Dobré noviny
Štyri skvelé triky pre úspešné ráno
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Štyri skvelé triky pre úspešné ráno

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: pixabay

Ranné prebúdzanie sa je pre väčšinu ľudí peklo. Stačí si však nastaviť pár rituálov a vaše ráno môžete premeniť na príjemný zážitok. 

Ráno sa vám nechce vstať a radšej prestavujete budík? Potom nestíhate raňajky a ste stále v zhone? A čo tak to zmeniť. Pri dodržiavaní týchto štyroch rituálov by to mala byť hračka. Nejde pritom o nič nemožné. Medzi zázračné ranné rituály patria napríklad správne nastavenie si času budenia, raňajky, ale aj cvičenie. 

1. Nastavte si budík správne

Niektorí z vás si určite nastavajú takzvané motivačné budíky, no tie sú nakoniec ukážu aj tak ako nereálne. Isteže, predstava, že raz sa zobudíte v dostatočnom predstihu, je lákavá, ale ak to raz nedokážete, môže to ostať pre vás navždy utópiou. A hoci je neustále prestavovanie si budíka celkom príjemné, najmä ten pocit, keď viete, že si ešte môžete pospať, váš spánkový cyklus to poriadne rozhodí. Výsledok? Budete sa cítitiť ešte viac unavene a malátne, ako keby ste sa zobudili normálne. Riešením je teda nastaviť si budík radšej na neskôr, na čas, keď už naozaj musíte vstať. 

2. Nekontrolujte telefón

Len čo vstanete, už aj prezeráte e-maily? Ranná kontrola príspevkov na internete či e-mailov môže vraj zvýšiť pocit úzkosti a neschopnosti sústrediť sa po celý deň. Podľa experta Sida Savaru je kontrola e-mailu ako prvá vec, ktorú urobíte, znakom toho, že nemusíte mať jasný zoznam priorít. Namiesto kontroly e-mailu či sociálnych sietí skúste radšej dýchať a meditovať. Pravidelná meditácia totiž môže podľa vedcov znížiť hladinu úzkosti.

3. Nevynechávajte raňajky

Mnoho ľudí ráno jednoducho nestíha raňajky. Poniektorí ich dokonca nahrádzajú kávou. To však nie je príliš dobrý nápad. Ak totiž vynecháte raňajky a spoľahnete sa len na kávu, nemusíte dať svojmu telu dostatok paliva. Takže niečo, čo nie je príliš kalorické, je rozhodne dobrý nápad. Spoliehať sa len na kofeín môže totiž spôsobiť nárast kortizolu, hormónu, ktorého, keď je príliš veľa, bude mať za následok nárast brušného tuku, zníženú imunitu aj zhoršenie kognitívnych funkcií. A to predsa nikto z nás nechce.

4. Zacvičte si

Ale s mierou. Základom je dobre sa vyspať a zacvičiť si, nie však príliš, pretože to môže mať nakoniec opačný efekt. Dobré je ponaťahovať sa ešte v posteli a dať si strečing. Navyše, ranné cvičenie – samozrejme, s mierou – je lepšie ako cvičiť večer. Okrem iného vás aj naštartuje do dňa.

Už ste čítali?