Zo Sýrie do Ria: Hrdinská utečenka sa môže dostať na olympiádu
Vojna ju vyhnala z rodnej krajiny, prekonala nebezpečnú a dramatickú cestu cez more a je jednou tých, ktorí sa snažia nájsť lepší a pokojnejší život v Európe. Reč je o mladej utečenke, ktorá má potenciál dokázať veľké veci.
BERLÍN 4. mája - Dievča menom Jusra Mardiniová nemalo ľahký život. Už v mladom veku si totiž musela mladá, 18-ročná Sýrčanka zažiť veľa zlého. Keď sa totiž plavila spolu s ostatnými utečencami z Turecka do Grécka, loď sa takmer prevrhla. To je totiž niečo, s čím musia utečenci rátať, keďže pašeráci hľadia hlavne na zisk než bezpečnosť. Jusra sa neutopila – spolu so sestrou totiž patrili v Sýrii k výborným národným plavkyniam. Okrem toho sa z celých síl snažili zachrániť ostatných, vďaka čomu si vyslúžila označenie hrdinka. Ony dve spolu s jednou ženou totiž skočili do vody a čln tlačili z celých síl niekoľko kilometrov, pričom dobrovoľne skočili do vody. Ako jediné na palube totiž vedeli plávať.
Buď Rio, alebo Tokio
Jusra sa podobne ako ďalší utečenci dostala do tábora v Nemecku. Mala však šťastie, keďže skončila v hlavnom meste, v Berlíne. Vďaka tlmočníkovi sa dostala k nemeckému plaveckému klubu, kde mohla pokračovať v trénovaní. To jej bolo totiž odopreté kvôli vojnou zničeným budovám v rodnej Sýrii. Tu však jej príbeh zďaleka nekončí a orientuje sa smerom k budúcnosti, ktorá sa zdá byť vcelku ružová.
Ako je totiž známe, na letných olympijských hrách, ktoré sa budú tento rok konať v Brazílii, má štartovať aj tím zložený z utečencov. A Jusra má podľa Medzinárodného olympijského výboru potenciál zasúťažiť si tiež. Dostala sa totiž medzi 43 športovcov – utečencov, z ktorých sa vyberie výsledný tím. Na to však musí splniť prísne kritériá, no keby sa dostala medzi elitu, bolo by to pre ňu určite veľké zadosťučinenie. Ak by sa jej ale nepodarilo dostať do Ria, pevne verí, že Tokio v roku 2020 bude mať isté. Dievča má aj jasné posolstvo: „Vo vode neexistuje rozdiel. Či ste utečenec, Sýrčan, alebo Nemec.“