Dobré noviny
V nitrianskej katedrále premiestňujú 350-ročný oltár
SITA
SITA

V nitrianskej katedrále premiestňujú 350-ročný oltár

Medzinárodná odborná komisia sa zhodla na tom, že objavená freska má zostať na svojom mieste, ustúpiť jej musel oltár zo 17. storočia.

NITRA 22. mája – V Katedrále svätého Emeráma na Nitrianskom hrade premiestňujú vyše 350-ročný kamenný oltár na inú stenu.

Dôvodom je, že sa pod ním našla vzácna freska zo 14. storočia, ktorá nemá v strednej Európe obdobu. Medzinárodná odborná komisia sa zhodla na tom, že freska má zostať na svojom mieste.

Ustúpiť jej musel oltár Snímanie z kríža z roku 1662, ktorý je najvýznamnejším ranobarokovým oltárom na Slovensku. „Komisia zložená z odborníkov z Nemecka, Maďarska, Rakúska, Čiech a Slovenska rozhodla, že oltár je mobiliár a pokiaľ sa bude s niečím hýbať, tak s oltárom. Freska je súčasťou architektúry,“ povedal pre agentúru SITA vedúci reštaurátorských prác v katedrále Vladimír Plekanec.

Jediné vhodné miesto pre monumentálny, takmer sedemmetrový oltár, našli na západnej stene dolnej lode katedrály, čiže presne oproti stene, kde sa nachádzal doteraz.

Reštaurátori ho v súčasnosti inštalujú zhruba pol metra pred neskorobarokový oltár, zasvätený svätému Jánovi Nepomuckému. Ten zostane nepoškodený, nebude ho však už vidieť.

Kamenný oltár reštaurátori najprv rozobrali na vyše 60 kusov, teraz ho znova skladajú a upevňujú na oceľovú konštrukciu. Na Slovensku je takýto počin výnimočný. „Skladáme ho autentickým spôsobom tak, ako oltár skladali aj pôvodne. Jednotlivé kusy lepíme na maltu,“ povedala reštaurátorka Jana Balážiková.

Najľahšie kusy oltára vážia 50 až 70 kilogramov, najťažší je samotný reliéf Snímanie z kríža, ktorý váži približne 1,2 tony. Každý kus zdvíhajú reštaurátori kladkou. „Musí to byť všetko na milimeter presne, pretože keby sme čo i len jeden diel o milimeter posunuli mimo pôvodného lôžka, tak by sa nám to mohlo vypomstiť,“ doplnil Plekanec.

Freska zo 14. storočia zobrazuje Mariánsky cyklus a je výnimočná kvalitou výtvarného prejavu a tiež svojou kompozíciou. Vďaka tomu, že ju stáročia prekrýval oltár, sa zachovala vo veľmi dobrom stave. „Jej reštaurovanie bude spočítať v stabilizácii vrchnej omietkovej vrstvy konzervátorskými prostriedkami. Malé úbytky doplníme retušou,“ informoval Plekanec.

Fresku chce správca katedrály - Nitrianske biskupstvo prezentovať verejnosti spolu s ďalšími stredovekými reliktami, ktoré sa v tejto časti chrámu našli. Budú to sedílie, čiže murované výklenky v stene, na ktorých sa v minulosti sedelo, fragment ďalšej stredovekej fresky a tiež nástenná maľba z obdobia renesancie.

Tieto nálezy návštevníkovi na prvý pohľad ozrejmia, že kostol nepochádza z obdobia baroka. „V baroku bol len vyzdobený, ale vývoj architektúry a výtvarnej výzdoby siaha až do 11. storočia,“ zdôraznil Plekanec. Hlavná časť prezentácie by mala byť hotová do cyrilo-metodských osláv, ktoré budú 5. júla.

Video: V katedrále Nitrianskeho hradu premiestňujú 350-ročný oltár

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…