Dobré noviny
Minúta po minúte: Toto sa deje s naším telom počas spánku
Mária Dobrodenková
Mária Dobrodenková

Minúta po minúte: Toto sa deje s naším telom počas spánku

— Foto: Pixabay

Počas spánku naše telo prechádza piatimi oddelenými fázami, ktoré sa striedajú každých 90 až 110 minút. Každú noc prežívame 3-5 snových epizód, z ktorých si však zapamätáme minimum informácií. 

Tretinu nášho života strávime spánkom – to znamená 25 rokov, ktoré jednoducho prespíme. Dnes vieme, že spánok je pre naše telo rovnako dôležitý, ako potrava a jeho dlhodobá absencia spôsobuje závažné fyziologické zlyhania, ktoré môžu končiť smrťou alebo nezvratným poškodením mozgu.

Infografika:

Koľko spánku potrebujete vo svojom veku?

 

Sny sa menia počas noci

Spánok je rozdelený na dve základné fázy - NREM a REM. Väčšina spánku prebieha v NREM režime – teda vo fáze takzvaného hlbokého spánku. Fáza je charakteristická špecifickými elektrickými mozgovými impulzmi známymi ako „pomalé a plytké delta vlny“.

Bez NREM fázy spánku by sme neboli schopní učiť sa, kategorizovať spomienky, vytvárať dvojice slov či prenášať údaje z krátkodobej pamäti do dlhodobej. Táto fáza tiež predstavuje uvoľnenie svalstva, produkovanie rastového hormónu a celkovú regeneráciu organizmu.

Účel REM fázy zatiaľ stále nie je vo vedecekom svete celkom jasný.  Isté je, že počas tejto fázy máme veľmi živé sny, avšak ľudia snívajú aj počas NREM fázy. Je však veľmi pravdepodobné, že tieto sny sa od seba značne odlišujú. Podľa doterajších zistení sú sny v REM fáze živšie, emocionálnejšie, bizarnejšie a ľahko zapamätateľné. Naopak v NREM fáze snívame pokojnejšie a všednejšie sny, ktoré si však ťažko zapamätáme.

Minúta po minúte

Fáza 1 (1-7 minút)

Počas nástupu tejto fázy prichádza ospalosť. Viečka nám oťažievajú a hlava začína klesať hlbšie do vankúša. Počas tento fázy však ostávame stále pomerne bdelí a môžeme sa ľahko prebudiť. Náš mozog je stále aktívny, čo dokazuje aktivita zachytená na EEG. Vzhľadom k tomu, že spánkový cyklus sa počas noci opakuje, do tejto fázy vstupujeme každú noc niekoľkokrát.

Fáza 2 (10-25 minút)

Mozog stále spomaľuje svoju aktivitu a zostupuje do ľahkého spánku. Na monitore EEG sa tento stav prejavuje spomalením a zmenšovaním mozgových vĺn oproti prvej fáze. Počas tejto fázy sa stále môžeme ľahko prebudiť. Jej výrazným znakom je zastavenie očných pohybov.

Fáza 3 (20-40 minút)

Mozog naďalej spomaľuje svoju aktivitu a pripravuje sa na prechod do hlbokého spánku. V tejto fáze sa naša citlivosť na vonkajšie podnety výrazne znižuje a prebudiť sa je omnoho ťažšie ako v predchádzajúcich dvoch fázach. Mozog začína produkovať takzvané delta vlny, ktoré sú znakom začiatku hlbokého spánku.

Fáza 4 (20-40 minút)

Zatiaľ ešte stále nie je jasné či sú fáza 3 a 4 samostatnými fázami, alebo či ide o jednu spánkovú fázu. V každom prípade predstavuje štvrtá fáza najhlbší spánok, aký môže zdravý človek dosiahnuť. V tejto fáze je naše telo uvoľnené a môže sa tak po fyzickej stránke najlepšie zregenerovať. Dýchanie sa spomaľuje a prechádza do rytmického módu – v tejto fáze sa najčastejšie objavuje chrápanie. V tejto fáze je telo paralyzované a nereaguje na podnety z fyzického sveta. Ak by nás teoreticky počas tejto fázy niekto uštipol, necítili by sme žiadnu bolesť. 

Ak si však myslíte, že dosiahnutie tejto fázy je samozrejmosťou – mýlite sa. Mnohí ľudia sa do fázy 4 nedostanú, dôsledkom čoho je pocit únavy po zobudení, poruchy sústredenia a pamäte. Najčastejšie tejto stav interpretujeme ako "nedostatok spánku".

Fáza 5 (10-60 minút)

Po hlbokom spánku prichádza opäť štádium zvýšenej mozgovej aktivity a mozog začína pracovať podobne ako v bdelom stave. Práve počas tejto fázy sa nám sníva najviac snov, ktoré si oproti predolešlej fáze môžeme s vyššou pravdepodobnosťou zapamätať. Naše svaly sú po hlbokom spánku stále dočasne paralyzované, avšak naše oči sa rýchlo pohybujú zo strany na stranu. Tomuto pohybu sa hovorí REM (Rapid Eye Movement – teda rýchly pohyb očí). Po odznení tejto fázy sa opäť presúvame do nižších spánkových fáz, z ktorých následne prechádzame do hlbšieho spánku.

Pri špecifických poruchách spánku môže dôjsť k narušeniu týchto fáz alebo k ich extrémnemu vystupňovaniu. Zdravý spánok by však mal byť charakteristický prítomnosťou každej z popisovaných fáz.

Odporúčame:

8 zvláštnych vecí, ktoré robíme počas spánku

 

 

zdroj: independent

Už ste čítali?