Dobré noviny
Cítite sa po dlhom spánku ešte viac unavení? Vedci na to majú vysvetlenie
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Cítite sa po dlhom spánku ešte viac unavení? Vedci na to majú vysvetlenie

— Foto: Flickr

Ak je nedostatok spánku problém, prečo potom nie je jeho riešením dlhý spánok?

Je úplne prirodzené, že po náročnom pracovnom týždni sa cítime nevyspatí a unavení. Mnoho z nás sa preto za svoj výkon občas odmení a v sobotu si pospí čo najdlhšie. No ako náhle sa po desiatich či dvanástich hodinách spánku konečne zobudíme, nestačíme sa čudovať. Sme malátni, bolí nás hlava, máme ťažké viečka aj končatiny, nevieme sa prebrať, no skrátka cítime sa ešte viac unavení ako predtým. No ak je nedostatok spánku problém, prečo potom nie je jeho riešením dlhý spánok?

Prebudenie sa po dlhom spánku sprevádzajú podobné pocity ako počas opitosti a následnej „opice“, preto tento stav vedci nazývajú „spánková opitosť“. Rozdiel je však v tom, že zatiaľ čo alkohol spôsobuje poškodenie mozgových buniek, dlhšie vyspávanie doslova zmätie tú časť mozgu, ktorá riadi denný cyklus celého nášho tela.

Náš vnútorný rytmus má totiž na starosti takzvaný cirkadiánny kardiostimulátor, čo je skupina buniek v malej časti mozgu – hypotalame, ktorá ovláda tiež pocit smädu, hladu, potenie a podobne. Funkcie tejto časti mozgu sú primárne spúšťané svetelnými signálmi ľudského oka, čo znamená, že stimulátor začne pracovať až vtedy, keď sa zobudíme a otvoríme oči.

Na základe dennej spánkovej rutiny, na ktorú sme si počas týždňa zvykli, už stimulátor a ďalšie bunky vedia, kedy zhruba začať pracovať a podľa toho rozvádzajú aj energiu do tela. No ak sme boli celý týždeň naučení spať kratšie a vstávať napríklad o siedmej ráno a odrazu vstaneme o štyri hodiny neskôr, cirkadiánny kardiostimulátor to zmätie a bunky potom nie sú schopné pracovať tak, ako by mali. To spôsobuje ešte väčšiu únavu, malátnosť aj rôzne bolesti. Dlhodobé narúšanie denného cyklu dokonca môže viesť aj k závažným ochoreniam srdca, cukrovke či obezite.

Odporúčame:

Minúta po minúte: Toto sa deje s naším telom počas spánku

 

Preto nie je dobré spať príliš dlho, ale samozrejme ani krátko. Ideálnym časom na kompletnú regeneráciu tela je približne 8 hodín a aby naše telo fungovalo správne, je dobré vstávať približne v rovnakom čase.

Horšie to ale majú tí ľudia, ktorí pracujú na viac smien, prípadne sú v práci aj v noci. V takomto prípade lekári neodporúčajú spánok podceňovať. Nečakajte na ďalšiu noc, kým si pôjdete ľahnúť. Aj keď je vonku svetlo, radšej zatiahnite závesy a dobre sa vyspite. Váš organizmus si na nepravidelnosť po čase zvykne, no na nedostatok spánku a množstvo hodín bez regenerácie nie.

Počas víkendu alebo iných voľných dní zasa skúste odolať pokušeniu vyspávať až do obeda. Nájdite nejaký rozumný kompromis a vstaňte v primeranom čase. Počas voľna predsa len neminiete toľko energie ako počas pracovných dní, takže aj keď vstanete skôr, nebudete sa večer cítiť takí unavení.

Už ste čítali?