Tatranskí záchranári niesli chlapca na vozíku cez 860 schodov, aby videl jaskyňu
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Tatranskí záchranári niesli chlapca na vozíku cez 860 schodov, aby videl jaskyňu

Siedmi Slováci z horskej služby v Tatrách ukázali, že sú skutoční chlapi. Pre malého chlapca na vozíku urobili niečo, čo by ste nečakali. Mohol vďaka nim vidieť krásnu jaskyňu.

Dobrovoľníci z horskej služby sa malému Dávidovi postarali o úžasný zážitok. — Foto: Michal Legutky

POPRAD 10. augusta - Keď sa stane niečo zlé, vedia o tom všetci. Našu pozornosť si preto o to viac zaslúžia dobré skutky, ako je tento.

Začiatkom tohto leta sa na Slovensku udiala skvelá vec. Sedmi členovia Tatranskej horskej služby urobili pre jedného malého chlapca úžasný skutok plný nezištnej pomoci, a to len preto, aby mu urobili radosť.

Ide o malého Dávida, ktorý bol smutný z toho, že jeho postihnutie mu bráni v tom, aby mohol zažívať také veci, ako jeho rovesníci. Trápiť ho to začalo najmä vtedy, keď sa na konci školského roku jeho spolužiaci chystali na výlet do Tatier. S vedomím toho, že on nemá možnosť sa takejto akcie zúčastniť, pretože mu v tom bráni vozík, bol pomaly zmierený s tým, že Beliansku jaskyňu ani Studenovodské vodopády neuvidí. Všetko sa však zmenilo. A k dobrému!

Čo by mama neurobila pre svoje dieťa?

Dávidova mama chcela svojmu synovi dopriať zážitok, po ktorom tak veľmi túžil a rozhodla sa zobrať situáciu do vlastných rúk, píše na svojom blogu Ľudmila Kolesárová. Na internete si našla telefónne číslo na dobrovoľný zbor horskej služby v Tatrách a predstavila im svoju prosbu. Keď sa ich opýtala, či by neumožnili jej synovi nejakým spôsobom nahliadnuť do jaskyne, stretla sa s pochopením a pozitívnym prístupom a sľúbili, že Dávid jaskyňu uvidí.

Foto: Michal Legutky

Dobrí ľudia v Tatrách

Dokopy sa našlo 7 dobrovoľníkov z Tatranskej horskej služby, ktorí si zariadili svoje povinnosti tak, aby tam mohli v tom čase byť a aby mohli malému chlapcovi pomôcť. Bez nároku na odmenu, bez toho, aby ich niekto nútil. Jednoducho chceli pomôcť. A práve tam ukázali, že sú skutoční chlapi!

Chlapca pripútaného na invalidný vozík zobrali dobrovoľníci aj s vozíkom do rúk a prešli s ním exkurziu Belianskej jaskyne. Nezľakli sa ani 860 schodov, ktoré boli pre chlapca jasnou prekážkou. No ochotní muži ho bez problémov aj s vozíkom zdvihli a preniesli. Vďaka nim sa mohol so spolužiakmi zúčastniť vysnívaného výletu, zažil veci, ktoré by bez ich pomoci nikdy nezažil a mohol vidieť Tatry. Keby ste videli, aký bol šťastný! Ešte, že tu máme ľudí, ktorí vedia druhým pomôcť iba preto, aby im uľahčili ich ťažkú situáciu a vyčarili im úsmev na tvári. A to celkom zadarmo.

Foto: Michal Legutky

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…