Slovensko už 60 dní ukazuje, čo je solidarita: Tesco zamestnalo 850 ľudí bez práce, Kto Pomôže Slovensku vyzbieralo milión. O týchto a ďalších aktivitách sme sa dozvedeli aj vďaka platforme SmartHead
Monika Hanigovská
Monika Hanigovská

Slovensko už 60 dní ukazuje, čo je solidarita: Tesco zamestnalo 850 ľudí bez práce, Kto Pomôže Slovensku vyzbieralo milión. O týchto a ďalších aktivitách sme sa dozvedeli aj vďaka platforme SmartHead

Jednotlivci, dobrovoľníci aj firmy bojujú proti COVID-19. Koronavírus mnohých z nich naučil konať rýchlo, efektívne aj kreatívne. Pozrite si ich príbehy.

Slovensko by mohlo svetu ukazovať, čo je solidarita a spolupatričnosť. Mnohé firmy sa v čase korony zomkli, spojili a pomáhajú, ako vedia. — Foto: besmarthead.com

BRATISLAVA 29. apríla – Slovensko je svojou rozlohou v porovnaní s inými európskymi krajinami skôr menšou krajinou. V priebehu pandémie sa ale stále viac ukazuje, ako miestom, kde sa dokáže zmestiť veľa jednotlivcov, organizácií a firiem s veľkou chuťou pomôcť.

Malá krajina s veľkou chuťou pomôcť

Prebehlo už 60 dní, odkedy koronavírus vstúpil do našich životov, ale okrem choroby a vrások, nám predostrel ľudskú spolupatričnosť.

Tá dokázala takpovediac zorganizovať a posadiť za šijací stôl jednotlivcov aj skupinky ľudí. Postaviť mladých ľudí, školy, ale aj firmy do výroby ochranných štítov a pľúcnych prístrojov, ktoré by s ňou mohli v prípade potreby zatočiť.

Na Slovensku rýchlo reagovali na pandémiu mnohé známe firmy, ale aj novovzniknuté projekty. Zdravotníkom, zamestnancom, ľudom v núdzi, zákazníkom, ale aj najmenším, tak slovenské firmy spríjemňujú svojimi činmi tieto neľahké dni. Pripomeňme si postupne jednotlivcov aj firmy, ktoré neváhajú a snažia sa zmierniť dopad vírusu.

Keď sa spojí celé mesto

Mestá a obce sa začali spájať. Aj ľudia v Malom Ríme reagovali na hrozbu koronavírusu veľmi rýchlo. Jediné slovo zdravotnej sestričky naštartovalo Trnavčana v tom, aby sa spojil s ostanými v meste v rámci jednej pomoci.

„Mali málo rúšok, nemali žiadne štíty, obmedzený počet ochranných rukavíc a odevov. Dochádzali im vitamíny,“ prezrádza Ladislav z Trnavy pre Dobré noviny, pričom nám opisuje situáciu ešte v čase, keď sa ochranné pomôcky oveľa horšie zháňali. Koronavírus Trnavčanov spojil. Pridali sa k nemu dobrovoľníci, šičky, podnikatelia aj výrobcovia štítov.

Foto: Foto: FB/Trnava

Pomáhalo sa bez rozdielu veku či pohlavia

Za šijacími strojmi sa v čase najaktuálnejšej potreby do noci sedávali ženy a muži rôzneho povolania, veku, národnosti. Všetkých spája okrem práce veľká chuť pomôcť.

Slovensko obletela správa o 83-ročnom starčekovi, ktorý v šití vôbec nemal prax, ale napriek tomu, si za šijací stroj sadol a pustil sa krok za krokom do výroby rúšok - lebo chcel ochrániť svoju rodinu.

Do šitia rúšok, ktorých nosenie sa odporúča v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa zapojil aj 83-ročný dôchodca Imrich Somogyi z Bratislavského kraja. Oprášil šijací stroj, ktorý našiel pred rokmi v priekope a začal šiť. V Bratislave 22. marca 2020.
Do šitia rúšok, ktorých nosenie sa odporúča v súvislosti so šírením nového koronavírusu, sa zapojil aj 83-ročný dôchodca Imrich Somogyi z Bratislavského kraja. Oprášil šijací stroj, ktorý našiel pred rokmi v priekope a začal šiť. V Bratislave 22. marca 2020. Foto: TASR/Ivan Kríž

Pod rukami šikovných ľudí naprieč krajinou „padali za obeť“ najprv plachty, kusy látky, potom silonky - ktoré v čase núdze používali ako gumičky. Napriek sťaženým podmienkam mnohí vôbec neváhali v pomoci iným.

Projekt, ktorý vyzbieral vyše milióna eur a ide ďalej

Slovenskom sa začala šíriť v polovici marca iniciatíva so silným posolstvom Kto pomôže Slovensku. Projekt vznikol ako platforma pomoci zdravotníkom v prvej línii v boji s pandémiou COVID-19.

Spojila dobrovoľníkov a prostredníctvom transparentného účtu financuje a zabezpečuje materiálnu pomoc pre nemocnice, domovy sociálnych služieb aj služby pre zraniteľné skupiny ľudí. A ponúka aj psychologickú pomoc.

Foto: besmarthead.com

Platforma nepoľavila ani potom, keď získala pol milióna eur od jednotlivcov a firiem a pomohla vyše 35 zdravotným zariadeniam. Tá vlna solidarity ľudí so zdravotníkmi a pracovníkmi v prvej línii je úžasná a zaväzuje nás všetkých k ešte väčšej aktivite,“ vyznal sa v začiatkoch iniciatívy Šimon Šicko, CEO firmy Pixel Federation, muž u ktorého v hlave sa zrodila úspešná platforma.

Plaftorme sa podarilo nateraz vyzbierať 1 117 386,73 eur a z nej doteraz minuli na dobrú vec 1 062 909,69 eurKto pomôže Slovensku však v úsilí nepoľavuje, práve naopak, platforma spustila druhú vlnu pomoci.

V prípade, ak po skončení iniciatívy ostanú na účte nejaké financie, projekt Kto pomôže Slovensku venuje všetky nepoužité prostriedky zdravotníckym zariadeniam. Aktuálny stav transparentného účtu si môžete pozrieť aj na webe Kto pomôže Slovensku.

Foto: besmarthead.com

Jeden zo zakladajúcich 5 členov iniciatívy je aj Lucia Pašková, zakladateľka firmy Curaprox Slovensko. Spoločnosť poskytla od prvého dňa iniciatívy ich sklad, ktorý bol miestom distribúcie zdravotníckych pomôcok. Do aktívnej práce sa zapájajú aj zamestnanci firmy, ktorí spracovávajú a obvolávajú žiadosti, šijú rúška, rozvážajú ochranné pomôcky či pomáhajú s balením v sklade.

O2 spríjemňuje ľudom voľný čas aj karanténu

Mnohí Slováci ostávajú počas pandémie dobrovoľne doma, vonku sa zdržiavajú len v nevyhnutnom čase, pracujú z domu alebo musia nastúpiť do povinnej karantény.

O2 myslelo na svojich zákazníkov a od vypuknutia mimoriadnej situácie uvažovali vo firme nad tým, ako s nimi prekonať toto obdobie a okrem povinností „preniesť“ do ich príbytkov aj viac zábavy.

Na svoje si do 15. mája prídu milovníci filmov a dokumentov. Automaticky a bezplatne bude možné sledovať programy ako Joj Cinema, Film+, Film Europe, CS Film, National Geographic, NatGeo Wild, Viasat Explore, Viasat History a Spektrum aj do programu Modrá O2 TV a O2 TV v mobile.

Matej Tóth učí telesnú z domu

Prerušené školské vyučovanie sa počas mimoriadnej situácie podpísalo aj na O2 Športovej akadémii Mateja Tótha. To ich však nezastavilo v tom, aby nevymysleli, ako efektívne dostať do príbytkov viac pohybu. Spustili online aktivitu „Telesná na doma“.

Aj Matej Tóth sa rozhodol v spolupráci s O2 pomôcť Slovákom prežiť karanténu.
Aj Matej Tóth sa rozhodol v spolupráci s O2 pomôcť Slovákom prežiť karanténu. Foto: TASR/Ján Krošlák

„Ide o inštruktážne, hravé a motivačné videá pre deti a rodičov, ktorých cieľom je rozhýbať ich v tomto období, kedy sú školy, ihriská aj športoviská zatvorené a trávia väčšinu času doma. Pri cvičeniach sa využíva komplexná metodika, ktorú vytvorili tréneri, fyzioterapeuti a psychológovia O2 ŠAMT s využitím  predmetov, ktoré má každý z nás bežne doma, ako napríklad metla, knihy či vankúše,“ informovala Michaela Sakálová, marketingová manažérka O2 Slovakia.

Spríjemňovať čas našim starkým počas pandémie sa rozhodla aj firma CURAPROXÚsmev tak po novom nerobí len zubnými kefkami v pastelových farbách, ale dokáže ho vyčariť aj zriadenou bezplatnou infolinkou s názvom CURAPROX myslí na seniorov.

„Spríjemňujú im čas osamote, rozprávajú sa s nimi o akejkoľvek neodbornej téme a keď je to možné, radia im, kde zoženú rúška, či ako si vybavia nákup bez opustenia domova.“

CURAPROX sa rozhodol spríjemniť chvíle osamelým seniorom.
CURAPROX sa rozhodol spríjemniť chvíle osamelým seniorom. Foto: TASR/AP

Maličkosti, ktoré pripomínajú, že sú tu pre nás

Firma Dedoles taktiež reagovala na pandémiu rýchlo a zaslala veselé ponožky s príznačným názvom Medicína do krajských nemocníc, aby im takouto formou poďakovala za ich skvele odvedenú prácu.

Firma dočasne zmenila i zbierku s názvom Dedoles drobných, ktorá doteraz fungovala pri nákupe ako dobrovoľný príspevok na výsadbu stromov. 100 % vyzbierané prostriedky teraz nasmerovali do fondu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na zefektívnenie boja s pandémiou koronavírusu.

Foto: besmarthead.com

Tesco prijalo až 850 ľudí bez práce 

Do boja proti koronavírusu sa zapojili aj obchodné reťazce. Mnohé ich predavačky a predavači sa ocitli v čase pandémie v prvej línii.

Tesco prijalo nových zamestnancovTí nepomáhajú len uspokojiť dopyt zákazníkov, ale súčasne sú veľkou posilou pre doterajších zamestnancov. „Vďaka našim novým kolegom môžeme pomôcť chrániť našich starších kolegov a tehotné kolegyne. Práve oni sú najviac ohrození v období zvýšenej hrozby infekcie, a preto sme im umožnili vziať si platené voľno,“ informuje Tesco.

Tesco prijalo 850 nových kolegov a pomohlo aj novým kolegom, ktorí sa dočasne ocitli bez práce v dôsledku zavedených reštrikcií v aktuálnej mimoriadnej situácii. „Väčšina nových uchádzačov predtým pôsobila v oblasti hotelierstva a gastronómie, taxi službách či výrobnom sektore.“

Obchodné reťazce situáciu nepodcenili, dôkladne chránia ľudí v prvej línii

Svojich zamestnancov sa snaží ochrániť aj ďalší obchodný reťazec Kaufland.V Kauflande sa snažíme počas mimoriadnej situácie spojenej s ochorením COVID-19 chrániť zdravie našich zamestnancov v čo najvyššej možnej miere. Pravidelne dostávajú čerstvé ovocie a iné potraviny na posilnenie imunity, dezinfekčné prostriedky pre osobnú potrebu a každý deň im poskytujeme rúška.“  Pričom sa svojim zamestnancom stihli poďakovať mimoriadnou finančnou odmenou.  

Obchodný reťazec nechal v záujme ochrany pred koronavírusom nainštalovať ochranné plexisklá k pokladniciam a nálepky na podlahu, aby zákazníci dodržiavali dvojmetrové odstupy.

Kaufland takisto ako Tesco ponúka možnosť ľuďom ohrozeným zatvorením ich prevádzok zamestnať sa. „Rokujeme s viacerými spoločnosťami, ktoré boli nútené zatvoriť svoje prevádzky, a snažíme sa im v tejto neľahkej situácii pomôcť. Dočasne tak ich zamestnancami obsadíme desiatky miest na plný a čiastočný úväzok po celom Slovensku,“ informoval Kaufland.

Foto: besmarthead.com

Obedy zadarmo

Spoločnosť Philip Morris Slovakia sa rozhodla pomôcť najrizikovejším skupinám obyvateľstva – našim seniorom, ľuďom bez domova a slobodným matkám a to vo forme teplých obedov.

Firma denne nakúpi 600 obedov a tie nechá rozniesť bezplatne po celom Slovensku. „Tieto obedy sú pre príjemcov bezplatné a obed je doručený priamo k nim. Týmto spôsobom pomáhame nielen im, ale aj našim partnerom (reštauráciám) a ich zamestnancom zvládnuť neľahkú situáciu, v ktorej sa všetci nachádzame.“  Tejto aktivite venujú zamestnanci tamojšej firmy v priemere 270 hodín za týždeň.

O SmartHead:

SmartHead spája komunitu firiem, ktoré sú aktívne v budovaní udržateľného podnikania. Prostredníctvom ich profilu udržateľnosti na online platforme SmartHead (besmarthead.com), tak podporujú inovácie v oblasti udržateľnosti a zdravé podnikateľské prostredie na Slovensku a v zahraničí. Profily firiem a ich aktivity na SmartHead sa tak stávajú pozitívnou inšpiráciou.

Profil udržateľnosti tiež umožňuje firmám (malé, stredné a veľké firmy) manažovať, analyzovať, reportovať dáta v oblasti firemnej udržateľnosti/CSR a transparentne komunikovať výsledky smerom k zákazníkom, zamestnancom, obchodným partnerom, investorom a širokej verejnosti.

Na online platforme SmartHead môžete nájsť Profily udržateľnosti firiem ako Dell Technologies, Tesco, Kaufland, Ernst&Young, Dedoles, Accace, O2, Oriflame, Pernod Ricard, Curaprox, Pixel Federation, Wealth Effect Management, BMW a ďalšie.

Na základe Profilov udržateľnosti firiem sú spoločnosti zaradené do rebríčka: FIRMY, KTORÝM ZÁLEŽÍ – Transparentnosť v udržateľnom podnikaní. Rebríček firiem si môžete pozrieť na tomto linku.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…