Telá v meste spôsobili v Košiciach pozitívny rozruch
SITA
SITA

Telá v meste spôsobili v Košiciach pozitívny rozruch

V metropole východného Slovenska sa konal festival USE THE C!TY - Uži si mesto. Najnavštevovanejším podujatím bolo Kartónové mesto, ktoré vyrástlo na Námestí osloboditeľov.

KOŠICE 27. mája – Najnavštevovanejším podujatím košického medzinárodného festivalu USE THE C!TY - Uži si mesto sa stalo Kartónové mesto, ktoré vyrástlo na námestí osloboditeľov. Ako dnes informovala hovorkyňa festivalu Zuzana Lehotská, denne prekročilo hranice Kartónového mesta približne 2 000 hostí. Vstúpiť mohol každý. Jedinou podmienkou bolo splnenie netradičnej úlohy.

„Niektorí museli podliezť, preskákať hranicu či zakričať do ampliónu. Žiaľ, boli aj takí, ktorí týmto vtipným momentom neporozumeli a otočili sa. Tí, ktorí do mesta vstúpili, neoľutovali a dobre sa zabávali. Prevažovali pozitívne ohlasy,“ povedal Ján Hološ z tímu USE THE C!TY.

V piatok to v centre mesta doslova vrelo. Mesto plné hudby si nenechalo ujsť niekoľko tisíc návštevníkov. Hralo sa doslova na každom kroku. Popri menej známych amatérskych hudobníkoch na rohoch ulíc sa na troch pódiách predstavili aj známe kapely: Hugo Čáves Orchestra, Sto múch, Finally spolu s americkými hudobníkmi Ericom Marienthalom a Ericom Valentineom, kapely Dawn To Come a The Ills.

Záver patril českému rapujúcemu pesničkárovi Martinovi Hůlovi alias Bonusovi. Mobilné pódium KulTour patrilo hudobnej produkcii Domu seniorov a ich karaoke šou.

V netradičnom projekte nemeckej divadelnej skupiny Lokstoff si diváci ako keby vymenili úlohy a zasadli do výkladu kaviarne, herci sa ocitli na opačnej strane.

„Predstavenie bolo famózne, veľmi interaktívne. Okoloidúci nazerali do výkladu, mávali a popritom vznikali rôzne zaujímavé situácie,“ popísal atmosféru predstavenia Nebo nad Košicami dramaturg a manažér festivalu Christian Potiron.

Telá v meste (Bodies in urban spaces) spôsobili v košických uličkách mierny pozitívny rozruch. Horolezci, tanečníci a akrobati odetí do pestrých farieb sa pred očami okoloidúcich dostávali do bizarných póz, čím svojich divákov nútili pozrieť sa na svoje mesto trochu z iného uhla. „Mali sme aj takých, ktorí si pozreli všetky reprízy. Tak veľmi sa im to páčilo,“ dodal Hološ. Divadelnú sobotu zavŕšilo predstavenie Telefónne búdky divadla Na peróne, ktoré sa odohrávalo priamo v dnes už nefungujúcich telefónnych búdkach. Sobotňajšie tanečné zápolenie v hip – hope, SDK Europe, s napätím sledovalo 1 500 divákov.

Nedeľa patrila deťom, Bábkovému divadlo v Košiciach a tvorivým dielňam. „Deti sa naučili vyrábať bábky a dokonca si vyrobili aj bábku z kartónu,“ dodal Potiron. „Skvelú prácu odviedol celý organizačný tím i účinkujúci. Okrem nich sa na príprave festivalu podieľalo 30 dobrovoľníkov a 10 brigádnikov,“ uviedol.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…