Slovenskí lekári sa zhodli: Tento životabudič ochráni naše telo v zime a pripraví ho na leto - Dobré noviny
Dobré noviny
Slovenskí lekári sa zhodli: Tento životabudič ochráni naše telo v zime a pripraví ho na leto

Slovenskí lekári sa zhodli: Tento životabudič ochráni naše telo v zime a pripraví ho na leto

V zimných mesiacoch potrebuje každý doplniť telu výživu.
V zimných mesiacoch potrebuje každý doplniť telu výživu. — Foto: Foto: Pixabay, Pexels / A. Piacquadio,

Od lekárov a odborníkov z oblasti biochémie, farmácie a zdravej výživy sme zisťovali, ktoré látky ochránia naše telo v zimných mesiacoch. Jedna konkrétna vám zaistí desiatky pozitívnych účinkov. 

BRATISLAVA 6. decembra - Menej ovocia a zeleniny, vitamínov a pohybu. O to vyššie riziko prechladnutia, vírusových ochorení a úrazov. Zima mení všetko, na čo bolo naše telo v lete a na jeseň zvyknuté.

Prichádzame o cennú mikrovýživu z čerstvej zeleniny a ovocia. Sme preto náchylnejší na únavu a infekcie z vonkajšieho prostredia,“ vysvetľuje odborník na zdravú výživu a bezpečnosť potravín, MVDr. Jozef Klíma. Ovocie a zelenina z dovozu nezodpovedajú podľa neho požadovanej kvalite. „Teplotné šoky počas tisíc kilometrových presunov urýchľujú procesy hniloby. Niekedy žiaľ hnijú už na pultoch obchodov.Práve v zime je podľa J. Klímu dôležité dodávať telu výživu, ktorú si nedokáže samo vyrobiť, externe. Špeciálne zinok, selén, vitamíny A, C, D3. A tiež kolagén.

Poznali ho už naši predkovia

V zimných mesiacoch nesmela v jedálničku našich prarodičov chýbať huspenina a kyslá kapusta. Naše telo sa práve v zime dostáva do pokojového štádia. Viac ako inokedy je pripravené prijímať kolagén. V lete máme dostatok pohybu, ten tvorbe kolagénu prirodzene prospieva. V zime si vytvárame zásobu dôležitých látok, ktoré zužitkujeme v letných mesiacoch,“ objasňuje internistka a klinická farmakologička, MUDr. Etela Janeková. 

Naši predkovia žiadne výživové doplnky nemali. Preto si dopĺňali kolagén prirodzenými formami, huspeninou či kostným vývarom. K tomu konzumovali množstvo kyslej kapusty bohatej na vitamín C, ktorý napomáha vstrebávaniu kolagénu cez sliznicu tráviaceho traktu.“ 

V zime nedali naši predkovia dopustiť na huspeninu a kyslú kapustu.Dopĺňali ňou príjem kolagénu a vitamínu C.
V zime nedali naši predkovia dopustiť na huspeninu, fermentované potraviny a kyslú kapustu. Dopĺňali ňou príjem kolagénu a vitamínu C. Foto: Pixabay

Podľa klinického biochemika doc. Pavla Blažíčka z Ústavu chémie, klinickej biochémie a laboratórnej medicíny LF SZU dokáže kolagén v našom tele odhaliť a vyriešiť množstvo problémov. S pohybom, pleťou, pokožkou, vlasmi, nechtami. 

Kolagén je životobudič, molekula spájaná s krásou a s mladosťou. Ak si dokážeme zachovať dostatočné množstvo aj vo vyššom veku, odpadnú nám starosti spojené s nepríjemnými vedľajšími účinkami starnutia. Kolagén dokáže zlepšiť zdravie pokožky, zredukovať vrásky a problém suchej pleti. Môže pomôcť zvýšiť svalovú hmotu, zabrániť úbytku kostnej hmoty, zmierniť bolesti kĺbov.

Približne do 25. roku života si ho dokáže telo samé vyrobiť. Po dvadsať päťke jeho produkcia klesá a po štyridsať päťke si už kolagén takmer netvorí. „Práve užívaním kolagénových  prípravkov dokážeme zmierniť procesy starnutia,“ dopĺňa biochemik P. Blažíček. 

Lepší vývar z kostí alebo hydrolyzovaný kolagén? 

Hoci príjem zo stravy odporúčajú odborníci na výživu radšej ako užívanie výživových doplnkov, v prípade blahodarných účinkov kolagénu na ľudský organizmus toto tvrdenie, paradoxne, neplatí. Podľa klinického biochemika Pavla Blažíčka je molekula kolagénu z týchto jedál omnoho väčšia a ťažko vstrebateľná na bunkovej úrovni. „Čistý, kvalitný hydrolizovaný kolagén vstrebáva naše telo ľahšie a prirodzenejšie ako živočíšny kolagén z vývarov a polievok.“

Prečo zvoliť morský kolagén?

Kľúčové je, aby bol zdroj, z ktorého je vyrobený, skutočne kvalitný. „Najvhodnejší je kolagén z rýb. Molekula rybieho kolagénu je zo všetkých živočíšnych kolagénov najmenšia. Vďaka tomu je lepšie vstrebateľný a pre telo ľahšie dostupný,“ upresňuje klinická farmakologička MUDr. Etela Janeková. 

Podľa biochemika P. Blažíčka ho telo najľahšie príjme v podobe prášku rozpustného vo vode. „Pitím sa najlepšie vstrebáva cez tenké črevo do krvného riečiska. Preto sa vyrába v hydrolyzovanej podobe, rozštiepený na menšie peptidy, ktoré sa dostanú všade tam, kde je to potrebné. Ideálne je, ak je obohatený o vitamín C. Ten pomáha účinky kolagénu naplno využiť,“ dodáva biochemik.  

Odporúčame hydrolyzovaný morský kolagén od Bionutrian,“ hovorí farmaceutka PharmDr. Marta Horváthová zo siete bratislavských lekární. „Na rozdiel od iných kolagénových prípravkov, ktoré uvádzajú množstvo kolagénu v miligramoch, má marine collagen klinické testy a presne definovanú veľkosť molekuly 2000 Daltonov. Vďaka tejto informácii vieme, že je skutočne účinný.“ 

Kolagénový slovník: ČO JE KOLAGÉN? 

Kolagén je základnou stavebnou látkou, bielkovinou, v našom organizme. Tvorí takmer 30% celkovej hmotnosti všetkých bielkovín. Jeho dôležitou úlohou je držať bunky pohromade. Pracuje ako „spájacie tkanivo“ pre väčšinu štruktúr ľudského tela od pokožky, vlasy, svaly, kosti, šľachy, väzivá až po srdce, pečeň, pľúca. Kolagén je zložený z aminokyselín, medzi najdôležitejšie patria glycín, prolín, hydroxyprolín.  Práve aminokyseliny a ich regeneračné účinky podporujú v našom tele procesy hojenia.

Pevné vlasy, miernejšia celulitída, zdravá pokožka 

Podľa biochemika P. Blažíčka je kolagén cenným kozmetickým doplnkom, najmä pokiaľ ide o stimuláciu rastu vlasov, nechtov či celkové ozdravenie pokožky. „Vďaka obsahu aminokyselín glycín a prolín pocítite blahodarne účinky kolagénu na pokožke a na vlasoch.“ Aminokyseliny podporujú hydratáciu, pevnosť vlasov, zabraňujú prehlbovaniu vrások a celkovo posilňujú elasticitu pokožky.

Vďaka aminokyselinám glycín a prolín, ktoré kolagén obsahuje, pocítite blahodarne účinky kolagénu na pokožke a na vlasoch.
Vďaka aminokyselinám glycín a prolín, ktoré kolagén obsahuje, pocítite blahodarne účinky kolagénu na pokožke aj na vlasoch. Foto: Pexels / A. Piacquadio

Všetko, čo telu vnútorne dávame, sa odrazí na pleti. Účinky hydrolyzovaného kolagénu vidieť  najmä pri problémoch s akné a pri poruchách trávenia. U žien, ktoré trápi aknózna pleť, hľadáme problém vo vnútri. Najčastejšie súvisí s poruchami trávenia, žalúdkom, pankreasom, zubmi, hormónmi,“ vysvetľuje kozmetička Silvia Siteková, ktorá vyštudovala inštitút kozmetológie v Los Angeles a pôsobila na esteticko – dermatologickej  klinike v kalifornskej Santa Monice.

Zákazníčkam s aknóznou pleťou odporúčam morský kolagén kolagén od Bionutrian. Zo všetkých, ktoré som testovala a v praxi spoznala, je jediný, ktorý skutočne funguje. Upokojí pleť aj žalúdočné problémy,“ dodáva S. Siteková. „U žien po päťdesiatke vidno tiež výrazné zlepšenie. Najmä v podobe hydratovanej, napnutej, žiarivejšej pleti.“ 

V klinickej štúdii skúmali vedci z Collagen Research Institute, z Fakulty dermatológie Christian-Albrechts-University v nemeckom Kiele a z Inštitútu biomedicínskych vied Univerzity v São Paulo účinky kolagénu na celulitídu u žien vo veku  24 – 50 rokov. Výsledky boli viac než priaznivé. Štúdia preukázala štatisticky významné zníženie stupňa celulitídy a „pomarančovej“ pokožky.

 

Kolagénový slovník: PRIRODZENÝ vs. HYDROLYZOVANÝ KOLAGÉN  

Prirodzený kolagén je „veľká molekula“ so štruktúrou trojitej špirály helixu. Hydrolyzovaný kolagén je spracovaný kolagén rozštiepený na 75 – 150 krát menšie peptidy. Pre lepšiu predstavu, zatiaľ čo molekula prirodzeného kolagénu váži 300 000, molekula hydrolyzovaného kolagénu často menej ako 5000 Daltonov. Dokáže tak ľahšie preniknúť cez tenké črevo do samotného krvného obehu. 

Posilní kosti, svaly, kĺby

V zimných mesiacoch prežívame bolesť pohybového aparátu citlivejšie. Kĺby vystavené chladu majú totiž tuhšie kĺbové puzdrá. To môže súvisieť so slabším prekrvením tkanív okolo kĺbov a s obmedzením pravidelného pohybu. Kolagén tvorí výplň a podporu. Vďaka nej sa naše kosti netrú pri pohybe o seba. Kĺbovú chrupavku tvorí až zo 70%  práve kolagén," spresňuje Regina Kostolná, zakladateľka značky Bionutrian. 

Jednou z neinvazívnych možností, ako ho dostať do tkanív, je podľa nej práve formou vnútorného užívania - pitím. „Po tom, ako sa kolagénové peptidy po vypití cez distribúciu krvným riečiskom dostanú k cieľovým tkanivám, zvýši sa hustota chrupavkového tkaniva. Tým dodáme kĺbu potrebnú výživu. Pitie hydrolyzovaného vo vode rozpustného kolagén prášku teda pomáha znížiť bolesť, opuchy a stuhnutosť kĺbov. Je účinnou prevenciou artrózy a pomáha aj ľudom s reumatoidnou artritídou.

Príjem kolagénu sa pozitívne odzrkadlí aj na budovaní svalovej hmoty a na rýchlejšej regenerácii po cvičení.
Príjem kolagénu sa pozitívne odzrkadlí aj na budovaní svalovej hmoty a na rýchlejšej regenerácii po cvičení. Foto: Pexels / A. Piacquadio

Vhodný aj pre fitness nadšencov 

Kolagén je výbornou voľbou aj v prípade, keď pravidelne cvičíte. Chráni kĺby pred opotrebovaním a znižuje celkové riziko úrazov. Príjem kolagénu sa pozitívne odzrkadlí aj na budovaní svalovej hmoty a na rýchlejšej regenerácii po cvičení. 

Kolagén pôsobí ako spojivo buniek prakticky v celom tele. Je základným stavebným prvkom v kostiach, šľachách, kĺboch a pokožke, ale aj v krvných cievach. Funguje ako lepidlo,  podporuje prácu buniek v tkanivách. Vyživuje svaly, šľachy a spojivové tkanivá. Zmierňuje opuchy, stuhnuté kĺby, kostí, znižuje bolesti v kolenách. Je prevenciou artrózy a reumatoidnej artritídy. Pomáha pri regenerácii po zlomeninách a úrazoch,“ pokračuje biochemik P. Blažíček.  

Viaceré svetové štúdie potvrdili, že užívanie kolagénu pomáha zlepšovať takzvané BMD (Bone Mineral Density), teda obsah minerálov v kostiach. Práve ich nedostatok vedie k „odvápneniu“ a oslabeniu kostí a vyššiemu riziku osteoporózy. 

5 tipov, ako si vybrať správny kolagén 

1. Bez farieb a príchutí. Kvalitne spracovaný kolagén nepotrebuje dodatočné prímesy. Bunky ochucovadiel môžu zbytočne narušiť vstrebateľnosť kolagénu do krvného riečiska. 

2. S vitamínom C. Výnimkou je vitamín C, ktorý vstrebávaniu kolagénu, naopak, pomáha. 

3. „Najmenší“ je najlepší. To, ako dobre absorbuje naše telo užívaný kolagén, závisí od veľkosti peptidových reťazcov. Čím kratšie vlákno kolagénu, tým ľahšie prenikne cez stenu tenkého čreva priamo do bunky. Kvalitné prípravky obsahujú molekuly kolagénu s peptidovými vláknami s dĺžkou 2000 Daltonov. 

4. Rozpustný vo vode. Pre naše telo je najprirodzenejšie prijímať kolagén v prášku, ktorý si rozmiešame vo vode pár sekúnd pred vypitím. 

5. Kolagén z kvalitných rýb. Molekula rybieho kolagénu je zo všetkých živočíšnych kolagénov najmenšia. Vďaka tomu je kolagén pre naše telo najľahšie dostupný.

Kolagén odporúčam pacientom, ktorí majú ťažkosti s pohybovým aparátom. Najčastejšie s chrupavkami alebo s kolenom. Ideálne je začať s podpornou liečbou v začiatočných štádiách, už pri prvých príznakoch,“ hovorí fyziatrička MUDr. Margita Szabová.  

Účinky kolagénu sleduje aj na svojej najbližšej pacientke. „Moja mama trpela bolesťami v kolenách. Ešte pred epidémiou koronavírusu ju čakala dlho plánovaná cesta do USA. Bolesti v kolenách však nevedela zniesť. Odporučili sme jej denné dávky hydrolyzovaného kolagénu s vitamínom C a k tomu injekcie kyseliny hyalúronovej raz za česť mesiacov. Už po úvodnej liečbe všetky príznaky odzneli. V kolagénovej kúre s menšími prestávkami pokračuje aj naďalej.“

Zmierňuje bolesti kĺbov u pacientov s najťažšími príznakmi

Výsledky štúdie z Oddelenia reumatických ochorení University Hospitals of Cleveland v americkom Ohiu v spolupráci s Western Reserve University potvrdili, že denné užívanie hydrolyzovaného kolagénu zmierňuje bolesti kĺbov. A to aj u pacientov s najťažšími príznakmi. Podľa ďalších svetových štúdií znižuje 6 mesačné užívanie hydrolyzovaného kolagénu bolesti kĺbov a športovcov.  

Denné užívanie hydrolyzovaného kolagénu zmierňuje bolesti kĺbov aj u pacientov s najťažšími príznakmi.
Denné užívanie hydrolyzovaného kolagénu zmierňuje bolesti kĺbov aj u pacientov s najťažšími príznakmi. Foto: Pexels / A. Piacquadio

Klientom často prízvukujem, že môžu cvičiť koľko chcú, keď si neupravia jedálniček a neupracú hlavu, uspokojivý výsledok čakať nemôžu. Osemdesiat percent je o správnom stravovaní a nastavení mysle, len zvyšných 20 o fyzickej námahe,“ vysvetľuje majiteľka siete fitness centier, ktorá sa venuje športu aj zdravej výžive, Katarína Plandorová. 

S doplnkami výživy to nepreháňam. Snažím sa prijať čo najviac telu prospešných látok v strave. Dopĺňam len vitamín C, horčík a kolagén, pri ktorom sa mi osvedčili trojmesačné kúry s mesačnou prestávkou.“ 

Za dvanásť rokov fungovania fitness centra dostala množstvo ponúk od rôznych dodávateľov práve na kolagén. „Viaceré kolagénové doplnky som osobne skúsila. Veľmi ma však neoslovili. Ku všetkým som pristupovala skepticky. Až kým som sa nestretla so švajčiarskym patentom na kolagén od Bionutrian. Rovnako, ako naši zákazníci, vidím rozdiel v chuti, rozpustnosti a predovšetkým v účinkoch. Získal si ma natoľko, že ho práve v súvislosti s blížiacimi Vianocami považujem za jeden z najrozumnejších darčekov. Moji blízki ho odo mňa dostávajú pravidelne, nielen pod stromček. Najmä kvôli zlepšeniu stavu pleti, nechtov, kvality vlasov a pomoci pre kĺby, ktoré sama oceňujem pri vysokohorskej turistike a pri behu,“ dodáva K. Plandorová, držiteľka titulu Fitness Models z roku 2012 a dvojnásobná vicemajsterka Slovenska vo fitness.  

Kolagénový slovník: HYDROLÝZA

je proces, v ktorom sa rozbíjajú väzby jednotlivých aminokyselín kolagénu na menšie jednotky, peptidy. Ide o enzymetické štiepenie za studena. Kolagén neprechádza tepelnou úpravou a tým nestráca na svojej biologickej hodnote. Kolagén „rozbitý“ na menšie peptidy je ľahko rozpustný, lepšie stráviteľný a vstrebateľný do krvného riečiska, a tak sa dostáva do našich kostí, kože a kĺbov. 

Srdce, trávenie aj lepšia nálada 

Podľa biochemika P. Blažíčka môže užívanie doplnkov kolagénu pomôcť znížiť aj riziko srdcových ochorení. „Kolagén vyživuje tepny, môže tak pôsobiť preventívne proti ateroskleróze, chorobe charakterizovanej zúžením tepien.“

Regina Kostolná zdôrazňuje aj pozitívne účinky na zdravie čriev. „Kolagén je tiež hlavnou súčasťou buniek, ktoré tvoria podpornú sieťovinu črevnej steny. Preto je nevyhnutný pre zdravie čriev. Až 90%  imunity je v našich črevách. Pri nedostatku kolagénu v črevnom tkanive narastá riziko porúch vrátane zápalového ochorenia čriev a syndrómu deravého čreva,“ hovorí R. Kostolná.

Hoci podľa klinického biochemika P. Blažíčka štúdie neskúmali úlohu kolagénových doplnkov pre zdravie mozgu, „niektorí ľudia tvrdia, že užívanie kolagénu zlepšuje náladu a zmierňuje príznaky úzkosti.“

Pozitívne účinky užívania kolagénu pocíti každý, od športovcov cez ženy  s problémami s vlasmi a s pleťou až po starých rodičov, ktorých trápia pohybové problémy.
Pozitívne účinky užívania kolagénu pocíti každý, od športovcov cez ženy s problémami s vlasmi a s pleťou až po starých rodičov, ktorých trápia pohybové problémy. Foto: Freepik.com

Článok vznikol v spolupráci so značkou Bionutrian.  

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…