Dobré noviny
Jana Dukátová by v Londýne rada stretla Bolta
SITA
SITA

Jana Dukátová by v Londýne rada stretla Bolta

Pokiaľ to slovenskej vodnej slalomárke Jane Dukátovej časový harmonogram dovolí, rada by absolvovala otvárací ceremoniál.

BRATISLAVA 19. júna - Premiéra pod piatimi olympijskými kruhmi čaká na prelome júla a augusta v anglickom Londýne vodnú slalomárku Janu Dukátovú, ktorá si aj napriek dlhodobo vynikajúcim výsledkom vybojovala šancu reprezentovať Slovensko na OH až v roku 2012.

O tom, že 29-ročná Bratislavčanka bude štartovať na Hrách XXX. olympiády, rozhodol interný "rozstrel" s Elenou Kaliskou o jediné miesto v súťaži kajakárok.

Dukátová skončila lepšie na májových majstrovstvách Európy v nemeckom Augsburgu a potom aj na pretekoch Svetového pohára vo waleskom Cardiffe a "zastavila" tak cestu reprezentačnej rivalky za treťou zlatou olympijskou medailou za sebou. Kaliská triumfovala v roku 2008 v čínskom Pekingu a predtým aj v roku 2004 v gréckych Aténach.

"Kvalifikačný proces bol celkom dlhý, keďže trval takmer rok, už od predolympijských pretekov. Najťažší okamih nastal pre mňa vtedy, keď som neuspela hneď v prvých pretekoch. Aj keď to vtedy ešte nebolo celkom stratené, vstúpiť zlou nohou do kvalifikácie bolo pre mňa veľmi nepríjemné. Na začiatku sezóny som si hovorila, že možno sa na olympiádu nikdy v kariére nedostanem. Vedela som, že kvalifikácia bude náročná. Na druhej strane, pred štyrmi rokmi som sa necítila taká pripravená a neverila som tak v olympiádu ako teraz," prezradila úspešná športovkyňa.

V Pekingu bola ako diváčka

Pre Janu Dukátovú nebude londýnska olympiáda úplnou premiérou, tú pekinskú pred štyrmi rokmi absolvovala ako diváčka.

"Mohla som tam navštíviť aj športoviská či olympijskú dedinu. Práve na dedinu športovcov sa v Londýne teším najviac. Bude to pre mňa niečo jedinečné, pretože väčšinou bývame v hoteloch. Tentoraz budú bývať všetci športovci spolu, spoločne sa budeme stravovať a budeme mať k dispozícii aj športoviská na kondičné tréningy. Dokonca som videla, že tam budú napríklad aj počítačové herne. Skrátka všetko, čo športovec počas dlhšieho obdobia v Londýne bude potrebovať. Veľmi sa teším, že to všetko tam budeme mať k dispozícii," pokračovala vynikajúca slovenská vodná slalomárka.

Tá sa olympiáde v Pekingu predstavila aj v úlohe spolukomentátorky televíznych prenosov.

"Teraz v Londýne to budem mať asi trochu ťažšie. Peking bol pre mňa taký oddychový pobyt. Spolukomentovanie bolo skôr spestrenie programu. Olympiádu som mohla vnímať pohľadom návštevníka. Teraz ako športovkyňa to bude výrazne náročnejšie v tom, že sa budem pripravovať na svoj výkon," dodala.

Londýn zatiaľ veľmi nevidela

Mesto Londýn nie je pre Janu Dukátovú neznáme, v minulosti tam absolvovala niekoľko tréningových cyklov a zašla sa pozrieť aj do ulíc britskej metropoly.

"V uliciach som bola dvakrát, ale len na krátky výlet. Je to veľmi rôznorodé mesto, je celkom zaujímavé tadiaľ prechádzať. Ľudia, ktorých tam vidíte, každý je iný a veľa z nich je ustrojených určitým smerom. Je to iné ako ísť po Bratislave," poznamenala s úsmevom.

Do Londýna sa pred olympiádou pozrie ešte raz, už o týždeň ju tam čaká technická príprava priamo vo vodáckom areáli.

"Predtým absolvujem doma kondičnú prípravu a po návrate z Anglicka budem mať ďalšie dva týždne pred oficiálnym odchodom, ktoré využijem opäť na kondičný tréning. Keďže som tento rok nemala možnosť trénovať v Londýne, základom bude opäť chytiť charakter vody, pretože trať je tam výrazne iná ako napríklad v Bratislave. Kanál má iné prevýšenie a sú tam použité iné prekážky. Voda sa správa trochu inak. Budem sa snažiť čo najviac udomácniť na olympijskej trati. Kanál je technicky relatívne náročný, čo môže byť pre mňa a ostatných technicky zdatných pretekárov výhodou. Prostredie a areál - to bude krásny zážitok aj pre všetkých divákov, keďže voda je úplne čistá a priezračná. Je to vlastne voda z bazéna," poznamenala majsterka sveta v K1 z roku 2006.

"Keď to zoberiem globálne, tak posledné dva roky som mala úspešné, pretože na majstrovstvách sveta aj Európy som vždy získala medailu. Aj keď sa mi titul z roku 2006 zatiaľ nepodarilo obhájiť, vždy som k tomu mala veľmi blízko. Rada by som ďalšie veľké prvenstvo dosiahla v tejto sezóne. Zvíťaziť na olympiáde je určite náramne ťažké a či sa mi to podarí, nie je teraz možné povedať. Budem sa snažiť predviesť svoj najlepší výkon a budem rada, ak sa mi podarí získať medailu," povedala Jana Dukátová a na otázku, či by titul majsterky sveta spred šiestich rokov vymenila za cenný kov z londýnskej olympiády, odpovedala:

"Čo mám na to povedať? Vo svojej zbierke mám už všetky tituly, ktoré sa v našom športe dajú získať. Zatiaľ mi však chýba medaila z olympiády. Tento rok však mám jedinečnú šancu získať aj tú."

Konkurencia je vyrovnanejšia

Slovensko je vo vodnom slalome už dlhé roky veľkým pojmom, čo dlhodobo potvrdzujú viacerí pretekári svojimi výkonmi na olympiádach, svetových a kontinentálnych šampionátoch či vo Svetovom pohári.

"To, čo Slovensko dokázalo pred štyrmi rokmi v Pekingu, o tom sa na medzinárodnom fóre v našom športe stále hovorí. Teraz to bude ťažké zopakovať, ale nie je to nereálne," poznamenala Jana Dukátová, ktorá sa v Londýne predstaví s loďou z minulej sezóny.

"Na olympiádu nejdem s novou loďou, jazdila som v nej už celú minulú sezónu. Táto loď mi sedí a beriem ju do Londýna. Mám aj novú, no budem ju mať ako náhradnú. Pokiaľ sa nič nepredvídateľné nestane, tak jazdiť budem s tou vlaňajšou," informovala 29-ročná športovkyňa, podľa ktorej patrí do okruhu favoritiek na zisk niektorej z olympijských medailí sedem až desať pretekárok.

"Tento rok veľmi dobre zatiaľ jazdí Španielka Maialen Chourrautová, majsterka sveta z posledných rokov Rakúšanka Corinna Kuhnleová bude tiež veľkou adeptkou a medzi favoritky bude patriť aj domáca Britka," pokračovala J. Dukátová a doplnila: "Myslím si, že pre obmedzenie \'jedna loď na krajinu\' je na olympiáde stále rovnako náročná konkurencia. Skôr by som povedala, že na majstrovstvách sveta či Svetovom pohári bolo tento rok vidno, že konkurencia je vyrovnanejšia, lebo niektoré pretekárky poskočili technicky vyššie. No na olympiáde to bude okresané."

Chce fotografiu s Usainom Boltom

Pokiaľ to Jane Dukátovej časový harmonogram dovolí, rada by absolvovala otvárací ceremoniál.

"Ak som mala možnosť, sledovala som ho už od detstva. Ak by mi to v Londýne vyšlo, bol by to pre mňa obrovsky zážitok," prezradila debutantka pod piatimi olympijskými kruhmi.

Športovci majú počas olympiády náročný program, pretože sa pripravujú na svoje výkony, aby sa predviedli v čo najlepšom svetle a po jednotlivých súťažiach sa prípadne mohli tešiť zo zisku cenného kovu.

Ak by však bola možnosť popri tréningu a pretekoch nakuknúť aj na iné športovisko, slovenská vodná slalomárka by si najradšej naživo pozrela atletické súťaže.

"Ak by som mala voľný čas, asi by som sa išla pozrieť na niektorú z disciplín atletiky, aby som zažila obrovský štadión z diváckeho pohľadu. Špeciálny vzťah k atletike nemám, beh je však doplnkom mojej prípravy. Atletika je vždy veľmi sledovaná a bolo by zaujímavé vidieť ju naživo. Veľkým zážitkom v olympijskej dedine by bolo stretnúť napríklad Usaina Bolta, ktorého by som neváhala poprosiť o spoločnú fotografiu. Veľmi rada zažívam pocit, keď niekoho poznám iba z televízie alebo z časopisov a potom ho môžem stretnúť," dodala slovenská olympionička.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…