Vláda nechce zvyšovať DPH, tvrdí minister Kažimír
SITA
SITA

Vláda nechce zvyšovať DPH, tvrdí minister Kažimír

Igor Matovič sa domnieva, že je potrebné pritlačiť na podvodníkov medzi podnikateľmi, ktorí neplatia dane a aj po 20 rokoch je ich stále dosť.

BRATISLAVA 27. mája - Situácia je dnes stále krízová, predovšetkým z toho hľadiska, aby sme boli schopní udržať verejné financie pod kontrolou a do decembra 2013 znížiť verejný deficit pod tri percentá. Povedal to dnes v relácii O 5 minút 12 minister financií Peter Kažimír.

"Musíme si uvedomiť, že od roku 2008 žijeme vo svete zmietanom krízou, čo dopadlo hlavne na krízu verejných rozpočtov a preto sme povinní nájsť financie. Vláda Roberta Fica plánuje zvýšiť sadzbu dane z príjmov pre firmy zo súčasných 19 % na jednotných 23 %," uviedol.

Podľa člena Výboru NR SR pre financie a rozpočet Igora Matoviča (OĽaNO) sa treba pozerať na to, či na Slovensku máme európske priemerné mzdy a tiež na nezamestnanosť.

"Musíme vytvárať to najlepšie podnikateľské prostredie, pričom zvýšením dane z príjmu firiem a právnických osôb sa nebude vytvárať motivácia pre vytváranie nových firiem," povedal v relácií Matovič a dodal, že strana Smer-SD sľúbila pred voľbami ľuďom, že im nebude siahať na ich peniaze, čo však porušuje. "Nebudete zdaňovať len tie firmy, ktoré zarábajú nad 33-tisíc eur, ale aj malé firmy, ktoré majú možno troch až štyroch zamestnancov, pričom ich zamestnávateľ toto zvýšenie premietne práve na nich. Doplatia na to chudobní," dodal Matovič.

Zvýšenie DPH by znížilo životnú úroveň

Podľa Kažimíra 70 percent slovenskej populácie dostáva priemernú mzdu, ale je možné nájsť len málo zamestnávateľov, ktorí sa férovo so svojim ziskom rozdelia so svojimi zamestnancami.

"Keby sme však nemuseli napĺňať štátnu kasu, aby sme znížili deficit pod tri percentá, tieto opatrenia nerobíme," dodal. "Ak si máme vybrať medzi zvyšovaním dane napríklad na benzín a naftu a daňou z príjmu právnických osôb, vyberieme si práve tú," povedal minister financií.

Jednou z možností zníženia štátneho deficitu je takisto zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH), ktoré by však podľa Kažimíra výrazne zasiahlo životnú úroveň občanov s nižšími príjmami. "Rast našej krajiny ťahajú veľkí exportéri a zvýšenie DPH pripadá horšie práve na tie nižšie skupiny. Tie míňajú viac prostriedkov na to, aby žili, pričom človek s vyšším príjmom si to ani nevšimne," poznamenal s tým, že tento spôsob sanovania rozpočtu odmietajú.

Treba pritlačiť na podvodníkov

Matovič sa domnieva, že je potrebné pritlačiť na podvodníkov medzi podnikateľmi, ktorí neplatia dane a aj po 20 rokoch je ich stále dosť.

Rozumie tomu, že Kažimír sa musí snažiť o zvyšovanie daní, ale pokiaľ budú ľudia vidieť, že ich peniaze sa rozkrádajú alebo hádžu do studne na pochybné projekty, svoje peniaze si nedajú, myslí si poslanec za OĽaNO.

"Navyše, ak budú malé a veľké firmy, ako aj monopoly a banky zdanené rovnako, postupom času vás podnikatelia začnú obchádzať," povedal člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet s dodatkom, že vláda by nemala ničiť podnikateľské prostredie. "Mali by ste hlavne znížiť dane z potravín a zvýšiť iné dane, bude to síce na úkor bohatých, ale je to sociálne cítenie," zdôraznil.

Matovič zároveň apeloval na Kažimíra, aby vládna zostava hovorila ľuďom o svojich zámeroch pravdu. Poslanec nemá problém podporovať dobré riešenia, kabinet by však podľa neho mal jasne povedať, že napríklad rušením špecializovanej štátnej správy sa síce ušetria peniaze, ale množstvo ľudí tým tiež príde o prácu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…