Najlepšie potraviny proti stresu. Ktoré to sú?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najlepšie potraviny proti stresu. Ktoré to sú?

Potraviny, ktoré jeme, môžu mať veľký vplyv na hladinu stresu v našom tele. Niektoré dokážu stres znižovať, iné môžu mať opačný účinok. Pozrite si zoznam najlepších bojovníkov proti stresu z radu potravín.

Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Stres už v živote postretol azda každého z nás. Táto reakcia nášho tela a duše na niečo, čo sa deje, sa nám niekedy jednoducho nevyhne. Dobrá správa je, že sa s tým dá niečo robiť! Pozoruhodné je, že aj tým, čo jeme, dokážeme ovplyvniť zvyšovanie alebo znižovanie množstva hormónov, ktoré ľudskému telu pomáhajú bojovať proti stresu. A nemyslíme tým iba zajedanie stresu tonami čokolády. Máme pre vás aj ďalšie potraviny, ktoré vám pomôžu stres znížiť. Záleží však od situácie, či nemáme stiahnutý žalúdok. Ale môžete si ich dopriať aj preventívne. Či už máte pred štátnicami alebo vás stres postretne v práci, určite to stojí za vyskúšanie.

1. Čučoriedky a černice

Toto bobuľovité ovocie vám pomôže znižovať stres aj jeho prežívanie. Obsahuje antioxidanty, ktoré vášmu mozgu pomáhajú vytvárať dopamín. Ten má význam pri spracovávaní informácií v mozgu a je nevyhnutný pre regulovanie vašej nálady aj pre lepšiu pamäť. Dopomáhajú k zvyšovaniu počtu bielych krviniek, ktoré pôsobia proti stresu a zároveň zlepšujú imunitu, ktorú telo v strese dočasne stráca.

2. Losos

V strese sa v našom organizme zvyšuje hladina stresovým hormónov adrenalínu a kortizolu. Vďaka tomu, že losos obsahuje omega-3 mastné kyseliny, pomáha zmierňovať ich účinky. Okrem toho je plný bielkovín, horčíka, železa a vitamínov zo skupiny B. Tieto látky tiež prispievajú k uvoľňovaniu napätia a bojujú aj proti únave.

3. Zelená listová zelenina

Stres vám pomôže zahnať aj šalát alebo špenát. Je to preto, že je v nich kyselina listová, ktorá podporuje tvorbu dopamínu a serotonínu. Pomáha nám udržať si pokoj, ako aj lepšiu náladu a psychickú pohodu. Takže ak potrebujete upokojiť nervy, siahnite po nich. Odbúravať nervozitu pomáha aj brokolica, preto by ste ju v stresovom období mali konzumovať častejšie.

4. Pomaranče

Zatiaľ čo vďaka vysokému obsahu vitamínu C podporujú náš imunitný systém, znižujú aj hladinu stresových hormónov. Pri prežívaní stresujúcej situácie tak vracajú hladinu kortizolu a krvný tlak do normálu.

5. Avokádo

Toto exotické ovocie má v sebe toľko zdraviu prospešných látok, že sa nemôžeme čudovať tomu, aký má pozitívny vplyv na náš organizmus. Telu dodáva zdravé tuky, a tým nás dokáže viac a na dlhšie zasýtiť a zároveň sa potom cítime spokojnejší. Stačí ho pridať do niektorých jedál. Stabilizuje aj cukor v krvi a pomáha nám byť menej vystresovanými.

6. Mandle

Tá pravá prevencia pre nepokojné nervy. Sú nabité vitamínmi E a B, vďaka čomu znižujú stres a navyše zlepšujú imunitu a pomáhajú prekonať depresie. Telu dodávajú energiu a bojujú proti únave. Najlepšie sa tieto benefity prejavia, ak ich po troche budete jesť každý deň.

7. Tmavá čokoláda

Čokoláda je azda najznámejším balzamom na nervy. Ak obsahuje aspoň 70% kakaa, ste na dobrej ceste k zníženiu stresu.

Ak ste v strese a chcete sa cítiť lepšie, môžete si dať na tanier aj morčacie mäso, alebo si do misky nasypte ľanové, slnečnicové či tekvicové semienka, alebo kešu oriešky. Okrem spomínaných potravín proti stresu zaberajú aj obľúbené banány a marhule.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…