Odvážny plán mesta Kodaň: Zelené strechy budú povinné
Dobré noviny
Dobré noviny

Odvážny plán mesta Kodaň: Zelené strechy budú povinné

Mesto sa do roku 2025 chce stať uhlíkovo neutrálne.

KODAŇ 27. februára - Hlavné mesto Dánska sa v posledných dňoch zviditeľnilo mimoriadne ambicióznym plánom - do roku 2025 sa chce stať uhlíkovo neutrálnym mestom. Pre dosiahnutie tohto cieľa sa rozhodlo prijať nariadenie, podľa ktorého strechy nových budov so sklonom menším ako 30° musia byť riešené ako vegetačné, ktoré sú ľudovo známejšie ako tzv. zelené strechy.

Kodňa však v tomto nie je žiadnym inovátorom. Doteraz podobné nariadenie prijali už tri škandinávske mestá. V súčasnosti je iba v Kodani približne 20 000 m2 plochých striech. Mesto verí, že sa mu podarí každý rok „zazeleniť“ približne 5000 m2 striech.

Nad podobnými riešeniami sa však zamýšľajú aj mimo Škandinávie. V Nemecku boli za posledné štvrťstoročie postavené stovky súkromných domov i verejných budov so zelenými strechami a v niektorých územných plánoch v Nemecku a Švajčiarsku sú pre nové stavby takéto strechy povinné.

Zástavba s vegetačnými strechami zlepšuje nielen mikroklímu, ale zároveň znižuje náklady na odvod dažďových vôd. Okrem toho znižuje celkovú energetickú náročnosť budovy a zlepšuje vnútornú mikroklímu pre obyvateľov. Pri verejných budovách zelené strechy výrazne znižujú náklady na údržbu, keďže vykazujú menšie množstvo porúch.

Výhody vegetačných striech:

  • V zimnom období zamedzujú úniku tepla z vnútorného priestoru. V letnom období strechy s vegetáciou pôsobia ako ochrana vnútorného priestoru proti nadmernej tepelnej záťaži od slnečného žiarenia.
  • Zelené strechy zadržujú veľkú časť vodných zrážok, ktoré by inak z územia odtiekli bez úžitku do kanalizácie, vegetačné súvrstvie znižuje zaťaženie kanalizačnej sústavy o 8-10%.
  • Vegetácia účinne tlmí hluk z vonkajšieho prostredia (cestná a vzdušná doprava, klimatizačné jednotky...). Oproti iným skladbám sa hluková pohltivosť zvyšuje až o 3 dB.
  • Vegetácia v strešnej konštrukcii obmedzuje vznik požiaru a zabraňuje jeho šíreniu, slúži tiež ako ochrana pred požiarom.
  • Chráni strešnú konštrukciu a jej izolačné vrstvy pred účinkami najmä ultrafialových slnečných lúčov, pred výkyvmi teplôt (ktoré sú na nechránenej streche značné) a pred mechanickým poškodením.
  • Príjemný vzhľad strechy pôsobí proti stresu, depresiám, zvyšuje výkonnosť a zlepšuje koncentráciu. Zelená farba upokojuje, je veselá, prívetivá, symbolizuje návrat k prírode.

[gallery=157|listing] 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…