Dobré noviny
Slováci triedia najviac plasty, papier a sklo
SITA
SITA

Slováci triedia najviac plasty, papier a sklo

Viac ako 67 percent Slovákov sa hlási k tomu, že aktívne triedia odpad v domácnostiach, plasty separuje takmer 92 percent z nich.

BRATISLAVA 30. apríla - Už viac ako 67 percent Slovákov sa hlási k tomu, že aktívne triedia odpad v domácnostiach.

Ukázal to prieskum verejnej mienky, ktorý zisťoval pohľad Slovákov na riešenie odpadu v domácnostiach a na jeho triedenie.

Prieskum robila spoločnosť EMCG na prelome februára a marca, zadalo ho Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie SLIPCEN.

Na prieskume sa zúčastnilo 800 respondentov. Štruktúra vzorky zodpovedala štruktúre slovenskej populácie z hľadiska pohlavia, veku, kraja, veľkosti a typu bydliska. Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval výkonný riaditeľ SLIPCEN Miroslav Jurkovič.

Najviac sa u nás triedia plasty. Separuje ich takmer 92 percent z tých, ktorí odpad triedia. Predovšetkým ide o PET fľaše.

Druhým najviac triedeným materiálom je papier, na treťom mieste skončilo v prieskume sklo. Dohromady tieto tri materiály separuje 60,5 percenta Slovákov.

BIO odpad na Slovensku triedi 17,5 percenta občanov. Viacvrstvové kombinované materiály, akými sú napríklad tetrapaky a kovové obaly, triedi 14,7 percenta Slovákov.

Aby sa počet separujúcich domácností zvýšil, musí sa klásť dôraz na osvetu, tvrdí Jurkovič. Z prieskumu vyplýva, že 44 percent z tých, čo netriedia, v tom nevidia zmysel.

Najmocnejším motivačným prvkom na zapojenie domácností do triedenia sú finančné výhody. Viac ako 38 percent respondentov priznalo, že peniaze by ich presvedčili o takomto kroku.

"Tento výsledok nám ukázal, že je veľmi dôležité, aby zostala v novom zákone o odpadoch zachovaná možnosť znížiť poplatok za komunálny odpad pre občanov, ktorí odpad triedia," dodal k prieskumu Jurkovič.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…