš produkt jedinečným.

Keďže aktuálne dominuje online predaj a s vysokou pravdepodobnosťou táto oblasť bude ešte narastať,  je dôležité ponúknuť záujemcom kvalitné fotografie produktov, keďže možnosť vidieť ich naživo je vo väčšine prípadov nemožná. Preto od začiatku kladieme dôraz na kvalitné fotografie, ktorými prezentujeme svoje produkty. Taktiež sa snažíme poskytnúť dobrý a kvalitný servis, čo zahŕňa rýchlu a príjemnú komunikáciu, ale aj dodanie produktu v čo najkratšom čase. Náš pracovný čas preto často prispôsobujeme potrebám klientom, čo v praxi znamená, že na objednávkach od našich zákazníkov pracujeme aj do neskorého večera, aby sme im ich želaný produkt mohli vyrobiť a dodať v ich želanom termíne.

Aké sú vaše plány s Ručičkovo do budúcna?

Vďaka Ručičkovu sme spoznali množstvo zaujímavých ľudí, ktorí nás, a taktiež aj naše plány, posúvajú stále napred. V blízkej budúcnosti plánujeme rozšíriť ponuku o nové, ešte neopozerané produkty, na ktoré chceme vkusne doplniť naše razené texty. Taktiež plánujeme pracovať aj na doplnkoch s ručne razenými textami pre každodenné používanie.

Personalizované lyžičky.
Personalizované lyžičky. Foto: Archív Ručičkovo.

Už ste čítali?

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…