Dobré noviny
Chcete pekné ráno plné energie? Toto by malo byť vaše prvé jedlo dňa
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Chcete pekné ráno plné energie? Toto by malo byť vaše prvé jedlo dňa

— Foto: Pixabay

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Odborníci však debatujú o tom, či je správne označovať ich za dôležitejšie ako ostatné jedlá, ktoré počas dňa konzumujeme v iných časoch. A ktoré potraviny sú pre nás ráno najvhodnejšie?

Zdravý životný štýl je v súčasnosti veľmi rozšírený, ale odpoveď na otázku, čo raňajkovať alebo či máte raňajkovať, môže byť u každého iná. Odborníčka na zdravú výživu, profesorka Emma Stevenson, zdôrazňuje: "Stravovanie je veľmi individuálna vec a čo funguje u jednej osoby, nemusí nutne fungovať u druhej." Znamená to, že najlepším receptom je počúvať vlastné telo.

Dietologička Chloe Miles tvrdí, že raňajky sú dôležitým jedlom, ktoré dodáva nášmu telu aj mysli energiu na začatie dňa. Hovorí, že by sme nemali vynechávať žiadne jedlo dňa a raňajky by nám mali zabezpečiť 20 až 25% výživy, ktorú počas dňa potrebujeme prijať. "Ľudia, ktorí raňajkujú, majú vyváženejšie stravovanie ako tí, ktorí raňajky vynechávajú a je u nich nižšia pravdepodobnosť nadváhy," vysvetľuje.

Na raňajky však stále panujú rozporuplné názory, ale najlepšie tomu asi rozumie príroda sama. Ak ste ráno hladní a potrebujete sa naštartovať raňajkami, tak si ich doprajte. Ak však ráno hladní nie ste, pravdepodobne vám príroda naznačuje, že nepotrebujete jesť hneď na začiatku dňa a netreba sa do toho nútiť.

Čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť?

Podľa Chloe Miles by raňajky mali obsahovať celozrnný chlieb alebo celozrnné cereálie, pretože sú zdrojom vláknin. Tie sú užitočné aj ako prevencia proti cukrovke, ochoreniam srdca, niektorým druhom rakoviny, zlepšujú naše trávenie a znižujú riziko obezity.

Raňajky sú tiež skvelou príležitosťou na to, aby ste si dali ovocie a zeleninu, ktoré by sme mali jesť každý deň. Dôležité sú tiež mliečne produkty, v ktorých je vápnik, potrebný pre pevnosť našich kostí. Môžete si dať napríklad jogurty, acidofilné mlieko, tvaroh alebo syr. Mäso, vajcia, ryby alebo strukoviny sú zase zdrojom bielkovín. Vďaka nim sa budete cítiť sýto dlhší čas.

Neodporúča sa jesť biele pečivo, ani obľúbené kukuričné lupienky či cereálie, s výnimkou celozrnných. Mali by sme si odpustiť aj väčšie jedlá, ktoré už pripomínajú skôr obed ako raňajky, teda polievky alebo rezne so zemiakmi.

 

Už ste čítali?