Dobré noviny
Poslanci zasadli do lavíc neskôr, pozerali hokej
SITA
SITA

Poslanci zasadli do lavíc neskôr, pozerali hokej

Poslanci rozhodnú na 19. schôdzi o vyšších platoch lekárov i o okresných úradoch.

BRATISLAVA 14. mája - Vyššie platy lekárov, vznik okresných úradov, nižšie tresty za užívanie drog, zákaz fajčenia v obchodných domoch či diskusia o riešeniach nezamestnanosti čaká poslancov na 19. schôdzi parlamentu, ktorú v utorok otvoril predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

Schôdza sa začala o 15 minút neskôr pre hokejový zápas Slovenska na majstrovstvách sveta. "Závažné skutočnosti pominuli," komentoval s úsmevom na začiatku schôdze Paška.

Lekári pracujúci v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti sú o krok bližšie k tretiemu zvýšeniu platov, ktoré si vydobyli ešte za vlády Ivety Radičovej v roku 2011 v memorande. Novela zákona o zdravotnom poistení ošetruje tretiu etapu zvyšovania miezd lekárov, rozdelenú na roky 2014 a 2015. Zvýšené platy lekárov si v budúcom roku vyžiadajú 19,3 milióna eur. Rok nato táto suma vzrastie na viac ako 36,6 mil. eur. Lekár so špecializáciou by mal v budúcom roku zarobiť minimálne 20 261 eur a od roku 2015 aspoň 22 715 eur. Jeho kolega bez špecializácie by nemal ísť v nasledujúcom roku s platom pod 12 060 eur ročne. Náklady na zvýšené mzdy majú znášať zdravotné poisťovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Od októbra by malo vzniknúť 72 okresných úradov, ktoré nahradia obvodné úrady. Zaniknúť by malo 248 miestnych orgánov štátnej správy. Vyplýva to z návrhu zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorý parlament prerokuje v prvom čítaní. Legislatíva predstavuje ďalšiu fázu reformy štátnej správy ESO.

Banky a iné finančné domy, ktoré poskytujú spotrebiteľské úvery, by nemali žiadať od klientov poplatky za vedenie úverového účtu. A to vtedy, ak je vedenie podmienkou úverového vzťahu a nebudú môcť pýtať poplatky za úkony, ktorých poskytnutie neslúži potrebám spotrebiteľa a slúži len potrebám finančnej inštitúcie. Vyplýva to z návrhu novely zákona o bankách, ktorú parlament prerokuje v druhom čítaní.

Dym z cigariet má zmiznúť aj z obchodných domov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane nefajčiarov, ktorá čaká na definitívne schválenie poslancami. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje úplný zákaz fajčenia v obchodných domoch, to znamená aj v kaviarňach a reštauráciách, ktoré sú v nákupných centrách. V obchodných domoch bude možné zriadiť fajčiarne, ktoré však nemôžu byť v priestoroch určených na poskytovanie služieb a predaj tovaru. Okrem toho sa zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach.

Druhú šancu na slušný život by mohli dostať ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu. Taká je filozofia novely Trestného zákona, ktorou sa zákonodarcovia budú zaoberať v druhom čítaní. Trestné sadzby za drogové delikty sa paušálne nemenia smerom nadol, ministerstvo spravodlivosti navrhlo znížiť len dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nim. Minimálny trest za takýto delikt by už nebol štyri, ale len tri roky väzenia. Táto zmena by totiž umožnila odsúdenému úplne sa vyhnúť väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad. V takýchto prípadoch často ide o mladých ľudí, kde stačí len nepatrná odchýlka v skutkových okolnostiach a namiesto podmienečného odsúdenia musia ísť na dlhé roky do väzenia.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter prednesie v pléne Správu o aktuálnej situácii na trhu práce v SR a o opatreniach na jej zlepšenie. Minister školstva Dušan Čaplovič prednesie Správu o stave školstva na Slovensku, ktorá už čelila kritike opozičných poslancov, keďže Čaplovič ju do národnej rady predložil s desaťdňovým meškaním.

Po piatykrát budú zákonodarcovia v tajných voľbách voliť predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), v doterajších štyroch voľbách sa im nepodarilo zvoliť navrhnutého kandidáta. Spolu plénum čaká 99 bodov programu.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…