Dobré noviny
Myslíte si, že je to normálne? Ak vaše nechty vyzerajú takto, mali by ste okamžite navštíviť lekára
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Myslíte si, že je to normálne? Ak vaše nechty vyzerajú takto, mali by ste okamžite navštíviť lekára

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: Flickr

Našli ste na vašich nechtoch jeden z týchto šiestich príznakov? Zistite, čo to môže znamenať.

Bratislava 12. decembra - Naše telo sa nám často snaží naznačiť, ak s ním niečo nie je v poriadku. Výnimkou nie sú ani nechty. Ak vaše nechty nevyzerajú tak ako zvyčajne, ale objaví sa na nich jeden z nižšie uvedených príkladov, môže to signalizovať aj vážnejší zdravotný problém. 

1. Biele alebo lámajúce sa nechty môžu znamenať anémiu

Ak sú vaše nechty nezvyčajne biele, môže to znamenať, že máte málo červených krviniek, alebo inak povedané, ste anemickí. Anémia, ktorá vzniká z nedostatku železa v krvi totiž vedie k nedostatku kyslíka v krvi, čo môže mať za následok, že koža a tkanivá sú výrazne bledšie, predovšetkým sa to odzrkadlí na pokožke pod nechtami. 

Krehké a lámajúce sa nechty môžu byť takisto znamením, že ste anemickí. Ak máte takýto problém, pohovorte si s vaším lekárom a skúste do stravy pridať potraviny s vysokým obsahom železa, ako sú napríklad špenát, vajcia či šošovica.

2. Plesňovú infekciu odhalia aj žlté či hnedé nechty

Ak vaše nechty zrazu náhle zmenili farbu, zožltli či zhnedli a zostali tenké a krehké, môže to znamenať, že v koži pod nechtami sa vám usadila určitá forma plesne. Je to síce nepríjemná predstava, ale dá sa jej ľahko predísť a daný problém je možné jednoducho vyriešiť. Stačí, ak o tom informujete vášho lekára, ktorý vám zvyčajne predpíše antifungálne lieky a s plesňou je čoskoro koniec. Predísť takýmto problémom sa dá, ak sa budete vyhýbať chôdzi naboso v priestoroch s vysokou frekventovanosťou ľudí. 

3.  Cukrovka či problémy s pečeňou sa ohlásia nezvyčajne bledými nechtami  

Všimli ste si, že máte zrazu akosi nezvyčajne bledé nechty? Možno je na čase navštíviť lekára. Výrazne bledé nechty, ktoré sa zrazu objavili na vašich rukách a nohách môžu totiž signalizovať oveľa vážnejšie problémy, ako sú napríklad cukrovka či poškodená pečeň.  Ak sa však cukrovka podchytí v skorom štádiu, je možné kontrolovať ju správnymi zmenami v životospráve.

Foto: TASR/AP

4. Máte neustále polámané a rozštiepené nechty? Skontrolujte si štítnu žľazu

Sú končeky vašich nechtov citlivejšie ako zvyčajne, štiepia sa a lámu už pri ľahkom dotyku? Štítna žľaza pomáha nášmu metabolizmu a energii, ale lámavé a štiepiace sa nechty môžu byť signálom, že s ňou nie je všetko tak úplne v poriadku. Jedným z prvých príznakov problémov so štítnou žľazou sú totiž práve lámajúce sa a krehké nechty, ale tiež napríklad aj to, ak rastú extrémne pomaly alebo sú hrboľaté. V prípade, že vám vaše nechty spôsobujú takéto starosti a spojí sa s tým napríklad aj väčšia únava či zmeny váhy, nemáte nad čím váhať a návšteva lekára je nutná.

5. Ak vidíte biele čiary, pridajte do stravy bielkoviny

Biele čiary na nechtoch patria medzi najčastejšie problémy, na ktoré sa ľudia sťažujú. Nejde však o nič dramatické a celkom by malo stačiť, ak by ste do stravy pridali viac bielkovín. Ak však ani to nepomôže, môže byť na rade návšteva lekára, pretože v niektorých prípadoch môžu biele čiary na nechtoch znamenať aj problémy s obličkami či pečeňou.

6. S tmavými čiarami na nechtoch treba ísť ihneď k lekárovi

Dámy, nie ste fanúšičkami laku na nechty? Tak to by ste mali prehodnotiť, pretože práve vďaka nemu môžete zabrániť rakovine. Ak si na niektorom z vašich nechtov všimnete tmavú čiarku pozdĺž celého nechtu, môže to znamenať aj zhubný nádor pod nechtom. Tak, ako máte na tele znamienka, tak môžete mať znamienko aj pod vaším nechtom. Hoci ho nevidíte. Väčšina ľudí, ak si na nechte objavia čiernu čiarku, tak si myslia, že si jednoducho prst niekde udreli a ani im nenapadne, že s tým treba ísť ku kožnému lekárovi.

Foto: Pexels

Prevencia proti tomuto typu rakoviny je však, najmä pre dámy, pomerne jednoduchá. Lakujte si nechty. Slnko je totiž neschopné prejsť cez lak na nechty, takže akákoľvek farba laku či jeho odtieň vaše nechty chráni pred slnečným žiarením a vytvára akúsi bariéru.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…