9 skvelých dôvodov, prečo začať behať
SITA
SITA

9 skvelých dôvodov, prečo začať behať

Stále sa pohrávate s myšlienkou, že začnete behať a neviete sa rozhodnúť? Týchto deväť výhod behu vás zaručene presvedčí.

— Foto: SITA

Beh si získava čoraz viac priaznivcov. Behať je jednoducho v móde. Behajú známe osobnosti, behá i naše okolie. Ako nám vlastne tento pohyb prospieva?

Znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb

Podľa nedávneho výskumu zverejneného v časopise Journal of American College of Cardiology, behanie môže znížiť riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby o 45 percent. Prečo? Beh zlepšuje krvný tlak, zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a zlepšuje citlivosť cukru v krvi.

Účinne spaľuje kalórie

Chcete zaručený spôsob, ako spáliť čo najviac kalórií? Vyskúšajte bežecký pás, na ktorom si nastavíte najťažší stupeň námahy. Za hodinu tak spálite 705-865 kalórií, čo je viac ako veslovaním či aktivitou na stacionárnom bicykli.

Posilňuje kĺby

Môže sa zdať, že počas behu sú vaše kĺby viac namáhané, no opak je pravdou. Ak prispôsobíte cvičenie svojej kondičke, postupne zvyšujete intenzitu pre udržanie dobrej formy a máte na nohách správne topánky, beh môže pomôcť udržať vaše kĺby silné. Tento pohyb totiž zvyšuje množstvo krvi, ktoré si razí cestu k vašim kĺbom, tým zvyšuje ich zásobenie kyslíkom a vyplavovanie toxínov.

Zmierňuje stres

Podľa štúdie realizovanej univerzitou v Georgii hodinové cvičenie je trikrát lepší spôsob, ako odbúrať stres, oproti odpočinku. Beh na čerstvom vzduchu vám pomôže utriediť si vlastné myšlienky a byť v lepšom kontakte so sebou.

Znižuje riziko vzniku šedého zákalu

Vaše oči sú oknom nielen do vašej duše, ale i vášho zdravia. Vysoký krvný tlak, cukrovka a obezita. To sú len niektoré zo zdravotných neduhov, ktoré vplývajú na zdravie vášho zraku. A práve behanie proti ním účinne bojuje, a tým nepriamo ovplyvňuje zníženie rizika výskytu šedého zákalu.

Bude vás zaujímať:

Chráni pred cukrovkou či mŕtvicou. 10 minút behu denne výrazne prospieva zdraviu

 

Pomáha bojovať proti rakovine

Preskúmanie 170 štúdií publikovaných v Journal of Nutrition ukazuje, že pravidelné behanie je spojené s nižším rizikom výskytu niektorých druhov rakoviny. Tento zdravý pohyb pomáha aj počas liečby nádorových ochorení. V prípade bežkýň, ktoré trpeli rakovinou prsníka, došlo k výraznému zníženiu úmrtnosti na túto zákernú chorobu.

Dostane vás na čerstvý vzduch

Koľko času trávite každý deň na čerstvom vzduchu? Mnoho štúdií naznačuje, že čím viac, tým lepšie. Získavame tak podstatnú časť vitamínu D, ktorý pomáha udržať naše kosti silné, dvíha náladu a dokonca pomáha pri chudnutí.

Zvyšuje sebadôveru

Ak začnete behať a tejto priaznivej aktivite holdujete pravidelne, zlepší sa nielen vaša postava, ale aj kondička. Vďaka tomu sa vám podarí zlomiť osobné rekordy, čo vám určite dodá super pocit a zdvihne dôveru vo vlastné sily.

Predĺži vám život

Aspoň to tvrdí dlhodobá štúdia, ktorú realizovala stanfordská univerzita. Vedci zistili, že po 21 rokoch trvania výskumu, 85 percent bežcov žilo dlhšie oproti 66 percentám osôb, ktoré tomuto druhu pohybu neholdovali.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…