Slovák vyrába najlepší slaný karamel na svete. Získal tri hviezdičky prestížneho ocenenia Great Taste
Lucia Čížová
Lucia Čížová

Slovák vyrába najlepší slaný karamel na svete. Získal tri hviezdičky prestížneho ocenenia Great Taste

Omáčka Slaný karamel od značky Gallé získala, ako jediný slovenský zástupca, tento rok tri hviezdičky.

Lukáš Gál s partnerkou Dominikou a ich Slaný karamel. — Foto: Gallé

BRATISLAVA 21. septembra - Keď Lukáš Gál pôvodom z Čadce vyrobil prvý slaný karamel, mal prioritne slúžiť len ako príchuť jeho obľúbených makaróniek. Dnes sa situácia zmenila. Slaný karamel slovenskej značky Gallé sa stal najlepším na svete, získal tri hviezdičky v prestížnej súťaži Great Taste Awards 2020. A že je doslova najlepší svedčí aj fakt, že týmto najvyšším vyznamenaním ocenila porota okrem nich už len jeden slaný karamel z Veľkej Británie.

Na začiatku druhotný produkt

Prevládajú v nás samozrejme pozitívne dojmy, berieme to ako zadosťučinenie práce, ktorú robíme. Uvidíme, čo to bude znamenať pre značku v budúcnosti,” povedal pre Dobré noviny zakladataľ značky Lukáš Gál. Cesta k tomuto oceneniu však viedla práve cez spomínané makarónky. S tými sa zoznámil v roku 2009 v Paríži a tak mu učarovali, že sa rozhodol naučiť sa ich robiť, dodávať kamarátom, na akcie a neskôr do podnikov.

V roku 2016 si teda spolu s partnerkou Dominikou založil firmu Gallé. Na úvod vynikali rozmanitými príchuťami, no keďže v Paríži sa zamiloval aj do slaného karamelu, jedna z prvých príchutí makaróniek bola práve slaný karamel.Vznikol najprv ako druhotný produkt, dnes je naším hlavným ťahúňom. Ku klasickému čistému karamelu skoro pribudli aj slaný karamel s lieskovými orechami z Piemonte a slaný karamel s pomarančom,” dodáva. Na Slovensku boli prví, ktorí v tej dobe začali predávať slaný karamel v sklených pohároch.

Tri druhy Slaných karamelov a karamelové makarónky.
Tri druhy Slaných karamelov a karamelové makarónky. Foto: Gallé

Svoje produkty poslali do súťaže po prvýkrát minulý rok, no vtedy neuspeli. Tento rok získali rovno najvyššie ocenenie a stali sa tak len treťou slovenskou firmou, ktorá v rámci gastronomického Oscara získala tri hviezdičky.Aj to ukazuje, že v tejto súťaži rozhodujú maličkosti. A aktuálna preferencia chuti zúčastnených porotcov,“ vysvetľuje. Nakoľko ide o slepý test, stovky porotcov ochutnávajú produkt po produkte, pričom vedia len jeho názov a zloženie. Presné kritériá výberu zverejnené nie sú, vieme len, že tri hviezdičky každoročne získa približne 1,6 percenta produktov z celkového počtu viac ako 12-tisíc.

Čím je teda práve slovenský slaný karamel iný?Je bez umelých príchutí, bez konzervantov a bez farbív, len zo štyroch surovín - slovenskej smotany, cukru, masla a morskej soli Fleur de sel (kvet soli, pozn. red.) z francúzskej oblasti Bretagne. Veľa ľudí prekvapuje, že je naozaj veľmi slaný, slanší ako bežné slané karamely,“ vysvetľuje Gál, ktorý dodnes stojí za výrobou všetkých produktov.

Veľa úspešných Slovákov

Na svetovej súťaži uspelo tento rok 23 slovenských značiek, ktoré získali jednu alebo dve hviezdičky. Medzi desať firiem, ktoré získali hviezdičky dve, už tradične patria spoločnosti Slowlandia či Powerlogy s ich pistáciovým krémom. Uspela však aj pražiareň kávy Ebenica z Modry, ktorá získala dve hviezdičky za ich kávu Intensivo. Ide o komplexnú odrodovú kávu, v ktorej sa objavujú zemitejšie, tabakové príchute s mierne citrusovým záverom. Vynikajúco sa preto hodí najmä na prípravu ristretto a espresso káv, no príznačná čokoládovosť sa zachováva aj pri kávach s mliekom.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…