Telá v meste spôsobili v Košiciach pozitívny rozruch
SITA
SITA

Telá v meste spôsobili v Košiciach pozitívny rozruch

V metropole východného Slovenska sa konal festival USE THE C!TY - Uži si mesto. Najnavštevovanejším podujatím bolo Kartónové mesto, ktoré vyrástlo na Námestí osloboditeľov.

KOŠICE 27. mája – Najnavštevovanejším podujatím košického medzinárodného festivalu USE THE C!TY - Uži si mesto sa stalo Kartónové mesto, ktoré vyrástlo na námestí osloboditeľov. Ako dnes informovala hovorkyňa festivalu Zuzana Lehotská, denne prekročilo hranice Kartónového mesta približne 2 000 hostí. Vstúpiť mohol každý. Jedinou podmienkou bolo splnenie netradičnej úlohy.

„Niektorí museli podliezť, preskákať hranicu či zakričať do ampliónu. Žiaľ, boli aj takí, ktorí týmto vtipným momentom neporozumeli a otočili sa. Tí, ktorí do mesta vstúpili, neoľutovali a dobre sa zabávali. Prevažovali pozitívne ohlasy,“ povedal Ján Hološ z tímu USE THE C!TY.

V piatok to v centre mesta doslova vrelo. Mesto plné hudby si nenechalo ujsť niekoľko tisíc návštevníkov. Hralo sa doslova na každom kroku. Popri menej známych amatérskych hudobníkoch na rohoch ulíc sa na troch pódiách predstavili aj známe kapely: Hugo Čáves Orchestra, Sto múch, Finally spolu s americkými hudobníkmi Ericom Marienthalom a Ericom Valentineom, kapely Dawn To Come a The Ills.

Záver patril českému rapujúcemu pesničkárovi Martinovi Hůlovi alias Bonusovi. Mobilné pódium KulTour patrilo hudobnej produkcii Domu seniorov a ich karaoke šou.

V netradičnom projekte nemeckej divadelnej skupiny Lokstoff si diváci ako keby vymenili úlohy a zasadli do výkladu kaviarne, herci sa ocitli na opačnej strane.

„Predstavenie bolo famózne, veľmi interaktívne. Okoloidúci nazerali do výkladu, mávali a popritom vznikali rôzne zaujímavé situácie,“ popísal atmosféru predstavenia Nebo nad Košicami dramaturg a manažér festivalu Christian Potiron.

Telá v meste (Bodies in urban spaces) spôsobili v košických uličkách mierny pozitívny rozruch. Horolezci, tanečníci a akrobati odetí do pestrých farieb sa pred očami okoloidúcich dostávali do bizarných póz, čím svojich divákov nútili pozrieť sa na svoje mesto trochu z iného uhla. „Mali sme aj takých, ktorí si pozreli všetky reprízy. Tak veľmi sa im to páčilo,“ dodal Hološ. Divadelnú sobotu zavŕšilo predstavenie Telefónne búdky divadla Na peróne, ktoré sa odohrávalo priamo v dnes už nefungujúcich telefónnych búdkach. Sobotňajšie tanečné zápolenie v hip – hope, SDK Europe, s napätím sledovalo 1 500 divákov.

Nedeľa patrila deťom, Bábkovému divadlo v Košiciach a tvorivým dielňam. „Deti sa naučili vyrábať bábky a dokonca si vyrobili aj bábku z kartónu,“ dodal Potiron. „Skvelú prácu odviedol celý organizačný tím i účinkujúci. Okrem nich sa na príprave festivalu podieľalo 30 dobrovoľníkov a 10 brigádnikov,“ uviedol.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…