Štýlové, aj užitočné. Priechody pre chodcov v Indii budú 3D
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Štýlové, aj užitočné. Priechody pre chodcov v Indii budú 3D

Klasické priechody pre chodcov nájdeme všade vo svete, ale takéto sa len tak nevidia. Na zvýšenie bezpečnosti využívajú optické klamy.

V Indii plánujú 3D priechody pre chodcov — Foto: reprofoto/boredpanda

NAÍ DILLÍ 28. apríla - Usporiadané biele pruhy naprieč vozovkou sú priestorom, ktorý je určený pre chodcov, ktorí potrebujú prejsť na druhú stranu cesty. Kvôli zvýšeniu ich bezpečnosti však dve ženy vymysleli zaujímavý trik. Matka s dcérou, Saumya Pandya Thakkar a Shakuntala Pandya, žijú v Indii a venujú sa umeniu. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti na cestách sa rozhodli urobiť trik, ktorý by pôsobil ako prevencia proti automobilovým nehodám. Nechali sa inšpirovať optickými ilúziami a v štýle optického klamu sofistikovane spracovali aj priechod pre chodcov.

Optická ilúzia

Umelkyne namaľovali na hlavnú cestu v indickom meste Ahmadabadas 3-rozmerný priechod pre chodcov, ktorý z pohľadu vodičov áut pôsobil zároveň ako prekážka na ceste. Cieľom bolo vyvolať psychickú reakciu, ktorá ich nútila spomaliť a bezpečne prechádzať miestom, kde sa mohli vyskytovať chodci, ktorých by mohli ohroziť svojou nepozornosťou a rýchlou jazdou. Priechod vyzerá ako keby vyčnieval z cesty a pôsobí naozaj priestorovo, čo dosiahli tým, že do maľby na ceste dostali pomocou správnej perspektívy hĺbku. Postupne vznikli aj ďalšie priechody pre chodcov vytvorené týmto spôsobom.

Hlavný dôvod

Nápad na zvýšenie bezpečnosti týmto alternatívnym spôsobom v Indii prišiel po tom, ako sa rozhodlo, aby sa z ciest v celej krajine odstránili klasické retardéry. Dôvodom bolo, že pre vodičov, ktorí prekračujú povolenú rýchlosť, sú nebezpečné. Indický minister dopravy Nitin Gadkari dúfa, že nové priechody pre chodcov donútia šoférov spomaliť a pomôžu zvýšiť bezpečnosť chodcov na cestách. "Chceme vyskúšať 3D maľby ako virtuálne spomaľovače rýchlosti," hovorí. nevyhnutné

Mysleli na bezpečnosť chodcov, aj vodičov áut

Celý nápad je dôkladne prepracovaný. Funguje tak, že z diaľky sa vodičom javí ako niečo na ceste, kvôli čomu by mali spomaliť svoju jazdu tak. Vďaka tomu sa ku priechodu pre chodcov blížia pomalšie a lepšie si stihnú všimnúť prípadných chodcov, ktorí by sa chystali prejsť cez cestu. Keď sa k priechodu približujú, ilúzia sa stráca, takže výsledok je taký, že idú pomalšie, ale "nedupnú" na brzdy, kvôli nejakej fiktívnej prekážke na ceste, keďže už postupne zmizla. Plní to tak hlavný zámer, aby v týchto miestach spomalili a spozorneli, no zároveň nie je optická ilúzia trvalá a natoľko presvedčivá, aby si mysleli, že je to reálny objekt. Psychologicky však na nich pôsobí a núti ich ísť pomalšie.

Ďalšia výhoda

Vytvorenie unikátnych dizajnových priechodov pre chodcov má výhodu aj v tom, že vytrhnú zo zamyslenia znudených vodičov a opäť prebudia ich pozornosť. Takto môžu byť užitočným impulzom, ktorý by sa mal na cestách objavovať, pretože keď je cesta príliš jednoliata a človek po nej ide už rutinne, hlavne ak je unavený, môže to byť nebezpečné. Myšlienky človeku vtedy "ujdú" ktovie kam, ale zaujímavé netradičné priechody pre chodcov ich môžu vrátiť "späť na zem" a pomáhajú im sústrediť sa na jazdu. Dokážu totiž stimulovať našu myseľ a vytvoriť väčšiu ostražitosť za volantom.

Je v tom umenie

Nie je to však prvý nápad, ktorý tieto umelkyne vytvorili touto technikou. Namaľovali už viacero umeleckých prác, ktoré využili 3D priestor. Pracujú s trikmi optických ilúzií, ktoré dokážu dostať do svojich diel. V súčasnosti je to veľmi populárna technika v pouličnom "street-art" umení a môžeme ju vidieť v rôznych mestách sveta, v ktorých sa jej venujú rôzni umelci. Nápad, ako týmto spôsobom upraviť priechod pre chodcov, je však veľmi užitočným využitím tejto techniky.

— Foto: reprofoto/interestingengineering
— Foto: reprofoto/boredpanda
— Foto: reprofoto/boredpanda
— Foto: reprofoto/boredpanda
— Foto: reprofoto/boredpanda
— Foto: reprofoto/boredpanda

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…