Myslíte si, že je to normálne? Ak vaše nechty vyzerajú takto, mali by ste okamžite navštíviť lekára
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Myslíte si, že je to normálne? Ak vaše nechty vyzerajú takto, mali by ste okamžite navštíviť lekára

Našli ste na vašich nechtoch jeden z týchto šiestich príznakov? Zistite, čo to môže znamenať.

Ilustračná snímka — Foto: Flickr

Bratislava 12. decembra - Naše telo sa nám často snaží naznačiť, ak s ním niečo nie je v poriadku. Výnimkou nie sú ani nechty. Ak vaše nechty nevyzerajú tak ako zvyčajne, ale objaví sa na nich jeden z nižšie uvedených príkladov, môže to signalizovať aj vážnejší zdravotný problém. 

1. Biele alebo lámajúce sa nechty môžu znamenať anémiu

Ak sú vaše nechty nezvyčajne biele, môže to znamenať, že máte málo červených krviniek, alebo inak povedané, ste anemickí. Anémia, ktorá vzniká z nedostatku železa v krvi totiž vedie k nedostatku kyslíka v krvi, čo môže mať za následok, že koža a tkanivá sú výrazne bledšie, predovšetkým sa to odzrkadlí na pokožke pod nechtami. 

Krehké a lámajúce sa nechty môžu byť takisto znamením, že ste anemickí. Ak máte takýto problém, pohovorte si s vaším lekárom a skúste do stravy pridať potraviny s vysokým obsahom železa, ako sú napríklad špenát, vajcia či šošovica.

2. Plesňovú infekciu odhalia aj žlté či hnedé nechty

Ak vaše nechty zrazu náhle zmenili farbu, zožltli či zhnedli a zostali tenké a krehké, môže to znamenať, že v koži pod nechtami sa vám usadila určitá forma plesne. Je to síce nepríjemná predstava, ale dá sa jej ľahko predísť a daný problém je možné jednoducho vyriešiť. Stačí, ak o tom informujete vášho lekára, ktorý vám zvyčajne predpíše antifungálne lieky a s plesňou je čoskoro koniec. Predísť takýmto problémom sa dá, ak sa budete vyhýbať chôdzi naboso v priestoroch s vysokou frekventovanosťou ľudí. 

3.  Cukrovka či problémy s pečeňou sa ohlásia nezvyčajne bledými nechtami  

Všimli ste si, že máte zrazu akosi nezvyčajne bledé nechty? Možno je na čase navštíviť lekára. Výrazne bledé nechty, ktoré sa zrazu objavili na vašich rukách a nohách môžu totiž signalizovať oveľa vážnejšie problémy, ako sú napríklad cukrovka či poškodená pečeň.  Ak sa však cukrovka podchytí v skorom štádiu, je možné kontrolovať ju správnymi zmenami v životospráve.

Foto: TASR/AP

4. Máte neustále polámané a rozštiepené nechty? Skontrolujte si štítnu žľazu

Sú končeky vašich nechtov citlivejšie ako zvyčajne, štiepia sa a lámu už pri ľahkom dotyku? Štítna žľaza pomáha nášmu metabolizmu a energii, ale lámavé a štiepiace sa nechty môžu byť signálom, že s ňou nie je všetko tak úplne v poriadku. Jedným z prvých príznakov problémov so štítnou žľazou sú totiž práve lámajúce sa a krehké nechty, ale tiež napríklad aj to, ak rastú extrémne pomaly alebo sú hrboľaté. V prípade, že vám vaše nechty spôsobujú takéto starosti a spojí sa s tým napríklad aj väčšia únava či zmeny váhy, nemáte nad čím váhať a návšteva lekára je nutná.

5. Ak vidíte biele čiary, pridajte do stravy bielkoviny

Biele čiary na nechtoch patria medzi najčastejšie problémy, na ktoré sa ľudia sťažujú. Nejde však o nič dramatické a celkom by malo stačiť, ak by ste do stravy pridali viac bielkovín. Ak však ani to nepomôže, môže byť na rade návšteva lekára, pretože v niektorých prípadoch môžu biele čiary na nechtoch znamenať aj problémy s obličkami či pečeňou.

6. S tmavými čiarami na nechtoch treba ísť ihneď k lekárovi

Dámy, nie ste fanúšičkami laku na nechty? Tak to by ste mali prehodnotiť, pretože práve vďaka nemu môžete zabrániť rakovine. Ak si na niektorom z vašich nechtov všimnete tmavú čiarku pozdĺž celého nechtu, môže to znamenať aj zhubný nádor pod nechtom. Tak, ako máte na tele znamienka, tak môžete mať znamienko aj pod vaším nechtom. Hoci ho nevidíte. Väčšina ľudí, ak si na nechte objavia čiernu čiarku, tak si myslia, že si jednoducho prst niekde udreli a ani im nenapadne, že s tým treba ísť ku kožnému lekárovi.

Foto: Pexels

Prevencia proti tomuto typu rakoviny je však, najmä pre dámy, pomerne jednoduchá. Lakujte si nechty. Slnko je totiž neschopné prejsť cez lak na nechty, takže akákoľvek farba laku či jeho odtieň vaše nechty chráni pred slnečným žiarením a vytvára akúsi bariéru.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…