Dobré noviny
Stačí vám štipka denne. Švajčiarski vedci vyvinuli zázrak nielen pre pleť, tripeptid je nástupcom kolagénu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Stačí vám štipka denne. Švajčiarski vedci vyvinuli zázrak nielen pre pleť, tripeptid je nástupcom kolagénu

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: Freepik, Freepik

Slováci už spoznali kolagén, ale jeho nástupca sa k slovu zatiaľ nedostal.

„Ľudia sa už nepotrebujú zasypať kolagénovým práškom, aby dosiahli žiadaný efekt," prekvapuje zakladateľka značky Bionutrian. Regína Kostolná vie, že veda pokročila závratnou rýchlosťou. Dôkazom je aj novinka z dielne švajčiarskych vedcov, ktorá už nie je kolagénom v pôvodnom slova zmysle. Hoci tzv. kolagén tripeptid taktiež predstavuje prášok rozpustný vo vode, stačí ho oveľa menej, ako kedykoľvek predtým.

Molekula mladosti

„Kolagén je životobudič, molekula spájaná s krásou a s mladosťou. Ak si dokážeme zachovať dostatočné množstvo aj vo vyššom veku, odpadnú nám starosti spojené s nepríjemnými vedľajšími účinkami starnutia,“ vysvetlil pred časom pre Dobré Noviny klinický biochemik Pavol Blažíček s tým, že s pribúdajúcim vekom jeho množstvo v tele prirodzene ubúda.

Práve užívaním kolagénových  prípravkov dokážeme zmierniť procesy starnutia,“ dopĺňa biochemik s tým, že dokáže zlepšiť zdravie pokožky, zredukovať vrásky, no môže tiež pomôcť zvýšiť svalovú hmotu, zabrániť úbytku kostnej hmoty a zmierniť bolesti kĺbov.

Foto: Freepik, @freepik

Menej je niekedy viac

Hoci na Slovensku pojem kolagén nie je neznámy, jeho nástupca tripeptid sa k slovu stále takmer vôbec nedostal. „Vedu nezastavíme a to je aj jej úloha – prinášať pre ľudské telo čoraz viac bioaktívnych/ funkčných látok, ktoré aj pri nižšom množstve dokážu organizmus stimulovať,“ vysvetľuje Regína Kostolná, s tým, že je to ako s výrobcami automobilových batérií. Aj oni sa neustále snažia získať pri čoraz menšej veľkosti baterky vyšší výkon s dlhším dojazdom. „V podstate toto sa podarilo aj švajčiarskemu koncernu,“ ozrejmuje vývoj tzv. tripeptidu, ktorý je novou a o triedu vyššou generáciou kolagénových výživových doplnkov.

Od spomínanej molekulovej hmotnosti sa vyvíja aj kvalita samotného kolagénu. „Ovplyvňuje biologickú dostupnosť a následnú bioaktivitu výživového doplnku. Jednoduchšie povedané, ovplyvňuje to, ako rýchlo sa kolagén vstrebe a ako podporí prirodzenú tvorbu kolagénu v organizme. Pričom platí, čím nižšia molekulová hmotnosť, tým lepšie,vysvetľuje s tým, že hoci ide o parameter, ktorý väčšina výrobcov neuvádza, je kľúčový.

„Ak je kolagén kvalitný, stačí vám aj menšia dávka. Tripeptid kolagén napríklad prináša benefity už pri dávke 1g na deň,“ dodáva Regína s tým, že vedcom sa podarilo dostať až na hmotnosť menej ako 500 Daltonov, vďaka čomu sa dokáže expresne rýchlo vstrebať do tela. Už to teda nie je kolagén ani aminokyselina v bežnom slova zmysle, ale úplne nová zložka v oblasti krásy a zdravia.

Zatiaľ čo klasický hydrolyzovaný peptidový kolagén sa v priebehu 6 hodín vstrebe, tripeptid to dokáže do 15 minúť a do 2 hodín po užití je už alokovaný v tkanivách, ako sú koža, kosti, chrupavky a šľachy. Nástup účinku je teda expresne rýchly.

Účinky tripeptid kolagénu Bionutrian:

  • Zlepšuje činnosť kĺbov a zmierňuje ich bolesť,
  • vyživuje chrupavky, svaly, šľachy a spojivové tkanivá,
  • spomaľuje starnutie,
  • posilňuje vlasy, nechty, zuby, ďasná,
  • pomáha predchádzať osteoporóze,
  • zmierňuje celulitídu a strie,
  • podporuje v tele prirodzenú tvorbu kolagénu,
  • zlepšuje trávenie.

Švajčiarsky koncern bol vôbec prvý, ktorému sa podarilo molekulu hovädzieho kolagénu skrátiť na túto najmenšiu jednotku a Bionutrian je jedna z prvých spoločností v rámci európskeho priestoru, ktorej sa podarilo tento vedecký produkt sprístupniť na náš trh.

„Na rozdiel od tradičného kolagénu, ktorému trvá podstatne dlhšie, kým začne pôsobiť, je kolagén Bionutrian Tripeptid vyvinutý tak, aby sa rýchlo vstrebával a jeho účinky boli viditeľné už doslova za pár hodín,“ ozrejmuje Regína na webe s tým, že vďaka švajčiarskym štandardom ide o vysokokvalitný doplnok stravy, ktorý prirodzeným spôsobom posilňuje nielen tkanivá pokožky, ale je prospešný aj pre zdravie pohybového aparátu.

O kolagéne Bionutrian

Tripeptid kolagén značky Bionutrian je vysoko bioaktívny kolagén v prášku rozpustný vo vode, s najnižšou dostupnou molekulovou hmotnosťou na európskom trhu.

Kolagén s nízkou molekulovou hmotnosťou je pre človeka biologicky dostupnejší, naše telo ho prijme a využije lepšie a rýchlejšie.

Kolagén Bionutrian sa vyrába za studena jedinečnou metódou, hydrolýzou. Enzymatickým štiepením sa bielkovina rozloží na menšie časti, teda ju telo ľahšie prijme.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Bionutrian.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…