Dobré noviny
P. Pašš a M. Mináč si v Prahe prevzali ocenenie Raoula Wallenberga
TASR
TASR

P. Pašš a M. Mináč si v Prahe prevzali ocenenie Raoula Wallenberga

Režisér Matej Mináč.
Režisér Matej Mináč. — Foto: TASR/Michal Svítok

Ocenení boli za svoju filmovú a dokumentárnu tvorbu, ktorou oživili hrdinské skutky sira Nicholasa Wintona.

Bratislava/Praha 15. marca (TASR) - Prestížne medzinárodné ocenenie - medailu Raoula Wallenberga, si v utorok 14. marca prevzali na švédskom veľvyslanectve v Prahe producent a strihač Patrik Pašš a režisér Matej Mináč. Ocenení boli za svoju filmovú a dokumentárnu tvorbu, ktorou oživili hrdinské skutky sira Nicholasa Wintona.

Filmové dokumenty o čine Nicholasa Wintona, ktorý pred vypuknutím 2. svetovej vojny zachránil stovky prevažne židovských detí pred istou smrťou v koncentračných táboroch, už získali za svoje etické posolstvo aj filmárske kvality množstvo ocenení po celom svete, vrátane televízneho Oscara - International Emmy Award či Českého leva. Na konto ich hlavných tvorcov tentoraz pribudlo ocenenie, ktoré v minulosti získali také osobnosti ako bývalý predseda vlády Veľkej Británie Gordon Brown, nositeľ Nobelovej ceny spisovateľ Elie Wiesel, Dalajláma či samotný sir Nicholas Winton. "Bez práce pánov Mináča a Pašša by sa ani Česko, ale ani svet o činoch Nicholasa Wintona možno nikdy nedozvedel," uviedla nadácia okrem iného vo svojom vyjadrení.

Cenu slovenským filmárom odovzdali Jill Parry Blonsky z nadácie Raoula Wallenberga a veľvyslankyňa Švédskeho kráľovstva Viktoria Li. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnili aj všetky doposiaľ žijúce Wintonove deti z Českej republiky a osobnosti verejného života z Česka i zo Slovenska. "Wintonov príbeh šíri vírus dobra po celom svete. Toto ocenenie nie je pre mňa a Patrika Pašša, ale pre všetkých, ktorí nám pomohli posolstvo Nicholasa Wintona zachytiť vo filmoch. Im patrí naše veľké poďakovanie," povedal režisér Matej Mináč. K udeleniu ceny zablahoželal tvorcom i veľvyslanec Peter Weiss, generálny riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák a riaditeľ Audiovizuálneho fondu SR Martin Šmatlák.

Ocenenie nesie meno švédskeho diplomata Raoula Wallenberga, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil tisíce maďarských Židov počas pochodov smrti - rozdával im potraviny, lieky, oblečenie a napokon aj švédske pasy. Po skončení druhej svetovej vojny sa pre Švédov aj Židov stal národným hrdinom a legendou. Ako pripomienku jeho hrdinských činov udeľuje nadácia nesúca jeho meno spolu s Wallenbergovým združením každý rok ocenenia za boj proti rasizmu a intolerancii.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…