Terajší druhý pilier chcú zachovať desiatky tisíce Slovákov
SITA
SITA

Terajší druhý pilier chcú zachovať desiatky tisíce Slovákov

Petíciu za zachovanie 9-percentnej výšky príspevkov do druhého dôchodkového piliera už podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

BRATISLAVA 25. júna - Petíciu opozičných strán SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd za zachovanie 9-percentnej výšky príspevkov do druhého dôchodkového piliera zatiaľ podpísalo takmer 30-tisíc ľudí.

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. "Akonáhle prekročíme hranicu 100 tisíc, spĺňame podmienku na to, aby bola petícia zaradená na rokovanie Národnej rady a aby ju parlament prerokoval," povedal Kaník.

Dve opozičné riešenia ako neznižovať príspevky

Šéf klubu SDKÚ-DS pripomenul, že SDKÚ-DS strane Smer-SD ponúkla dve možné riešenia ako alternatívu k znižovaniu príspevkov do sporivého piliera, ktoré by zabezpečili zníženie deficitu verejných financií o 900 miliónov eur.

Prvou je vytvorenie štátnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti, vďaka čomu by sa presunula časť prostriedkov z druhého piliera do okruhu verejných financií. "Tieto úspory nebudú minuté na potreby vlády, ako to plánuje súčasná vláda, ale budú investované do konkrétnych aktív, budú vytvárať rezervy," povedal Kaník. V čase, keď sporiteľ pôjde do penzie alebo zomrie počas sporenia, štát tieto prostriedky jemu alebo jeho pozostalým vyplatí a spolu s úsporami v súkromných dôchodkových spoločnostiach budú slúžiť na výplatu dôchodku z druhého piliera.

Ako druhé možné riešenie ponúka Kaník príklad Poľska a Litvy, ktoré s Európskou komisiou rokujú o nezapočítavaní prostriedkov uložených v druhom pilieri do deficitu verejných financií. "Neprispievajú k deficitu, sú to rezervy, ktoré krajina odkladá na budúcnosť svojich ľudí," dodal Kaník. Znižovanie príspevkov do druhého piliera totiž podľa neho nie je konsolidačným opatrením. "Je to protikonsolidačné opatrenie, prináša omnoho vyššie výdavky už v blízkej budúcnosti do okruhu verejných financií a zaťažuje krajinu," dodal Kaník.

Zníženie o päť percent

Príspevok do druhého dôchodkového piliera sa zníži zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy. Po minulotýždňovom rokovaní Rady solidarity a rozvoja to uviedol premiér Robert Fico.

Stane sa tak podľa neho asi už od začiatku októbra tohto roka. Sporitelia si však budú môcť z vlastných čistých príjmov doplácať ďalšie dve percentá, o ktoré sa im zníži základ dane. "Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je nevýhodný druhý pilier a ako sú znehodnocované peniaze a aká je perspektíva," povedal premiér.

Rozhodnutie o znížení príspevkov do kapitalizačného piliera je preto podľa neho veľmi správne. "Robíme ho predovšetkým kvôli konsolidácii celého dôchodkového systému, o ktorom samotná Rada solidarity a rozvoja povedala, že je finančne neudržateľný," povedal Fico.

Už ste čítali?

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…