Dobré noviny
Nezamestnanosť na Slovensku sa v máji znížila
SITA
SITA

Nezamestnanosť na Slovensku sa v máji znížila

Počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú schopní okamžite nastúpiť do práce, bol v máji 356 322.

BRATISLAVA 20. júna - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v máji 13,19 %. V medzimesačnom porovnaní ide o pokles 0,21 percentuálneho bodu.

V porovnaní s májom minulého roka nezamestnanosť vzrástla o 0,35 percentuálneho bodu. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Ako ďalej ÚPSVaR uvádza, počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú schopní okamžite nastúpiť do práce, bol v máji 356 322. V porovnaní s aprílom 2012 sa tento počet zmenšil o 5 858 osôb.

Miera evidovanej nezamestnanosti klesala aj vo všetkých krajoch, napriek tomu tri z nich dosahujú údaje, ktoré sa pohybujú nad slovenským priemerom. Ide o Prešovský kraj s 19,27 %, nasleduje Banskobystrický kraj s 19,12 % a Košický kraj s 18,34%.

Miera evidovanej nezamestnanosti klesala aj vo väčšine okresov. Pokles hlási 66 z nich, nárast naopak 13 okresov. Najviac nezamestnaných žije v okrese Rimavská Sobota a to 33,68 %, najmenej ľudí bez práce je naopak v okrese Bratislava I, a to 3,34 %. ÚPSVaR na základe pôsobenia rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvňujú mieru evidovanej nezamestnanosti, očakáva v mesiaci jún stabilizáciu.

Medzimesačný pokles nezamestnanosti, ku ktorému dochádza, môže byť podľa personálnej spoločnosti Trenkwalder onedlho minulosťou. Dôvodom má byť zrušenie dohôd o vykonaní práce či výrazné obmedzenie agentúrneho zamestnávania, ktoré vláda pripravuje.

"Výrazne znepružniť trh práce a myslieť si, že nezamestnanosť klesne, je naivné. Tieto opatrenia sa v strednodobom horizonte prejavia v spomalení ekonomického rastu a pomalšej tvorbe nových pracovných miest," tvrdí Luboš Sirota, predseda predstavenstva personálnej spoločnosti Trenkwalder.

Ako dodal, na počet ľudí bez práce bude mať väčší vplyv nové nastavenie daní a odvodov a znenie Zákonníka práce ako momentálna ekonomická situácia.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…