Agresori si útoky na ženy plánujú. Takto ich možno odradiť
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Agresori si útoky na ženy plánujú. Takto ich možno odradiť

Ženy sú odjakživa ľahkým terčom násilníkov, ktorí ich neváhajú prepadnúť na ulici hoci aj za bieleho dňa. Niekedy však stačí jedna maličkosť, ktorá im môže zachrániť kožu.

Ilustračné foto — Foto: nenechtesiublizovat.cz

Niektorí ľudia, respektíve ženy, priťahujú násilníkov viac ako iné. Všetko totiž závisí od ich postoja a od toho, ako na obeť pôsobia. Ak máte teda pocit, že sa niekto okolo vás chová podozrivo, mali by ste okamžite začať uplatňovať niektoré opatrenia. Pár užitočných rád priniesol v tomto smere český server iDNES.cz.

Najhoršie je neurobiť nič

Najhoršia vec, ktorú môžu ženy urobiť, je nevšímať si okolie. Hľadenie do telefónu, slúchadlá v ušiach a nezáujem o bezprostredné dianie. Nečudo, že si vás psychopat vyhliadne ako potenciálnu obeť. Stačí však drobná zmena a možno si uvedomí, že to nebude až také jednoduché. Základné pravidlo teda znie, aby ste sa nechovali ako obeť. Ak napríklad čakáte na zastávke, stojte vzpriamene a všímajte si okolie. Takto budete vedieť včas zareagovať. Ak ste totiž zamyslená alebo hľadíte do telefónu, nemusíte si všimnúť, keď sa k vám niekto priblíži. Ak si však budete okolie všímať, a predsa sa to stane, máte čas vyhodnotiť, či je ten človek otravný alebo sa tvári pochybne, no zároveň môžete hneď zareagovať.

Útočník si svoj terč často najprv testuje a skúša drobné náznaky. Ak si to nevšimnete, prípadne to budete tolerovať, len ho posmelíme. Jasne dajte najavo, že je vám to nepríjemné, aj za cenu, že na seba upozorníte. Samozrejme, aj toto vás môže zachrániť. Okolie si váš všimne a násilník stratí prevahu. Ak sa však bude žena tváriť, že sa nič nedeje a neurobí rozruch, ťažko odradí niekoho, kto má v hlave plán, od toho, aby tak neurobil. Ak máte pocit, že sa niekto správa neštandardne a narúša napríklad vašu osobnú či intímnu zónu, pokojne sa ho opýtajte, či mu môžete nejako pomôcť. Samozrejme, tak, aby bolo o vás počuť. Možno si o vás ľudia, napríklad na zastávke, budú myslieť, že ste hysterická, ale možno ste si práve zachránili krk.

„Najväčšia chyba, ktorú môže žena urobiť, je neurobiť nič. To je presne tá reakcia, ktorá útočníka vyprovokuje, pretože predpokladá, že sa žena nebude brániť ani v prípade napadnutia,“ cituje server Pavla Houdka, lektora modernej sebaobrany. Ten odporúča úplne jednoduchú radu. Ak čakáte v noci na zastávke, nepozerajte do telefónu so slúchadlami v ušiach, ale stoje mierne rozkročené, aby ste mali stabilitu. Vzpriameným postojom budete vyzerať sebavedome a nevyvoláte dojem ľahkej koristi. Okrem toho budete mať možnosť hneď reagovať a brániť sa.

Hľadajte bariéru a netykajte mu

A čo v prípade, ak prežívate situáciu, že si vás niekto vyhliadol? V tom prípade buď dáte útočníkovi najavo, že o ňom viete, alebo to urobíte nenápadne. V prvom prípade ide o to, že tušíte, že situácia bude už len horšia. Žiadni ľudia na okolí a tma? Vytiahnite kľúč a zamierte k prvému autu, ktoré vidíte. Môžete sa tváriť, že je vaše a v prípade neúspechu aspoň máte medzi sebou a násilníkom akú-takú bariéru. Ak nepôjde ďalej, začnite kričať o pomoc alebo kričte Horí!, pretože, čo si budeme nahovárať, ľudia sa radšej zaujímajú o svoj majetok ako o druhých. Nosiť by ste mohli pri sebe aj paprikový sprej, ktorý neváhajte v prípade ohrozenia voči útočníkovi použiť. Získate čas, ktorý môžete využiť na útek a volanie o pomoc.

Druhá metóda, keď viete, že vás niekto prenasleduje, no tvárite sa, že nie, spočíva v tom, že niečo predstierate. Ak mierite k rušnej ulici, tvárte sa, že s niekým telefonujete, čakáte naňho a vyzývate ho, aby prišiel za vami. Ste pred budovami? Nič lepšie sa vám nemohlo stať. Vytiahnite telefón a fingovane sa opýtajte, o ktorú budovu, farbu či číslo presne ide. Povedzte, že si nie ste istá, preto má po vás zísť dole. Budete sa môcť zorientovať, obzrieť si možného útočníka a ten vás možno nechá na pokoji a pôjde ďalej. Ak to nepôjde takto, platí to, o čom sme písali vyššie. Dôležité je hľadať prekážky medzi vami a ním, hocičo, čo vám napadne a ak nie je nič k dispozícii, urobte aspoň pomyselnú bariéru pažami natiahnutými pred seba. Buďte rázna a v prípade potreby rozhodne naňho kričte. Odporúča sa netykať mu, pretože takto by ste mohli vzbudiť dojem, že ide o konflikt s niekým, koho poznáte, do čoho sa ľudia nechcú nechať zaťahovať. 

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…