Dobré noviny
„Sixtínska kaplnka“ Amazónie. V pralese našli 13-kilometrovú stenu, ktorej skúmanie môže trvať desiatky rokov
Ľubomíra Somodiová
Ľubomíra Somodiová

„Sixtínska kaplnka“ Amazónie. V pralese našli 13-kilometrovú stenu, ktorej skúmanie môže trvať desiatky rokov

Nástenná maľba v Amazonskom pralese.
Nástenná maľba v Amazonskom pralese. — Foto: Twitter/Alfons López Tena

V Amazonskom pralese objavili takmer 13 kilometrov dlhú stenu, ktorá je ozdobená prehistorickými nástennými maľbami vyrážajúcimi dych.

BOGOTA 30. novembra - V Amazonskom pralese objavili jednu z najväčších kolekcií prehistorického umenia. Desaťtisíce nástenných malieb z doby ľadovej prinášajú nové informácie o ľuďoch a zvieratách spred 12 500 rokov, informuje portál The Guardian.

Archeológovia o stene hovoria ako o „Sixtínskej kaplnke dávnych ľudí“. Odhad, kedy boli maľby vytvorené, je čiastočné založený na tom, že na stene sú vyobrazené zvieratá ako mastodont, vyhynutý prehistorický príbuzný slona, ktorý v Južnej Ameriky vymizol zhruba pred 12-tisíc rokmi.

Rozlúštiť maľby bude trvať desiatky rokov

Spleť malieb zahŕňa aj živočíchy ako obrie leňochody, kone z doby ľadovej či palaeolamy, vyhynutý druh tiav. Tieto živočíchy videli a namaľovali jedny z prvých ľudí, ktorí prišli na územie dnešného Amazonského pralesa. Ich nástenné umenie nám dáva možnosť nahliadnuť do ich starodávnej civilizácie.

Škála obrazov je tak obrovská, že ich skúmanie môže trvať niekoľko generácii. K objavu došlo minulý rok, no doposiaľ bol utajený z dôvodu natáčania dokumentu pre televízny kanál Channel 4 s názvom Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon, ktorý má byť prvýkrát odvysielaný 5. decembra.

„Nové nálezisko je tak nové, že ho ešte ani nepomenovali,“ povedala pre The Guardian archeologička a prieskumníčka Ella Al-Shamahi.

Detailné prevedenie 

Vzácne ukryté maľby objavil tím vedcov z Britskej Kolumbie, ktorý financovala Európska rada pre výskum. „Keď ste tam, ste plný emócii... Hovoríme o niekoľkých desiatkach tisíc obrazov. Zaznamenať ich bude trvať generácie. Na každý krok, ktorý urobíte, je nová stena obrazov,” hovorí vedecký výskumník José Iriarte, profesor archeológie na Exter University.

„Obrazy sú také prirodzené a tak detailne spracované, že nepochybujete, že sa napríklad pozeráte na koňa. Kôň z doby ľadovej mal divokú, veľkú tvár. Je to také podrobné, že môžeme vidieť aj konský vlas. Je to fascinujúce,” neskrýva nadšenie. Na stene je vidieť ryby, korytnačky, plazy a vtáky, rovnako ako ľudí, ktorí tancujú a držia sa za ruky. Jedna z postáv drží masku pripomínajúcu vtáka.

Nástenná maľba.
Nástenná maľba. Foto: Twitter/Alfons López Tena

Odľahlá oblasť

Nálezisko je v odľahlej oblasti, po dvoch hodinách jazdy zo San José del Guaviare tím archeológov a filmárov musel ešte štyri hodiny šliapať po vlastných. Museli sa vyhnúť najnebezpečnejším obyvateľom oblasti. „Kajmany sú všade a museli sme sa vyhnúť aj hadom,“ hovorí Al-Shamahi.

Cestu im blokovali smrtiace hady. Keďže už meškali a bola tma, nemali inú šancu, len prejsť cez ne s vedomím, že ak by ich napadli, mali by len malú šancu dostať sa do nemocnice. „Ste uprostred ničoho,“ povedala. Dodala však, že vidieť obrazy „stopercentne“ stálo za to.

Ako sa im podarilo namaľovať obrazy tak vysoko?

Archeologičku zarazilo, ako sú niektoré vysoko: „Mám 177 centimetrov, ale pri pohľade hore som si takmer vylomila krk. Ako ozdobili tie steny?“ Niektoré z obrazov sú v takej výške, že si ich môžete prezrieť iba pomocou dronov. Iriarte verí, že tajomstvo sa skrýva v drevených vežiach, ktoré sú vyobrazené na stenách.

Tieto obrazy majú červenkastú terakotovú farbu. Vedúci tímu sa zároveň zamýšľal nad významnom obrazov. „Je zaujímavé sledovať, že mnohé z veľkých zvierat sú obklopené malými mužmi so zdvihnutými rukami, ktorí vyzerajú, ako keby ich takmer uctievali,“ tvrdí.

Pri pozorovaní malieb zobrazujúcich stromy a halucinogénne rastliny dodal: „Pre ľudí Amazónie veci ako zvieratá a rastliny majú dušu, a s ľuďmi komunikujú priateľským, ale aj nepriateľským spôsobom pomocou rituálov a šamanských praktík, ktoré vidíme zobrazené na nástenných maľbách.“

Iná ako dnes

Al-Shamahi zdôraznila, že oblasť Amazonského pralesa vyzerala inak ako dnes. „Jednou z najfascinujúcejších vecí bolo vidieť megafaunu z doby ľadovej, pretože to je stopa času. Nemyslím si, že si ľudia uvedomujú, že toto územie nebolo vždy dažďovým pralesom. Keď sa pozriete na koňa alebo mastodonta, samozrejme, nežili v lese,“ povedala.

Dodala, že Amazonský prales sa kedysi viac podobal savane.

Už ste čítali?