Dobré noviny
Nezamestnanosť v SR sa vyvíja lepšie ako priemer EÚ
SITA
SITA

Nezamestnanosť v SR sa vyvíja lepšie ako priemer EÚ

Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci klesla na 14,5 % z februárových 14,6 %, v rámci celej Európskej únie stagnovala na úrovni 10,9 %.

BRATISLAVA 30. apríla - Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v marci medzimesačne stúpla na 12,1 % z februárových 12 %.

Nezamestnanosť v rámci celej Európskej únie sa medzimesačne nezmenila a zostala na úrovni 10,9 %. Miera nezamestnanosti na Slovensku však klesla na 14,5 % z februárových 14,6 %. Vyplýva to z informácií, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

Medziročne marcová miera nezamestnanosti stúpla v rámci eurozóny aj v rámci celej EÚ. V Európskej menovej únii totiž bola v marci minulého roka na úrovni 11 % a v rámci celej EÚ vo výške 10,3 %. Na Slovensku nezamestnanosť medziročne tiež vzrástla, keďže v marci 2012 bola 13,6 %.

V rámci členských krajín EÚ bola v marci najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,7 %), Nemecku (5,4 %) a Luxembursku (5,7 %). Najväčším problémom je nezamestnanosť v Grécku, z ktorého sú údaje za január, kedy bola vo výške 27,2 %. Nasledujú Španielsko, kde v marci bola miera nezamestnanosti 26,7 %, a Portugalsko (17,5 %).

Medziročne sa nezamestnanosť zvýšila v 19 členských krajinách únie a klesla v ôsmich. Najvýraznejšie stúpla v Grécku, kde v januári vzrástla na 27,2 % z úrovne 21,5 % v rovnakom mesiaci vlaňajška. Nasledujú Cyprus, kde v marci stúpla na 14,2 % z úrovne 10,7 % v rovnakom mesiaci pred rokom, Španielsko (rast na 26,7 % z 24,1 %) a Portugalsko (rast na 17,5 % z 15,1 %).

Najviac nezamestnanosť klesla v Lotyšsku, kde vo štvrtom kvartáli 2012 oslabila na 14,3 % z úrovne 15,6 % v záverečnom štvrťroku 2011. Nasledujú Estónsko, kde vo februári klesla na 9,4 % z 10,6 % vo februári 2012, a Írsko, kde v marci bola nezamestnanosť 14,1 %, pričom v rovnakom mesiaci minulého roka bola 15 %.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…