Dobré noviny
Parazituje sused na vašej Wi-Fi? Urobte jednoduchý test
Dobré noviny
Dobré noviny

Parazituje sused na vašej Wi-Fi? Urobte jednoduchý test

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: adn

Kradne vám sused wi-fi signál? Môžete to nielen zistiť, ale sa ho aj zbaviť.

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vaše internetové pripojenie z času na čas spomalí alebo sa spojenie znenazdajky preruší?

Ak vo svojej domácnosti alebo kancelárii používate bezdrôtové pripojenie pomocou wi-fi routera, výpadky spomenuté vyššie môžu byť zapríčinené buď nesprávnou konfiguráciou samotného zariadenia alebo niekým, kto na vašom internetovom pripojení parazituje, teda ho využíva bez vášho vedomia.

Ak máte podozrenie, že niekto využíva vaše internetové pripojenie, existuje spôsob, ako ho nielen odhaliť, ale dokonca aj "odstrihnúť" od vašej siete raz a navždy. A navyše na to stačia dva kroky!

Krok 1: Prihláste sa do svojho routera

Aby ste zistili, aké zariadenia sú práve pripojené k vašej sieti, potrebujete sa prihlásiť do svojho routera. To sa robí zadaním IP adresy vášho routera v prehliadači, rovnako ako keby ste zadávali adresu webovej stránky. Dvaja najväčší výrobcovia routerov na svete - Cisco a Linksys - na to vyhradili adresu "192.168.1.1". Ak ale používate zariadenie od iného výrobcu, IP adresu svojho routera nájdete buď v priloženom manuáli, alebo na stránke techspot.com.

Po otvorení adresy budete vyzvaní k zadaniu používateľského mena a hesla. To ste obdržali spoločne s routerom, ale možno ste ho pri inštalácii zmenili. Často však stačí zadať základné nastavenie - teda "admin" ako používateľské meno a "password" ako heslo. Každopádne si však tieto nastavenia v prípade vášho routera musíte zistiť.

Po úspešnom prihlásení v menu nájdite položku "DHCP Client List" alebo "Attached Devices" (Pripojené zariadenia). Zobrazia sa vám MAC adresy zariadení, ktoré sú aktuálne pripojené k vášmu routeru. Nejde pritom iba o počítače, ale aj mobilné telefóny, tablety, televízory, tlačiarne a podobne. Ak je v zozname viac zariadení, než o ktorých viete, je k vám s určitosťou pripojený ešte niekto navyše.

Ide to aj jednoduchšie?

Pre používateľov systému Microsoft Windows máme dobrú správu. Našťastie totiž existuje program Wireless Network Watcher, ktorý je omnoho jednoduchší, a ktorý vám po spustení umožní preskenovať vašu sieť a prezradí vám, ktoré zariadenia sú na ňu pripojené. Opäť platí, že ak je v zozname viac zariadení, než o ktorých viete, máte neželanú spoločnosť.

Krok 2: Zbavte sa nepozvaného hosťa

Prvá vec, ktorú môžete urobiť, aby ste sa zbavili "parazitujúceho" zariadenia, je zmeniť heslo k vášmu internetovému pripojeniu. To je možné urobiť práve v rozhraní na správe wi-fi routera, do ktorého ste sa prihlásili v prvom kroku. Keďže každý výrobca a dokonca aj takmer každý model routeru má tieto nastavenia pomenované inak, nie je možné dať konkrétny návod, ako to urobiť. Každopádne však treba hľadať v tej časti nastavení, kde ide o bezpečnosť pripojenia. Častokrát túto možnosť nájdete v sekcii "Wireless Settings" alebo "Advanced Settings".

To, že ste na správnom mieste, spoznáte podľa toho, že uvidíte ponuku s možnosťou vybrať WPA2 alebo WPA.

Vyberte bezpečnejšiu voľbu WPA2 a zadajte naozaj kvalitné heslo - odporúča sa používať kombináciu malých a veľkých písmen, pridať nejaké číslice a ideálne aj "okoreniť" nejakými špeciálnymi znakmi, ako sú zátvorky, úvodzovky, zavináče, pomlčky, hviezdičky a podobne (bohate postačia dve takéto znaky). A samozrejme, musíte si toto heslo zapamätať.

Následne nastavenia uložte a reštartujte svoj router.

Toto je veľmi rýchle a účinné riešenie, ak máte na svojej linke nepozvaného hosťa. Treba sa však zamyslieť nad tým, ako sa k vášmu pripojeniu vôbec dostal. Buď nebola vaša sieť chránená heslom (najhoršia možnosť) alebo chránená bola, ale nie dostatočne, keďže tretia osoba heslo dokázala uhádnuť. Preto je dôležité zvoliť si naozaj dostatočne kvalitné heslo a pravidelne ho obmieňať.

Parazitovať na cudzom Wi-Fi je trestné

Ak ste však mali svoje pripojenie zabezpečené heslom a napriek tomu sa k vám niekto pripojil, môžete zvážiť aj podanie trestného oznámenia. Naša legislatíva totiž takéto konanie stavia mimo zákon a je trestné.

Konkrétne sa tejto problematike venuje zákon č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon) vo svojom § 247. Určuje tiež trestnú sadzbu, podľa ktorej útočník môže zostať bez internetu a za mrežami po dobu 6 mesiacov až tri roky.

Už ste čítali?