Dobré noviny
Zdravé nátierky pre deti: Toto je dôvod, prečo je lokálna a sezónna strava to najlepšie, čo môžete jesť
Kristína Jurzová
Kristína Jurzová

Zdravé nátierky pre deti: Toto je dôvod, prečo je lokálna a sezónna strava to najlepšie, čo môžete jesť

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Flickr

Prečo boli naši predkovia kedysi zdravší a slovo alergia ani nepoznali? Dodržiavali jednoduchý princíp stravovania, ktorý by sme mali uplatňovať aj dnes.

BRATISLAVA 8. septembra (Dobré noviny) - Asi každý pozná rozprávku O dvanástich mesiačikoch, v ktorej mala Maruška v zime doniesť jahody. Pre našich predkov niečo nepredstaviteľné, ba až rozprávkové, my si dnes však tento luxus vďaka obchodom môžeme dovoliť celoročne. Naše telo nám však niektoré nelokálne potraviny mimo sezóny naozaj nemusí schváliť.

Princíp je veľmi jednoduchý. Ľudia kedysi jedli to, čo im v tom čase rástlo takpovediac za humnom, alebo to, čo si dokázali uskladniť na zimu. Kým zjari a v lete mali prístup k čerstvému ovociu a zelenine, počas chladnejších mesiacov jedli to, čo si odložili v komore na horšie časy. Čiže zemiaky, koreňovú zeleninu, strukoviny, obilniny či kyslá kapusta, ktorá je bohatým zdrojom vitamínu C. A takto by sme to mali uplatňovať aj dnes.

Hoci sa nám to môže zdať monotónne, naše telo má v sebe tento typ stravovacích návykov takpovediac zakódovaný a vie ho najviac zužitkovať. Naši predkovia bežne jedli len to, čo si sami dopestovali alebo ulovili. Napríklad o ananáse mohli iba snívať a nepoznali ani rôzne morské plody. Namiesto toho si však pochutili na „obyčajnom“ kaprovi a základom stravy boli kaše na všetky možné spôsoby.

Naučiť už odmala

Tento princíp stravovania je dôležitý nielen pre dospelých, ale najmä pre deti, ktoré by si mali už odmala privyknúť na slovenskú stravu. S príchodom chladnejších mesiacov by sme im preto banán či iné exotické plodiny mali dávať pomenej a namiesto toho ich naučiť jesť naše domáce jabĺčka. A základom všetkého by mala byť pre ne zelenina.

Pozor by sme si mali dať aj na obyčajný čaj. Namiesto toho z chia semienok uprednostnite napríklad šípkový. Šípky rastú kade-tade, stačí si ich iba spolu natrhať, čo môže byť pre vašeho drobca ďalšia zaujímavá skúsenosť, usušiť a potom sa už iba celú zahrievať s dobrým domácim čajíkom.

Z jedálnička však netreba vypúšťať všetky exotické plodiny a niektoré by v ňom mali aj tak pretrvať. Hlavne ryža, olivový olej, mandle a občasne kurkuma, nakoľko ich benefity prevyšujú tú "exotickosť", i keď tá nie je pri týchto produktoch transkotinentálne dramatická, keďže ide o produkty nachádzajúce sa v EÚ a nemusia cestou dozrievať,“ uviedla pre najmama.sk  Alexandra Popovičová, odborníčka z Čo jedia zdravé deti.

Lokálny a sezónny spôsob stravovanie má však benefity nielen na naše telo, ale aj na našu ekonomiku. Ak si kúpite potraviny od lokálnych producentov, podporíte tým takpovediac svojho suseda a budete aspoň vedieť, kam vaše peniaze putujú. Navyše nemusíte sa ani obávať toho, akým spôsobom boli potraviny vyrábané či pestované a či nedozrievali až po ceste na Slovensko. Vybehnite teda na najbližší trh a smelo do nakupovania.

Nátierka s jabĺčkom

Potrebujeme:

1 jablko
1 kocku lučiny alebo iný prírodný syr
2 lyžice masla
Trochu červenej sladkej papriky
50 g strúhaného syra

Postup:

Jablko ošúpeme a postrúhame najemno na strúhadle. Pridáme syr, najemno nakrájanú papriku, syr a môžeme dochutiť troškou soli.

Šunkovo-redkvičková

Potrebujeme:

100 g šunky
1 kocku Lučiny (môže byť aj tavený syr)
1 lyžicu masla
2-3 redkvičky

Postup:

Šunku rozmixujeme s maslom a syrom, pridáme nasekané redkvičky (nestrúhať – inak bude nátierka vodnatá).

Bryndzová

Potrebujeme:

125 g bryndze
100 g jemného tvarohu
1 lyžicu bieleho jogurtu
Pažítku, cibuľku alebo iné bylinky podľa chuti
Štipku sladkej papriky

Postup:

Všetko zmiešame (bryndzu roztlačíme vidličkou) a podávame na chlebík ozdobený jarnou cibuľkou. Do nátierky môžete pridať nadrobno nakrájanú cibuľku alebo bylinky podľa chuti.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?