Na prvý pohľad obyčajná fotografia: Príbeh, ktorý ukrýva, sa dotkne vášho srdca
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Na prvý pohľad obyčajná fotografia: Príbeh, ktorý ukrýva, sa dotkne vášho srdca

Fotografia vyzerá obyčajne, dojíma však všetkých ľudí, ktorí sa s ňou stretnú. Je za ňou totiž omnoho viac, než by si človek dokázal prestaviť. Posolstvo, ktoré nesie, rozcíti aj vás.

Fotografia dojatej matky a jej syna so psom si získala ľudí po celom svete.
Fotografia dojatej matky a jej syna so psom si získala ľudí po celom svete. Foto: Facebook/LoveWhatMatters

XENIA 5. decembra - Hoci sa vám táto fotografia môže zdať na prvý pohľad obyčajná, rozhodne takou nie je. Pohľad na chlapca so psíkom dojal nielen jeho mamu, ale po tom, ako ju uverejnila na internete, sa dotkla sŕdc tisícok ľudí z celého sveta.

Američanka žijúca v Japonsku, Shanna Niehausová, je matkou 5-ročného Kainoa, ktorý je autistom. O autistoch je známe, že majú svoj vlastný svet a tento chlapec mal problém doň kohokoľvek vpustiť, dokonca aj vlastnú mamu, a so sociálnym kontaktom s ľuďmi denne zápasil. Dva roky sa pripravovali na to, že do jeho života vstúpi asistenčný pes Tornádo a chvíle ich prvého stretnutia sa veľmi obávala. Nakoniec ju však dojala k slzám. "Nikdy som nezažila okamih, ako bol tento," napísala jeho mama vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti, ktoré uverejnil portál Love What Matters.

Obrovský pokrok 5-ročného chlapca

Je ťažké si čo i len predstaviť, ako sa musí cítiť matka, ktorá nemôže objať vlastného syna bez toho, aby uňho riskovala záchvat paniky. To je však presne prípad tejto ženy. Fotografia zachytáva tvár matky, ktorá videla svoje dieťa, ktoré nemôže kedykoľvek slobodne objímať, pritúliť si ho, či sa ho dotknúť, ako dobrovoľne leží na svojom novom asistenčnom psovi zo svojej vlastne vôle. Obávala sa toho, ako psíka prijme, no keď videla, že ho vpustil do svojho sveta a vytvoril si s ním puto, nezmohla sa na slovo. Pre chlapca to bol obrovský pokrok.

Asistenčné psy si dokážu získať autistov svojou oddanosťou, hravosťou, láskou a starostlivosťou.
Asistenčné psy si dokážu získať autistov svojou oddanosťou, hravosťou, láskou a starostlivosťou. Foto: Facebook/4PawsForAbility

Na fotografii vidíte plačúcu ženu, no za jej výrazom v tvári je omnoho viac. Je to tvár matky, ktorá bola svedkom mnohých neúspešných pokusov svojho syna o kontakt s deťmi na ihrisku v snahe získať priateľov. Mal problémy s akýmkoľvek druhom sociálnej interakcie. Napriek tomu, že sa snažil a spolupracoval aj s terapeutom, doposiaľ to neprinášalo viditeľné výsledky. Keď mlčky sledovala, ako sa spriatelil s týmto psom, vyrazilo jej to dych, uviedol portál Love What Matters.

Plakala, ale bola šťastná

Za tento moment bola nekonečne vďačná a znamenal pre ňu naozaj veľa. Práve vtedy si uvedomila, že všetka ich dovtedajšia snaha, každý malý krok vpred či vzad, aj každá vyronená slza, stáli za to. "Kvôli tomuto - kvôli Tornádovi - viem, že všetko bude v poriadku. Ako matka som videla nespočetné množstvo náročných a bolestivých momentov, na ktoré môj syn narazil, a veľa som kvôli tou plakala. Teraz som však plakala z iného dôvodu. Bol to neopísateľný pocit," zverila sa dojatá mamička. To, že sa jej syn dokázal pritúliť k psíkovi, bolo jeho veľkým úspechom a výhrou, z čoho sa nesmierne tešila. Obyčajná fotografia sa tak stala symbolom nádeje a nesie so sebou hlboké posolstvo, ktoré sa za ňou skrýva.

Roztomilé stretnutie

Dojímavý príbeh malého chlapca vám však vyčarí úsmev na tvári najmä vtedy, keď si pozriete toto video. Vidieť v ňom, aký je šťastný s novým štvornohým kamarátom a ako bezprostredne reaguje, keď ho vidí a chce sa s ním hrať.

Deti s autizmom ťažko nadväzujú kontakty s okolitým svetom, a to je práve dôvod, prečo sú na tento účel špeciálne školené psy, aby im pomáhali. Dokážu dieťa upokojiť, keď má záchvat paniky, starať sa oň a dokážu mu byť priateľom. Keďže sa k ľuďom správajú inak, ako my ku sebe navzájom, a tým si autistov dokážu získať a pre takéto deti je jednoduchšie vytvoriť si ku nim priateľský vzťah, čím im pomáhajú vytvoriť si spojenie so svetom, uviedol portál Brightside.

Už ste čítali?

V malej dedinke na východe tvorí Jarka vyšívané šaty, do ktorých…

Už od malička jej podávali ruky ihly a látky. Svoj detský sen si splnila…

Uznávaná psychologička: Od mužov očakávame správanie, ktoré…

Chlapcom chýbajú mužské vzory, muži sa boja osamostatniť a najčastejšia…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Na Slovensku existuje povolanie, ktoré už v celej Európe zaniklo

Aby ste niečo takéto videli, musíte vycestovať za hranice starého kontinentu.…

Robo poprosil mamu, aby v jeho podniku varila najlepšie domáce…

V ich podniku sa budete cítiť ako doma nielen vďaka pestrej zmesi vôní…

Tento tajomný slovenský hrad mali postaviť templári. Už čoskoro…

Väčšina ľudí touto dedinkou prejde a malý nenápadný…

Saška prešla kus sveta a vrátila sa na východ. V Košiciach už…

Precestovala kus sveta a aj také krajiny, kde je plastová fľaša…

David je budúci onkológ s rakovinou, ktorý o nej na internete…

Študent medicíny David Dufek prehovoril o svojom ochorení a mýtoch,…