Terajší druhý pilier chcú zachovať desiatky tisíce Slovákov
SITA
SITA

Terajší druhý pilier chcú zachovať desiatky tisíce Slovákov

Petíciu za zachovanie 9-percentnej výšky príspevkov do druhého dôchodkového piliera už podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

BRATISLAVA 25. júna - Petíciu opozičných strán SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd za zachovanie 9-percentnej výšky príspevkov do druhého dôchodkového piliera zatiaľ podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. "Akonáhle prekročíme hranicu 100 tisíc, spĺňame podmienku na to, aby bola petícia zaradená na rokovanie Národnej rady a aby ju parlament prerokoval," povedal Kaník.

Dve opozičné riešenia ako neznižovať príspevky

Šéf klubu SDKÚ-DS pripomenul, že SDKÚ-DS strane Smer-SD ponúkla dve možné riešenia ako alternatívu k znižovaniu príspevkov do sporivého piliera, ktoré by zabezpečili zníženie deficitu verejných financií o 900 miliónov eur.

Prvou je vytvorenie štátnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, vďaka čomu by sa presunula časť prostriedkov z druhého piliera do okruhu verejných financií. "Tieto úspory nebudú minuté na potreby vlády, ako to plánuje súčasná vláda, ale budú investované do konkrétnych aktív, budú vytvárať rezervy," povedal Kaník. V čase, keď sporiteľ pôjde do penzie alebo zomrie počas sporenia, štát tieto prostriedky jemu alebo jeho pozostalým vyplatí a spolu s úsporami v súkromných dôchodkových spoločnostiach budú slúžiť na výplatu dôchodku z druhého piliera.

Ako druhé možné riešenie ponúka Kaník príklad Poľska a Litvy, ktoré s Európskou komisiou rokujú o nezapočítavaní prostriedkov uložených v druhom pilieri do deficitu verejných financií. "Neprispievajú k deficitu, sú to rezervy, ktoré krajina odkladá na budúcnosť svojich ľudí," dodal Kaník. Znižovanie príspevkov do druhého piliera totiž podľa neho nie je konsolidačným opatrením. "Je to protikonsolidačné opatrenie, prináša omnoho vyššie výdavky už v blízkej budúcnosti do okruhu verejných financií a zaťažuje krajinu," dodal Kaník.

Zníženie o päť percent

Príspevok do druhého dôchodkového piliera sa zníži zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy. Po minulotýždňovom rokovaní Rady solidarity a rozvoja to uviedol premiér Robert Fico.

Stane sa tak podľa neho asi už od začiatku októbra tohto roka. Sporitelia si však budú môcť z vlastných čistých príjmov doplácať ďalšie dve percentá, o ktoré sa im zníži základ dane. "Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je nevýhodný druhý pilier a ako sú znehodnocované peniaze a aká je perspektíva," povedal premiér.

Rozhodnutie o znížení príspevkov do kapitalizačného piliera je preto podľa neho veľmi správne. "Robíme ho predovšetkým kvôli konsolidácii celého dôchodkového systému, o ktorom samotná Rada solidarity a rozvoja povedala, že je finančne neudržateľný," povedal Fico.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…